Quantcast
Channel: JA U KUHINJI...
Viewing all 1311 articles
Browse latest View live

Badem korpice sa kremom od vanile

$
0
0

Ako vam treba ideja za Uskršnju trpezu nadam se da ćete je naći u ovoj knjižici. Nastala je u saradnji portala Najbolja mama na svetu i Doncafe-a a recepte za Vas su pripremile GagaMilaLanaAna i moja malenkost.
Moj predlog slatkiša iz Uskršnjeg menija su ove badem korpice... Jako su fine i dekorativne a voće možete koristiti po izboru...

kliknite na fotografiju da preuzmete knjigu u pdf formatu

Potrebno je:
(za 18 korpica)

za testo:
100 g mlevenih, oljuštenih, badema
200 g brašna
70 g šećera
1 burbon vanilin šećer
na vrh noža sode bikarbone
125 g putera
par kašika ledene vode


za fil:
500 ml mleka
150 g šećera
1 burbon vanilin šećer
40 g gustina
3 žumanca
+
250 ml slatke pavlake

i još:
150 g svežih ribizli ili drugo bobičasto voće


Način pripreme:
Priprema korpica: U činiju za mešanje stavila sam brašno, badem, šećer, vanilin šećer i sodu bikarbonu pa sve dobro promešala. Dodala sam zatim listiće putera i rukama mesila dok nisam dobila ujednačeno, mrvičasto, testo a onda sam dodavala kašiku po kašiku vode dok se sve nije spojilo u kompaktno testo.


Testo sam prekrila providnom folijom i ostavila u frižideru pola sata.
Pleh za mafine namazala sam puterom a onda otkidala malo po malo testa i pravila korpice u svakom udubljenju. Pleh sam zatim stavila u frižider da se testo dobro ohladi, izbockala ga viljuškom i onda stavila da se peče u rerni predhodno zagrejanoj na 200 stepeni.


Posle nekih 7 minuta otvorila sam rernu i pritisla testo u svakoj korpici (jer je malo naraslo) pa vratila da se peče još nekih 10-ak minuta tj. dok blago nije porumenelo. (Ako želite možete i u svaku korpicu preko testa staviti alu foliju i napuniti pasuljem, pirinčem ili nečim sličnim... onda će zadržati još i bolje oblik pa posle 10 minuta pečenja to izvadite i nastavite da pečete dok blago ne porumene).
Korpice sam onda izvadila na rešetku da se skroz ohlade a onda držala u limenoj kutiji do upotrebe.


Priprema fila: U lonac za kuvanje na pari sipala sam 400 ml mleka, šećer i vanilin šećer pa uključila da se polako zagreva. U drugoj posudici pomešala sam žumanca, 100 ml hladnog mleka i gustin pa u tankom mlazu stalno mešajući dodala u mleko koje se greje. Stalno mešajući kuvala sam na umerenoj vatri dok se fil nije vidno zgusnuo. Presula sam kremu u činiju i kada se malo prohladila stavila u frižider, preko noći, da se skroz ohladi.
Umutila sam slatku pavlaku i pripremljen krem (posebno), pa pavlaku dodala u krem i sve zajedno dobro smiksala.


Serviranje: Korpice sam punila pripremljenim kremom (sa špricom za dekoraciju) i od gore stavila malo ribizli a možete koristiti i drugo bobičasto voće.


Domaće testo za pizzu (sa pivom) + pizza sa kobasicom

$
0
0

Pivo u pecivima meni daje jednu jako finu notu, ne toliko što se tiče ukusa jer se ukus ne oseti već u strukturi - hrskavosti. I ovo testo za pizzu je zaista super hrskavo i taman onako kako testo za pizzu treba biti... a još uz nadev sa kobasicom od mangulice od gore... Možda smo dobili svoju novu, omiljenu, varijantu pizze... 
Post je nastao u saradnji sa Staropramen pivom. A još recepata sa pivom kao sastojkom možete pronaći na tagu pivo.


Potrebno je:
(za 4 okrugle pizze prečnika oko 32 cm)

za testo: 
500 g (+ oko 100 g) namenskog brašna za pizzu (ako nemate onda pola oštro-pola meko) 
1 ravna kašičica smeđeg šećera
1 kesica suvog kvasca
veliki prstohvat soli
malo maslinovog ulja



za fil:
400 g sveže kobasice od mangulice
200 g sveže roštiljske kobasica
2 glavice crvenog luka
1 ljuta papričica
300 g šampinjona
200 g mozzarelle
sveža rukola
500 ml domaćeg paradajz sosa + malo suvog origana + malo suvog bosiljka


Način pripreme:
Priprema testa: U činiju za mešanje stavila sam 500 g brašna, so, šećer, kvasac... promešala pa dodala pivo i sve zajedno promešala i dodavala brašna koliko je trebalo da zamesim testo. Testo sam prebacila u drugu činiju namazanu maslinovim uljem, i testo sam premazala i ostavila da narasta oko sat-dva. Jednom sam ga premesila pa opet ostavila da naraste a onda koristila.



Slaganje pizza: Testo sam podelila na 4 deli. Svaki deo sam tanjila u okrugli oblik s tim da sam se trudila da sredina bude tanja a ivica za mrvicu deblja. Premazala sam testo pripremljenim paradajz sosom, poređala listiće šampinjona, listiće luka, kolutove ljute paprike i kružiće svežih kobasica (kobasice sam vadila iz omota i kao male "loptice" ređala na testo).


Rernu sam zagrejala na najjače a onda stavila pleh u rernu (pekla sam jednu po jednu pizzu) i uključila program pečenja samo dole na 10 minuta. Posle tog vremena stavila sam program gore-dole na 5 minuta a onda otvorila rernu stavila mozzarellu i vratila u rernu na minut (tek da se sir blago otopi).
Izvadila sam pizzu iz rerne, posula je suvim origanom, servirala sa malo sveže rukole i kriglom Staropramen piva

Okruglice od tikvica i sremuša sa orzo pastom

$
0
0

Narednih par dana na blogu par ideja laganih jela sa sremušem... dok mu je još sezona da ga iskoristite. Za početak ove okruglice sa tikvicama i sremušem...


