Quantcast
Channel: JA U KUHINJI...
Viewing all 1301 articles
Browse latest View live

Perece

$
0
0

Perece... Ne pamtim kada sam ih poslednji put kupila u pekari... Ono što pamtim je da me uvek najviše kod pereca oduševljavao taj gumičasti slani preliv preko ... I dugo mi je bila misterija kako se to pravi ali... već jako dugo i nije  :)
Nisam znala za običaj da se za Svetog Savu prave perece i već godinama mi "promaknu" i ukapiram tek kad prođe... Ovog puta sam se pripremila na vreme i danas vam predstavljam perece sa tim slanim prelivom od gore a za koji dan ću isprobati i one sa bloga Mimi's Kingdom koje se potapaju u rastvor sode bikarbone i imaju krupnu so kao posip... jedva čekam...



Potrebno je:
(za 10-12 pereca)

600 g brašna
200 ml kiselog mleka
30 g putera
250 ml mleka
1 kesica suvog kvasa
ravna kašičica soli
1 kašičica šećera

za slani preliv:
4 kašičice brašna
1 ravna kašičica soli
hladne vode po potrebi


Način pripreme:
U činiju za mešanje stavila sam brašno, kvasac, so i šećer pa promešala. Zatim sam dodala i kiselo mleko, puter i mleko pa zamesila glatko testo. Pošto nisam bila tu ja sam ujutru zamesila i stavila u frižider pa posle podne formirala perece a ako ste tu onda klasično ostavite testo da naraste.
Kada je testo, znači, naraslo podelila sam ga na 12 delova i svaki tanjila u glistu dugu oko 50 cm, pravila oblik pereca i ređala na plehove obložene papirom za pečenje. (na jedan pleh stalo mi je po 4 perece).


Pekla sam ih na 200 stepeni 15 minuta a onda prelivala pripremljenim slanim prelivom i pekla još 4 minuta.
Slani preliv sam napravila tako što sam u čašu stavila brašo i so, promešala pa dodavala malo po malo vode dok nisam dobila gustu smesu bez grudvica. Koliko gustu teško je reći ali onako da vam lepo, ravnomerno klizi sa kašičice kada je sipate na perece. 

"Pesto" i njoke od batata

$
0
0

Njoke retko pravim, ali u poslednje vreme dosta eksperimentišem sa istim ("pravi" recept će tek slediti ;) ). U prvi mah nisam ni planirala stavljati recept za ovo jelo jer sam ga slikala samo par puta "usput" ali bilo je tako fino da mi je žao ne podeliti ga sa vama.
Kod njoka je fora staviti što manje brašna ako želite mekše njoke a malo više ako volite gumičastije. Mada kada krenete da mesite testo a ono vam se lepi za prste mislite da će vam trebati "tona" brašna ali ako ste nežni i strpljivi uspećete ;)... tačnu meru vam ne mogu dati (mada sam u sastojcima stavila orjentacionu) jer sve zavisi od toga koliko je batat upio tečnosti pri kuvanju, koliko je jaje veliko i sve ostalo tako da se vodite svojim instiktom i imajte u vidu da što više brašna stavite tvrđe i gumičastije njoke ćete dobiti.


Kada je sos tipa pesto u pitanju isto pustite mašti na volju... Osnovno je da ima maslinovog ulja, belog luka, soli i limuna a sad od ostalog treba nešto zeleno (bosiljak, peršun, žalfija, rukola, matovilac, spanać....), nešto koštunjavo (pinjole, badem, lešnik, orah...), nešto sirasto (parmezan ili neki sir tog tipa) i to je to... Možete dodati i kapar, masline, na suncu sušen paradajz, neko suvo voće... Sve je stvar vašeg ukusa, volje i sastava frižidera a na tagu pesto možete videti neke od mojih ideja pripreme "pesta" i za šta sam ga iskoristila.
Znači ceo recept je okviran i treba da vam posluži samo kao ideja za neku vašu omiljenu kombinaciju sastojaka i ukusa.
I da, batat je bio beo kada sam ga presekla i baš sam se razočarala :( što nema onu lepu narandžastu boju ali bez obzira na boju jako je zdrav i trebali bi ste ga uvrstiti u svoj jelovnik.



Potrebno je:
(za 2 osobe)

za njoke:
400 g batata
1 jaje
30 g rendanog parmezana
malo muskatnog oraha
malo soli
oko 200 g brašna


za "pesto":
2 veze peršun lista
šaka listića žalfije
2 šake oraha
2 čena belog luka
malo limunovog soka
malo rendanog parmezana
maslinovo ulje
morska so


Način pripreme:
Priprema njoki: Batat sam oljuštila, iseckala na veće delove i kuvala u dosta slane vode oko 15 minuta tj. dok nije omekšao. Ocedila sam ga, sačekala da se malo prohladi a onda dobro izgnječila. U batat sam dodala rendani parmezan, jaje, malo soli i muskatnog oraha pa sve dobro promešala. Malo po malo dodavala sam brašna koliko je trebalo da zamesim testo (trudeći se da dodam što manje). Istresla sam sve na radnu površinu, testo podelila na 3-4 dela, tanjila u "gliste" i seckala te posula brašnom.
Priprema "pesta": U električnu seckalicu stavila sam sve sastojke (osim maslinovog ulja) i dobro usitnila a onda dodavala malo po malo maslinovog ulja dok nisam dobila kompaktnu smesu.


Završnica: Njoke sam kuvala u dve ture u dosta slane, ključale, vode dok nisu isplivale na površinu (oko 3-4 minuta) a onda ih stavila u tiganj gde sam stavila malo maslinovog ulja i par kašika pripremljenog pesta, sve sam kratko propržila i servirala.