Potrebno je:
(za 3 osobe)

za okruglice od tikvica i sremuša:
2 manje ili 1 veća tikvica
1 veza sremuša
2 kašike ovsenih pahuljica
1 jaje
morska so, biber
40 g parmezana
hlebnih mrvica po potrebi


za paradajz sos:
1 glavica crnog luka
2 ćena belog luka
400 ml seckanog paradajz pelata (1 konzerva)
malo maslinovog ulja
morska so
malo smeđeg šećera

i još:
250 g orzo paste (ili neke druge po izboru)
parmezan za serviranje


Način pripreme:
Priprema ćuftica: Tikvice sam dobro oprala i izrendala na krupno, posolila i ostavila da odstoje oko 15-ak minuta. Zatim sam ih dobro ocedila od tečnosti koju su pustile, dodala ovsene pahuljice, jaje, sitno seckan sremuš, soli, bibera, parmezan i na kraju hlebnih mrvica koliko je trebalo da se sve poveže. Ostavila sam opet da odstoji oko pola sata a onda pravila kuglice (po potrebi dodajte još malo prezle) i režala ih u puterom podmazane male modlice za mini mafine.


Pekla sam u rerni zagrejanoj na 220 stepeni oko 30 minuta tj. dok fino nisu porumenele.
Priprema paradajz sosa: U šerpicu sam stavila sitno seckan crni luk i donstala ga na malo maslinovog ulja a onda dodala paradajz pelat, so,biber, beli luk i sve zajedno krčkala 15-ak minuta. Pred kraj po ukusu dodajte malo smeđeg šećera ako je sos suviše kiseo.
Serviranje: Na dno tanjira stavila sam skuvanu pastu, od gore prelila malo sosa, poređala par kuglica, i njih prelila sa malo sosa i posula parmezanom.

Spanać sa leblebijom i poširanim jajima

$
0
0

Evo još jedne ideje kako sremuš ubaciti u neko jelo :) 
Doduše ovde je kombinacija spanać - leblebija - poširana jaja ona dobitna... 

Potrebno je:
(za 3 osobe)

1 veza mladog crnog luka
1 veza mladog belog luka
1 glavica crvenog luka
pola veze svežeg sremuša
500 g očišćenog, svežeg, spanaća
400 g kuvane leblebije
malo maslinovog ulja
himalajska so, biber, suvi origano
6 jaja
malo sirćeta (za poširanje jaja)
4 kriške domaćeg paneer sira + malo maslinovo ulja


Način pripreme:
Priprema spanaća: U dublji i veći tiganj stavila sam na kolutiće seckane mlade lukove i na rebarca sečen crveni luk, posolila sam, prelila sa malo maslinovog ulja i na umerenoj vatri dinstala dok povrće nije omekšalo. Dodala sam zatim opran i osušen spanać, opet malo posolila i dinstala dok nije svenuo. Zatim sam dodala leblebiju, seckano lišće sremuša i dinstala dok tečnost nije isparila.


Poširanje jaja: U dosta vode sipala sam malo sirćeta, kada je voda provrila kašikom sam promešala vodu u jednu stranu (da napravim vrtlog) a onda ulila jaje (koje sam pre toga izlila u čašicu) i kuvala 3 minuta... Postupak ponovila i sa ostalim jajima.


Serviranje: Na tanjire za serviranje sipala sam pripremljen spanać sa leblebijom, sa strane stavila po dve kriške sira koje sam ispekla na grilu i prelila sa malo maslinovog ulja a od gore stavila po par poširanih jaja, malo posula suvim origanom i soli i servirala sa po parčetom crnog hleba.


Napomena: Sir bi bio još i bolji da sam ga isekla na kockice i ispržila na malo maslinovog ulja pa pobacala onako nasumično po svemu ;)

Lepinjice i salata sa sremušem

$
0
0

Lepinjice ili salata... ne znam šta mi je bolje...

Potrebno je:
(za 3 osobe)

za lepinje sa sremušem:
500 g mekog brašna
pola, ravne, kašičice soli
oko 250 ml tople vode

1 veza sremuša
prstohvat soli
oko 70 ml maslinovog ulja


za salatu od sremuša:
1 glavica crvenog luka
400 g kukuruza
1 konzerva pasulja
200 g konzervirane tunjevine
1 veza sremuša
1 veza peršun lista
50 g crnih maslina
1 kašika kapra
1 veza rotkvica
himalajska so, biber,
maslinovo ulje


Način pripreme:
Priprema lepinjica: U činiju za mešanje stavila sam brašno, so i toplu vodu pa zamesila srednje tvrdo testo. Mesila ga 5-10 minuta a onda prekrila providnom folijom i ostavila da "odmori" 15-ak minuta.
U međuvremenu u električnu seckalicu stavila sam sremuš, so i maslinovo ulje pa sve dobro smiksala. Količinu maslinovog ulja prilagodite količini sremuša.


Uzimala sam po kuglicu testa, tanjila je što sam više mogla, premazala pripremljenim sremušem, umotavala kao "palačinku", pa onda kao "pužića", opet tanjila što sam više mogla i pekla u grill tiganju. U zavisnosti da li želite mekane ili hrskave lepinje zavisi način pečenja. Ako želite mekane pecite ih kraće i stavljajte na tanjir koji ste stavili u najlon kesu (da zadrže vlagu) a ako želite hrskave pecite ih malo duže na nižoj temperaturi i nemojte ih stavljati u kesu već pustite da se hlade na vazduhu.


Priprema salate: U činiju za salatu stavite sitno seckan crni luk, posolite ga i dodajte maslinovog ulja pa ostavite malo da odstoji a onda dodajte kuvani kukuruz, pasulj, masline, kapar, tunu. Sve dobro promešajte i odložite u frižider do serviranja. Pred serviranje dodajte sitno seckan peršun list, sremuš i rotkvice. Još malo sve začinije solju, maslinovim ulje i limunovim sokom i servirajte sa lepinjicama od sremuša.

Srećan Uskrs...

$
0
0

Dragi moji, neznani i znani, posetioci ovih stranica, 
svima vama koji danas slavite Uskrs 
želim srećan praznik, 
da ga lepo i opušteno provedete 
u krugu sebi dragih ljudi...

Namaz od rogača

$
0
0

Mislim da možete napraviti bezbroj varijacija na temu čokoladnog namaza a da on bude neuporedivo zdraviji i bolji od čuvene Nutelle... Ovaj namaz sastavljen je od super zdravih sastojaka... podpada pod raw food ali na stranu to mnogo je fin.


Potrebno je:

100 g sirovog, oljuštenog, zrna suncokreta
2 kašike, nerafinisanog, suncokretovog ulja
1 kašičica, nerafinisanog, kokosovog ulja
1 kašičica mlevenog rogača
40 g meda


Način pripreme:
U električni mlin stavila sam suncokret i mlela što sam finije mogla. Presula sam to u činijicu a onda dodala med, obe vrste ulja, rogač i sve dobro promešala. Preručila sam namaz u teglicu i držala u frižideru do upotrebe.


Savet: Količinu ulja i meda prilagodite svom ukusu što se tiče slatkoće i gustine namaza.


Palačinke od rogača

$
0
0

Malo drugačije a jednako fine...



Potrebno je:

2 jaja
40 g fino mlevenog rogača
20 g kakao praha
100 g mekog, belog, brašna 
50 g integralnog,spelt, brašna
50 g smeđeg šećera
1 burbon vanilin šećer
prstohvat soli
400 ml mleka
oko 50 ml vode (po potrebi)

za punjenje:
domaći, gusti, jogurt + šećer u prahu + vanila



Način pripreme:
U blender sam stavila sve sastojke (osim vode) i dobro ih smiksala. Presula smesu u činiju i ostavila pola sata a onda dodala vode do željene gustine (kao za klasične palačinke).
Pred pečenje prve palačinke stavila sam kockicu putera u tiganj a kasnije pekla bez dodavanja bilo kakve masnoće.


Palačinke sam filovala gustim domaćim jogustom u koji sam stavila malo prah šećera i vanile a preko sam još prelivala sa malo slatka od borovnice. A vi možete puniti po svojoj želji i ukusu.



Hrana za najmlađe: Griz od prosa sa rogačem

$
0
0

Griz na malo drugačiji način... pogodno kako za najmlađe tako i za nas malo starije ;)

Potrebno je:
(za 2 osobe)

1 konzerva kokosovog mleka (400 ml)
100 ml vode
5 ravnih kašika griza od prosa
1 puna kašika rogača
2 kašike smeđeg šećera
1 kašičica kokosovog šećera (za posipanje)


Način pripreme:
U šerpicu sam stavila kokosovo mleko, vodu, rogač, griz od prosa i smeđi šećer pa sve dobro promešala i na umerenoj vatri, stalno mešajući, kuvala dok nije provrilo i vidno krenulo da se zgušnjava.
Sklonila sam griz sa vatre, sipala u posude za serviranje i od gore posula kokosovim šećerom.


"Cepkano" prase / Pulled pork

$
0
0

Drpano - cepkano - lisnato - fronclavo - počupano... Kako god nazvano "prase" pripremljeno na ovaj način je zaista fantastično a sprema se gotovo samo... Treba vam 5 minuta da ga smestite u rernu i strpljenje od 4-5-6 sati (zavisi od veličine) da bude gotovo... A ono što dobijate je nešto zaista posebno.



Marinade možete menjati i prilagoditi svom ukusu. Ja sam se ovog puta odlučila za marinadu od piva i aceto balsamica... Na dno posude sam stavila i par seckanih glavica crnog luka i pokajala sam se što nisam više jer se dobije božanstveni karamelizovan luk pride... I slobodno stavite veći komad mesa i ostatak posle tako "iscepkano" u sosu zamrznite i naknadno koristite... 



Inače ovaj post je nastao u saradnji sa Staropramen pivom. A još recepata sa pivom kao sastojkom možete pronaći na tagu pivo.
Potrebno je:
(za 6-8 osoba)

2 kg svinjske plećke bez kosti

za marinadu:
3-4 kašike aceto balsamica
2-3 kašike smeđeg šećera
1 kašičica morske soli
biber, suvi origano
2 čena belog luka
2-3-4 glavice crnog luka

za serviranje:
BBQ paradajz sos tipa ovog ili ovog
zelena salata
paradajz
crveni luk
zemičke
rotkvice


Način pripreme:
Priprema mesa: Meso sam dobro oprala, prosušila i očistila od eventualnih žilica.
Na dno pekača stavila sam crni luk seckan na rebra, na to sam stavila dobro nasoljeno meso a onda sam sve prelila pivom, dodala aceto balsamico, šećer, origano i beli luk seckan na listiće. Poklopila sam pekač i stavila u rernu na 150 stepeni na 3 sata. 


Posle tog vremena otklopila sam pekač i nastavila sa "pečenjem" s vremena na vreme prelivajući meso močom koja se stvorila oko mesa i "pekla" dok meso baš-baš nije omekšalo (još nekih sat vremena). 
Kada je meso okemšalo uključila sam program samo dole i pojačala vatru na 200 stepeni te pekla dok se sos nije vidno zgusnuo, opet s vremena na vreme prelivajući preko mesa.


Slaganje sendviča: Svaku zemičku presekla sam na pola, stavila list salate, krišku paradajza, izdašno izlistanog mesa (uvaljanog u paradajz BBQ sos), kolutove crvenog luka i preklopila drugom polovine zemičke te servirala uz kriglicu Staropramen piva.


Dodatak: Ova količina mesa je zaista velika za 4 osobe pa ostatak savetujem da "iscepkate" uvaljate u BBQ sos i stavite u kese za friz te zamrznete. A kada ga odmrznete fantastično je i tako hladno u sendviču a možete ga servirati i u tortiljama kao ovde (umesto mlevenog mesa koristite drpano prase) ili da napravite calzone kao ovde (umesto piletine koristite drpano prase) ili da punite pastu umesto ćufticama cepkanim mesom kao ovde ili...

Kaneloni sa mesom / Beef Cannelloni

$
0
0

Kao lazanje ali "sklopljene" na malo drugačiji način. Ako nemate ovaj vid paste možete koristiti i listove lazanja (ali prethodno skuvane) pa umotane a možete ređati i kao klasičnu lazanju. Ali meni je ovog puta baš bio zanimljiv ovaj oblik paste i pripremljen u ovako individualnim porcijama...

Potrebno je:
(za 3-4 osobe)

250-300 g cannelloni paste

za punjenje:
malo maslinovog ulja
1 glavica crnog luka
50 g pancete
500 g mlevene teletine
biber

za paradajz sos:
malo maslinovog ulja
2 čena belog luka
1 glavica crnog luka
1 kašika koncentrovanog paradajza
1 konzerva (od 400 g) paradajz pelata (seckanog)
400 ml pasiranog paradajza
1 kašika smeđeg šećera
malo celerove soli


za bešamel sos:
50 g putera
2 ravne kašike brašna
oko 400-500 ml mleka
malo muskatnog oraha
morska so, biber

i još:
1 kugla mozzarelle
malo svežeg peršun lista


Način pripreme:
Priprema punjenja: U tiganju, na malo maslinovog ulja, prodinstala sam sitno seckan luk (posoljen). Kada je omekšao dodala sitno seckanu pancetu a malo kasnije i meso. Stalno mešajući na jačoj vatri pržila sam ga par minuta a onda smanjila vatru, dodala soli i bibera i još kratko prodinstala.


Priprema paradajz sosa: Na malo maslinovog ulja propržila sam zgnječen beli luk, dodala sitno seckan crni luk, posolila, a nešto kasnije i koncentrat paradajza te pelat i pasirani paradajz. Začinila sam solju, biberom i krčkala sve zajedno poklopljeno oko pola sata. (Po ukusu dodajte i malo šećera ako vam je sos kiseo).


Priprema bešamel sosa: U šerpici sam otopila puter, dodala brašno i stalno mešajući malo propržila a onda dodala malo po malo mleka stalno mešajući žicom za mućenje. Kada se sos vidno zgusnuo dodala sam malo muskatnog oraha, soli i bibera.


Slaganje cannellona: Na dno svakog plehanog tanjira stavila sam malo paradajz sosa, onda sam poređala kanelone punjene mesom (kao na slici... dok puniti držite prste dole da vam fil ne izađe a onda okrenite i pustite), opet prelila sa malo paradajz sosa i obilato bešamelom. Sipala sam i malo vode sa strane (jer će je pasta kuvanjem upiti) i stavila u rernu na 220 stepeni i nekih 40-ak minuta tj. dok pasta nije omekšala, sos se opet zgusnuo i od gore blogo krenuo da rumeni.


Par minuta pred kraj od gore sam stavila i listiće mozzarelle i sve kratko zapekla.
Izvadila sam sve iz rerne, sačekala par minuta i servirala sa malo peršun lista od gore.

{Dešavanje} Beogradski festival slatkiša, poslastica i sokova ''I Love my Candy''

Rižoto sa kozicama i komoračem / Shrimp and Fennel Risotto Recipe

$
0
0

Danas "prizivamo" more... 
Zamislite da ste na jednom ovako divnom mestu i pripremite sebi dragim ljudima recimo ... rižoto :)


Dukley Beach Lounge
Potrebno je:
(za 4 osobe)

1 veza mladog crnog luka + 1 za serviranje
1 veza mladog belog luka
1 čen belog luka
1/2 korena komorača
500 g kozica
400 ml pirinča
250 ml slatke pavlake
200 ml belog vina
malo maslinovog ulja
morska so, biber
svež peršun list + malo svežeg sremuša ako imate




Način pripreme:
Na malo maslinovog ulja prodinstala sam na kolutove seckan crni i beli mladi luk i na kockice seckan komorač. Kada je povrće omekšalo dodala sam pirinač i stalno mešajući pržila ga dok nije "pobeleo" a onda dolivajući malo po malo belog vina ( a kasnije vode - oko 800 ml ukupno) kuvala 15-20 minuta tj. dok pirinač nije gotovo skoro omekšao. Dodala sam i soli. 



Kada je pirinač bio skoro gotov (ali još uvek ne gotov) dodala sam pavlaku i još kratko krčkala a zatim dodala sitno seckan svež peršun i sremuš.
Malo pre kraja pripreme pirinča u manjem tiganju sam na malo maslinovog ulja propržila seckan čen belog luka i  dodala kozice, posolila i kratko ih propržila pa dodala u rižoto.




Sipala sam rižoto u tanjire i od gore posula sa malo sitno seckanog sremuša i kolutićima mladog luka.

Špargle sa poširanim jajima

$
0
0

Opet malo maštam i "prizivam" more. 
Zamislite da ste na jednoj od ovih terasa (sve su sa pogledom na more) u zalazak sunca... i da ispred sebe imate, recimo, neki ovakav tanjir... Osim voljenih osoba ništa više vam ne treba... dobro možda čaša vina ;)

Splendid hotel - Bečići

Potrebno je:
(za 2 osobe)

250 g mlade špargle
8 lista pancete
4 jaja
1 manja glavica crnog luka
malo maslinovog ulja
himalajska so
ljuta, tucana, paprika
par parčeta tostiranog hleba


Način pripreme:
Špargle sam očistila i podelila na male snopove, svaki umotala listom pancete i pričvrstila kanapom.
Crveni luk sam jako sitno iseckala, prelila sa malo maslinovog ulja i posolila.
Na pleh sam poređala snopiće špargli, posula sa malo pripremljenog luka i pekla u rerni na 200 stepeni oko 10-15 minuta tj. dok slaninica blago nije prenula da rumeni.


Na tanjire sam stavila malo tosta sa strane, par snopića špargli i od gore po 2 poširana jaja koja sam dodatno posolila i posula sa malo tucane, ljute, paprike.
Dodatak: Kako se poširaju jaja možete videti recimo ovde...

Pivski gulaš u zemičkama

$
0
0

Gulaš je klasično jelo koje baš volimo i sa guštom spremamo i jedemo. Doduše sada smo ga po prvi put servirali u zemičkama i mogu vam reći da nam se kombinacija jako dopala jer taman dobijete i tako božanstven hleb namočen sosom od gulaša... 
Količinu tečnosti tj. gustinu gulaša prilagodite svom ukusu (dodavajući više ili manje piva) a i odnos ljute i slatke mlevene paprike (mi volimo ljuće)...



Ovaj post je nastao u saradnji sa Staropramen pivom. A još recepata sa pivom kao sastojkom možete pronaći na tagu pivo.



Potrebno je:
(za 4-5 osoba)

za gulaš:
1,5 kg junetine (od vrata)
500 g crvenog luka
500 g crnog luka
70 ml nerafinisanog, suncokretovog, ulja
1 prepuna kašika koncentrovanog paradajza
2 kašičice ljute, mlevene, paprike
1 kašičica slatke, mlevene, paprike
so, biber


za pivske zemičke:
600 g brašna
30 g svežeg kvasca
1 kašičica smeđeg šećera
1 ravna kašičica soli
+ još oko 100 g brašna


Način pripreme:
Priprema zemički: U činiju za mešanje stavila sam brašno, so, šećer i izmrvljen kvasac pa dodala pivo i zamesila testo. Dodavala sam još malo po malo brašna da dobijem malo tvrđe testo, dobro ga umesila i ostavila da naraste.
Testo sam onda podelila na 4 dela, svaki malo premesila i napravila oblik zemičke, stavila na pleh (na papir za pečenje) i ostavila da naraste a onda premazala mlekom, posula krupnom, morkom, solju i unakrsno zasekla pa stavila da se peče na 220 stepeni i nekih 30 minuta. Kada su zemičke porumenele izvadila sam ih iz rerne i stavila na žicu da se prohlade.
Pred serviranje sam onda isekla "poklopce", izvadila sredinu, stavila u pleh i pekla 15-ak minuta (dok nisu postale hrskave iznutra) na 180 stepeni, "poklopce" sam dodala pred kraj da se nebi prepekli.
U tako vruće i hrskave pivske zemičke sipala sam pripremljen gulaš i servirala.


Priprema gulaša: U dublju šerpu sam stavila ulje i sitno seckan luk, posolila i stavila na laganu vatru da se dinsta, poklopljeno, oko 40 minuta. Kada je luk fino omekšao dodala sam koncentrovani paradajz a malo kasnije i meso seckano na kockice. Pojačala sam vatru i stalno mešajući pržila meso par minuta a onda smanjila vatru opet na lagano, dodala obe mlevene paprike, pivo, biber i poklopila pa dinstala oko sat ipo - dva (što duže to bolje) s vremena na vreme mešajući.
Pred kraj sam po potrebi dodala još malo soli, bibera i servirala u pripremljenim pivskim zemičkama uz kriglu Staropramen piva.


{REVIEW} Dukley City Lounge and Dukley Beach Lounge

$
0
0
Dukley Beach Lounge

Blog JA U KUHINJI... je zajedno sa Anom (Prstohvat soli) i food blogerima Jeanne Horak-Druiff (Cook Sister) (iz Britanije),  Michelle Minnaar (Greedy Gourmet) (iz Britanije) i Maria Lobanova (iz Rusije) imao čast i zadovoljstvo da proba "tasting menu" restorana Dukley City Lounge iz Beograda (Kralja Petra 44) i Dukley Beach Lounge iz Budve.


Dukley Beach Lounge

U manjim porcijama probati što više jela sa menija restorana... popriličan izazov. I mogu reći da sam ostala potpuno oduševljena. Oduševljena kombinacijom ukusa, prezentacijom, ljubavlju i strašću sa kojom je sve urađeno. 

Glavni kuvar restorana Dukley City Lounge iz Beograda je Nemanja Janković koji je proglašen za najmlađeg "Master sef "-a u Srbiji i ima 27 godina. Zaista skidam kapu i imam samo reči hvale. I iako su želeli da čuju i po koju kritiku, a ja zaista kad imam zamerku to i kažem... ovde sam ostala bez teksta ;)

Na meniju smo imali:

- Najbolje za početak: lokalna pršuta i kulen, marinirani kozji sir i brusketi sa paradajzom, bosiljkom i parmezanom.
- Tatar od tune sa emulzijom susama, pomorandže, oyster sisa i mirođije.
- Cammembert Brule: zapečeni Kamember sa koricom od lešnika i bibera, serviran sa džemom od brusnice i žalfije, na dimu od majčine dušice.
- Rižoto sa pršutom, bundevom, džemom od luka i čipsom od žalfije.
- Brancin punjen gamborima u holandez sosu sa mirođijom i limunom, glazirano povrće iz sous vide-a.
- Duck al' orange: pačije grudi, pire od batata sa cimetom, sos od pomorandže i Bermeta, sotirana špargla, emulzija kurkume i kamilice.
- Chammomile velvet panna cotta: panakota od kamilice i vanile u sosu od matičnjaka.
- Jaffa rendezvous: hrskava korica od lešnika, krem od čokolade i pomorandže, gel od pomorandže, amareta i cimeta

I sad ako treba da izdvojim jelo koje mi se najviše dopalo potpuno sam zbunjena jer svako ima u sebi ono nešto fantastično... Ipak ako bih morala tri su ostavila specijalan utisak a to je ovaj sir u ljutoj korici od lešnika (ispod zvona gde dim od majčine dušice lagano izlazi... jako lepo i efektno), zatim ova rolnica od brancina i škampa i svakako pačije grudi sa pireom od batata.

Dukley City Lounge

Međutim pošto se bliži letnja sezona od 15.5. restoran će preko leta biti zatvoren (do septembra) i kuvari se sele u Budvu (kao pojačanje) gde Dukley ima svoj drugi restoran a to je Dukley Beach Lounge. Ugostili su nas i tamo i predstavili nam deo i tamošnjeg jelovnika u predivnom ambijentu restorana.

Dukley Beach Lounge

Arhitekta koji je projektovao Dukley Beach Loungeželeo je da gost ima utisak da se nalazi na palubi broda i uspeo je u tome jer je osećaj zaista neverovatan. Ne vidite plažu koja je ispod vas već samo more, nebo i u daljini stari grad Budvu s jedne strane i Dukley Gardens (luksuzne apartmane) sa druge strane.

Što se hrane tiče tu je priprema Durga , koji radi već 10 godina sa poznatim Šefom Eric Chavot koji ima Michelin star zvezdicu i restoran u Londonu koji se zove Bistro Chavot.
Hrana čista poezija, prezentacija zaista vrhunska i svaki detalj je na svom mestu i baš onakav kako bih ga i ja skockala. Od izbora escajga, čaša, propratnog materijala, izbora muzike preko štampanog jelovnika (koji je pripremljen specijalno za nas) pa do hrane koja je zaista poezija raznih, perfetno izbalansiranih, ukusa.

Na meniju smo imali:

- Spiced lamb pate with hummous and tomato chutney
- Turbot grenobloise creamy polenta
- Riz au lait. Orange



"Samo" tri jela jer smo prethodne večeri probali 8 a i čekala nas je večera (gde u tom trenutku nismo ni znali da ćemo probati 15+! (o tome nekom drugom prilikom)).
Najveći utisak sa menija je ostavila jagnjetina i chutney od paradajza... Zaista perfekcija, mada i sve ostalo je bilo savršeno. A o vinu koje su nam poslužili bolje i da ne pričam jer je bilo zaista savršeno i baš po mom ukusu ;)


Posle su nas malo provozali i po Dukley Gardens-u tj. njihovim luksuznim apartmanima i pokazali nam jedan manji i jedan veći zaista predivan i luksuzan... A i nisam znala da je marina Budve u njihovom vlašništvu... (više fotografija možete videti ovde i ovde).



Moja zamerka na Budvu kao Budvu koja mi nije omiljeni grad u Crnoj Gori iako njihovo primorje jeste (mislim da i vrapci na grani znaju da sam ja zaljubljena u Boku i Herceg Novi) je nedostatak zelenila i samo beton koji mi para oči na sve strane. Ali oni su se zaista potrudili da ozelene svoje apartmane i zaista s pravom nose naziv Gardens :) a i kada se nađete u njihovom malom carstvu to je zaista paralelni svet koji nema veze sa ostatkom grada ;). Imate more, imate predivnu plažu, imate pogled i neki svoj svet... Perfekcija!

Za kraj bih se još jednom zahvalila domaćinima (Luki i Jeleni) na gostoprimstvu i svemu što su nam obezbedili tih par dana jer zaista sve je bilo brižno isplanirano i perfektno realizovano. 

Pečena jagnjetina

$
0
0

Okvirni recept koga sam se držala pri pripremi ove jagnjetine je od Gorice Nešović i glasi:

"Pečena jagnjetina
Uzeti lep jagnjeći put, osušiti ga papirnim ubrusom i natrljati solju, biberom i majčinom dušicom. Staviti ga u pleh i zaliti vrelim uljem. Pored mesa, staviti 2 glavice crnog luka isečena na četvrtine i nekoliko čenova belog luka. Još staviti  grančicu ruzmarina i lovorovog lista. Onda sve to zaliti šoljom vruće vode, pokriti folijom i peći u rerni na 180-190 stepeni.
Kad se meso fino ispeče, skinuti foliju i peći još malo dok se ne uhvati lepa korica.
Služi se uz krompir sa kriškama limuna."



Ali kod mene se stvari uvek malo "doteraju" po našem ukusu pa sam luk iseckala na rebarca i od njega napravila nešto kao karamelizovan luk da imam kao sos preko mesa, krompir sam isto ubacila u celu tu priču da se ne mlatim posebno (a i fantastičan je pripremljen u toj moči) a vodu sam zamenila pivom :)


Potrebno je:
(za 4 osobe)

1 jagnjeći but (od oko 1-1,2 kg)
4 glavice crnog luka
3-4 čena belog luka
malo maslinovog ulja (oko 50 ml)
1 čaša piva (oko 200 ml)
krupna morska so, biber, suvi timijan
suvi ruzmarin, lovorov list
1-1,5 kg mladih krompira (većih)
1 kašičica meda


Način pripreme:
Meso sam odvojila od suvišne masnoće, dobro oprala, prosušila a zatim natrljala solju, biberom i posula timijanom.
Na dno pekača stavila sam 3-4 glavice crnog luka (seckanog na rebarca), par čenova belog luka i onda stavila meso, prelila sa malo maslinovog ulja, sipala pivo, stavila ruzmarin i lovorov list pa poklopila pekač i stavila u rernu na 160 stepeni, na sat vremena.
Posle tog vremena dodala sam oljušten krompir seckan na četvrtine i nastavila sa pečenjem na 180 stepeni narednih sat-sat ipo (prelivajući meso s vremena na vreme močom koja se stvorila)(i dalje je poklopljeno).
Kada je meso baš onako fino omekšalo otklopila sam pekač, meso premazala kašičicom meda i kratko zapekla (pojačala vatru na grill).


Kada je meso fino porumenelo izvadila sam ga na poklopac pekača i prekrila alu folijom da malo odmori a krompir vratila u rernu da porumeni i moča se malo zgusne.
Servirala sam tako što sam u tanjire stavljala po par parčeta mesa, od gore malo moče i luka, a sa strane po koji krompir i salate od pečenih paprika.
Sve u svemu jako lepo i svečano jelo, za svaku preporuku.


A posle kad vam ostane "tona" prljavog posuđa tu je Fairy Platinum (dve vrste Artic Fresh I Lemon and Lime) da vam pomogne da sve operete (ovaj post je nastao u saradnji sa njima) a slogani su im:


- 3X delovanje protiv masnoće: brzo čišćenje, dugotrajna sapunica, efekat natapanja
- Usudite se da kuvate zahtevna jela jer Fairy Platinum uklanja i najuporniju masnoću

Na stranu slogani i sve ja i lično zaista koristim Fairy već godinama doduše uglavnom ovaj ;) ali sada prelazim na ove novije varijante...

Rižoto sa jagodama / Risotto with strawberries

$
0
0

Nastavljam da maštam i prizivam more. Da zamišljam da sedimo za jednim ovakvim stolom, u zalazak sunca, i da jedemo jedan ovakav, sasvim poseban, rižoto sa kozicama i jagodama. 

Casa Mia


Ideju za rižoto dobila sam na ovom predivnom mestu gde smo između ostalog bili posluženi i sa rižotom od jagoda. Za mene potpuna egzotika (do tada), kuvar nije hteo da oda tajnu recepta ali kasnije sam videla da je u italiji to sasvim uobičajena kombinacija... Ja sam ga napravila po nekom svom osećaju, vođena sastojcima koje sam prepoznala u "originalu" ali uz dodatak još po nečega i nama se jako dopao... 
A "izveštaj" o ovom predivnom mestu, hrani i svemu ostalom u sledećem postu...


Potrebno je:
(za 2-3 osobe)

200 ml pirinča okruglog zrna
1 manja glavica crnog luka ili jedna veza mladog (samo onaj beli deo)
2 čena belog luka
300 g kozica 
350 g svežih jagoda (oko 300 ml kada se ispasiraju)
100 ml penušavog, roze, vina (po želji)
vode po potrebi
malo maslinovog ulja
malo putera
40 g parmezana
100 ml slatke pavlake
gusti aceto balsamico za dekoraciju
morska so, biber


Način pripreme:
Na malo maslinovog ulja propržila sam sitno seckan luk (posoljen), dodala pirinač i nastavila sa prženjem (stalno mešajući) dok nije "pobeleo". Onda sam dodavala malo po malo vrele vode i (često mešajući) kuvala ga nekih 7-8 minuta, dodala propasirane jagode (ako vam ne smetaju one bobice možete ih i samo smiksati) i nastavila sa kuvanjem.
Zasebno sam u tiganju na malo maslinovog ulja propržila sitno seckan beli luk i dodala kozice pa i njih malo propržila a onda i sve to dodala u pirinač. 


Kada je pirinač bio nekih 5 minuta pred kraj dodala sam malo pavlake i penušavog vina, sve dobro promešala i na laganoj vatri kuvala dok pirinač nije potpuno omekšao i upio svu tečnost. Dodala sam na samom kraju kockicu putera, parmezan, malo sitno seckanog belog luka i još malo soli.
Sve sam dobro promešala, poklopljeno ostavila 5 minuta da odmori, a zatim servirala sa po kojom svežom jagodom a lepo je od gore preliti i sa malo gustog balsamica, eventualno malo maslinovog ulja i staviti još malo parmezana.

{REVIEW} Casa Mia (Reževići)

$
0
0

Kada su nas pre izvesnog vremena ljudi iz Dukley-a ugostili i pokazali svoje restorane, komplekse apartmana, marinu... nesebično su nas na večeru odveli kod "konkurencije" jer su mislili da bi nam se jedno takvo mesto svidelo i bili su potpuno u pravu.



Restoran Casa Mia nalazi se u Reževićima (blizu Budve) i ima fenomenalan pogled na more, zalazak sunca je prosto neverovatno romantično iskustvo na tom mestu. A još kada je sezona pa kada napune svoja 3 bazena... mogu misliti...


Inače vlasnici restorana su Italijani i imam utisak kao da su deo Italije premestili tu. Jako mi se dopada što iza restorana imaju svoju baštu pa kada je sezona imaju i svoje voće i povrće koje spremaju u restoranu. Drže i živinu i koze pa tako da su i jaja, mleko, sir, meso.... sve domaće... A riba je uvek sveža i ponuda zavisi od "dara mora" tog dana...
Zaista kada je hrana u pitanju vode računa da sve namirnice budu što kvalitetnije i što prirodnije moguće. Sami spremaju i zimnicu, kisele povrće, prave likere a planiraju da uskoro i svu pastu koju serviraju u restoranu pripremaju sami.


Hrana je naravno italijanska, mediteranska.... fantastična ali o njoj malo više kasnije.
Pre toga još da kažem da imaju i par apartmana (čini mi se 4) koji su u završnoj fazi izgradnje, imaju teniski teren.... Ma imaju sve što vam treba da pobegnete od vreve, žamora, grada, buke i da uletite u jednu prirodnu, opuštenu, prelepu atmosferu gde sva čula uživaju... Zaista predivno osmišljeno i napravljeno.
A moram reći i da su domaćini bili krajnje ljubazni, željni da nam pokažu što više toga, pokazali nam svoje privatne kolekcije skupocenih pića, proveli nas kroz prostorije koje su još u gradnji sa žarom objašnjavajući kako će sve to izgledati, pokazali nam svoju bašticu, životinje... i ugostili nas zaista carski... (više fotagrafija možete pogledati ovde)...



A sad polako da pređem na "tasting menu" restorana Casa Mia :)

Prvo smo popili po jedan Prosecco za ovim predivnim stolom (slika gore) sa pogledom na zalazak sunca preko mora... I pošto je klima takva da je tu uvek svežije nego pored mora imali smo i po ćebe da se ogrnemo i zaista misli se na svaki detalj.


Ali pošto je kasnije već jako hladno...ipak još nije leto... prešli smo unutra i nastavili...


Unutra su na stolu stajale već činije sa domaćim, super fantastičnim, maslinovim uljem... A hrana je krenula da se smenjuje i smenjuje pred nama. Za početak ovi mali tostići sa kavijarom i ajvarom.


Sledila je naka vrsta salate ili "koktela" od velikih škampi i majoneza a zatim sveži ježevi... Tu bih malo zastala... Znam ja da se ježevi jedu, ovi su bili sveži toliko da se ribaru još kosa nije osušila ;) ali nekako... uh... 


Nadvladala sam sebe i rekla da ću probati sve što se pred mene stavi jer ipak nije to makar kakva hrana i zaista moram ispoštovati trud, rad i sve ostalo... Stavila sam kašičicu maslinovog ulja unutra, uzela malo hleba, stisla zube, pravila se da ne vidim da se bodlje još uvek drmaju i probala... Ukus... Hm... Intenzivan, morski... Pojela sam ja to ali nisam ostala opčinjena ukusom, barijera u glavi je ipak ostala jača ;) 

Trenutni izbor svežih darova mora...
Domaća zimnica...

Pošto sam preživela ježeve sledio je losos sa crvenim biberom i pozadi ovo u bluru na slici je tatar od tune... To je već nešto baš po mom ukusu ;)
Pokazali su nam i brancina koga će pripremiti u soli (recept imam i ja na blogu) a zatim su nam servirali pohovane morske plodove (od svega po malo), klasično i fino...


A onda opet malo nepoznatih ukusa... Prvo jaja od prepelice (koje oni gaje) sa kremom od tartufa (koju takođe oni prave u doba kada ima svežih tartufa)... Fino, fino... i omlet sa artičokom... gorkasto ali meni se dopalo.


Vino... ovo moram pomenuti... Ja inače nisam baš  fan (a ni poznavalac) vina ali volim  da popijem čašu slatkastog vina a ovo je baš takvo... Medun od Plantaže... 
A nisam mogla da odolim i ne napravim ovaj gif jer on govori više od hiljadu reči kako je vino fino... Jelena ga je preporučila i zaista je super...

Jelena proba vino ;)

Ovde smo već krenuli da posustajemo sa hranom i da molimo da meni smanje a oni su krenuli da mole nas da barem po kašiku od svega probamo...  U prvoj činijici na slici ispod je patlidžan sa paradajzom, parmezanom... fino i poznato jer nešto slično i sama pravim a u drugoj je pržena paprika sa parmezanom, isto fino i poznato...


Sledile su paste, prvo su najavili 4 ali nekako smo izmolili da smanje pa su nam dali dve... Prva je bila servirana u korpici od parmezana, u pitanju su farfalle u krem sosu sa kavijarom a druga je bila pasta (špagete) sa morskim ježevima ;).


Sad već ne možemo da dišemo i molimo za milost ali pred nas dolazi rižoto sa jagodama... Možda jelo koje je ostavilo najveći utisak na mene (pisala sam o njemu u predhodnom postu).


I onda kad već mislimo da nemožemo da zinemo stiže božanstveno ukusna riba... Već znam da je brancin u soli super ali kada je riba super sveža i kada je prelijete sa malo božanstvenog maslinovog ulja ništa više vam ne treba... zaista SAVRŠENSTVO... Ali tu nije kraj već uz izvinjenje da jednostavno moraju serviraju biftek sa sosom od pečuraka i kremom od tartufa... I ja posle svega (iako mislim da više ne mogu pojesti ništa) pojedem sve (!?) ali zaista je greh ostaviti... (to kako mi je bilo loše sledećeg jutra probaću da zaboravim ;) )


A onda torte... Iskreno ja ni nisam neki ljubitelj torti, posle jela pogotovo ne mogu da ih jedem i mogu samo, u svoje subjektivno ime, da kažem da mi desert nije bio na nivou ostale hrane... 
Da li zato što ja nisam baš ni ljubitelj torti ili šta ali... Cenim domaća jaja, tradicionalne recepte, trud i sve ali...


A onda za kraj domaći likeri... Limoncello (liker od limuna), arancio (liker od narandže), melacotogna (liker od dunje) i alloro (liker od lovorovog lista)... Ako trebam da izaberem favorit ipak ovaj od limuna... Lovorov ima dosta jak i pomalo gorkast ukus ali dala bi se naviknuti i na njega...


Sve u svemu jedno predivno veče, u predivnom ambijentu sa pregršt novih i do sada ne doživljenih ukusa.
Hvala domaćini, bili ste sjajni!

{Dešavanje} Fairy Platinum izazov

$
0
0

Sinoć je u Il Primo školi kuvanja održan Fairy Platinum izazov gde nam je Gorica Nešović otkrila svoje omiljene recepte a novinari po njima kuvali i takmičili se, mada suština je bila u druženju i dobroj hrane a ne takmičenju kao takvom.



"Svi mi sa velikim zadovoljstvom uživamo u tradicionalnim srpskim jelima poput svinjskog rolata, bureka sa mesom, pečene jagnjetine ili pastrmke, ali većina nas izbegava da priprema takva jela u svojoj kuhinji zbog nereda koji za njima ostaje. Sada se možete usuditi da spremate zahtevna jela, jer je Fairy Platinum tečnost za pranje posuđa stvorena da očisti i najupornije mrlje. Fairy Platinum pruža trostruko dejstvo na upornu masnoću: brzo  čišćenje, penu koja duže traje i efekat natapanja.Tradicionalna srpska jela su poznata kao masna i teška, ali i podjednako ukusna i izvrsna. Zbog kvaliteta kojima ova jela obiluju, mnogi ljudi u Srbiji sa uživanjem jedu ovakve specijalitete, ali se istovremeno i muče sa raščišćavanjem nereda koji nastane nakon njihove pripreme. Neretko se dešava da čuveni kuvari tradicionalne srpske kuhinje imaju savete i trikove za pripremu ovih izvrsnih jela, ali i trikove za pranje masnih šerpi i tiganja koji nakon te pripreme ostaju. Gorica Nešović, autor knjige „Sveska recepata za svaku sezonu“, otkrila nam je na ovom događaju svoju inspiraciju za kuvanje: „Ja zaista uživam u kuvanju, a tradicionalna srpska jela su pravi izazov za svakoga, prvenstveno zbog masnoće koja ostaje nakon njihove pripreme. Sada, kada imam Fairy Platinum, pranje posuđa za mene više nije izazov i mogu slobodno da eksperimentišem i uživam u kuvanju više nego ikada do sada.” "


Novinari su bili podeljeni u 5 timova i pripremali su jela po receptima Gorice Nešović...
Na meniju smo imali :

- pileću džigericu
- jake pileće šnicle
- narandžastu piletinu
- gibanicu
- pitu sa mesom


a pobednik je tim koji je spremao gibanicu :)


Bilo je zabavno, sve u svemu, a ja bih vas molila da mi kažete koji od ovih recepata bi prvo voleli da vidite na blogu jer ću i ja spremati par jela po njenim receptima i predstaviti ih vama (jedan već jesam a to je ova jagnjetina).

Više fotografija sa događaja možete videti ovde.
Post je nastao u saradnji sa Fairy Platinum.
Viewing all 1311 articles
Browse latest View live


Latest Images