Njoke od rikote u paradajz sosu (video recept)

$
0
0

Pravila sam njoke sa krompirom, batatom, bundevom, od prosa i graška, ali ove sa rikotom su najjednostavnije njoke koje sam ikada napravila a tako su fino mekane... ma milina. U poslednjih nedelju-dve baš smo ih puno puta pravili sa dosta varijacija na temu i ove sa rikotom i delom brašna zamenjenim grizom su najbolje... doduše sinkić je više bio oduševljen "gumičastom" varijantom ;)



Što se sosa tiče brzinski je, u vreme kada nema lepog, sočnog, svežeg paradajza pelat je super zamena ali ako je vreme kada ga ima obavetno umesto pelata koristiti svež i dodajte onda još malo paradajz soka.
Ma sve u svemu jelo je jako lagano kako za pripremu tako i za osećaj u stomaku posle njega ;)



Potrebno je:
(za 2 osobe)

za njoke od rikote:
250 g rikote (sitnog sira)
1 žumance
malo muskatnog oraha
malo soli i bibera
20 g rendanog parmezana
20 g putera
60 g griza 
50 g brašna


za paradajz sos:
2 čena belog luka
2 glavica crnog luka
50-100 g pancete (mesnate slanine)
1 kašika koncentrovanog paradajza
1 konzerva (od 400 g) paradajz pelata
1 kašika smeđeg šećera
malo soli i maslinovog ulja
par grančica svežeg timijana
malo listića sveže seckanog parmezana


Način pripreme:
Priprema njoki: Rikotu sam stavila u cediljku i ostavila na sat vremena da se ocedi. Posle tog vremena stavila sam je u činiju, dodala žumance, muskatni orah, so, biber, puter i sve dobro promešala a onda dodala i rendani parmezan, griz i brašno pa zamesila kompaktno testo. Testo sam podelila na 4 dela, svaki nežno rastanjila u "glistu" i isekla na male delove, pobrašnjavila i ostavila da odmore do kuvanja.




Priprema sosa: Na malo maslinovog ulja propržila sam zgnječen beli luk, dodala sitno seckan crni luk, posolila, a nešto kasnije i pancetu. Kada je luk omekšao a panceta porumenela dodala sam koncentrat paradajza i pelat koji sam varjačom usitnila. Dodala sam soli, bibera i malo šećera pa krčkala sve zajedno dok njoke nisu bile gotove.
U dosta slane vode u dve ture kuvala sam njoke dok nisu isplivale na površinu (oko 3-4 minuta) a onda ih umešala u sos, još kratko sve prodinstala i servirala.




Serviranje: Na tanjir za serviranje stavila sam njoke, od gore ukrasila grančicama svežeg timijana i posula sa malo parmezana.


Punjena focaccia sa spelt brašnom

$
0
0

Pre par nedelja stigao mi je poklončić od Tanje sa bloga Tanja's Cooking Corner i jako me obradovao, samo što ja nikako da nađem vremena i posvetim mu punu pažnju... Draga moja Tanja veliko ti HVALA na predivnom poklonu... moraću zaista opet početi da zapisujem recepte na klasičan način ;) jer ima i to svoje draži.


Recept koji vam danas predstavljam je punjena focaccia pravljena od spelt brašna... Punjenje je po želji, ja sam imala šalot (luk), plavi sir i kulen pa sam to i stavila a bilo bi dobro da imate i malo rukole ili mini paradajza (da da malo svežine), a možete staviti i pečurke ili... ma po želji i ukusu...

Potrebno je:
(za 2 pleha tj. 4 manje fokače)

za testo:
260 g brašna od spelta (pira)
260 g mekog belog brašna
kesica suvog kvasca
kašičica smeđeg šećera
kašičica, ravna, soli
300 ml tople vode


za punjenje:
3-4 šalota (luk)
oko 100 g pršute, kulena ili slično
125 g plavog sira
malo paradajz koncentrata
maslinovo ulje
krupna morska so
malo suvog origana


Način pripreme:
U činiju za mešanje stavila sam sve suve sastojke za testo, promešala pa polako dodavala vode i zamesila glatko testo. Ostavila sam ga da naraste a onda premesila, podelila na 8 delova i tanjila u pravougaonike dimenzija oko 25x15 cm.


Na polovine testa stavljala sam po malo paradajz koncentara, kulena, šalota (seckanog na kolutove) i mrvljenog plavog sira a onda preklapala drugim polovinama, utapkala ivice da se ne otvore, premazala maslinovim uljem, posula kolutovima šalota i krupnom solju te pekla oko 25 minuta na 200 stepeni.
Kada sam izvadila iz rerne još sam malo poprskala maslinovim uljem, posula suvim origanom i služila.

Svinjske rolnice sa brusnicom

$
0
0

Još jedna mesno voćna kombinacija... jako fina... možda za romantičnu večeru u dvoje ili sasvim običan ručak ;)

Potrebno je:
(za 2 osobe)

2 velike snicke svinjskog šola
2 kašičice pesto sosa
4 lista dimljenog, suvog vrata
50 g suve brusnice
malo soli i bibera
malo maslinovog ulja
kockica putera (25 g)


za prilog:
500 g krompira
1 velika glavica crnog luka
malo maslinovog ulja
morska so
sveže mleven šareni biber
malo svežeg peršun lista
kockica putera (25 g)


Način pripreme:
Priprema mesa: Meso sam dobro izlupala pa svaku šniclu premazala pesto sosm, poređala po par listića suvog vrata preko i stavila seckane suve brusnice. Urolala sam meso i vezala koncem.


Rolnice sam prvo na naglo ispržila sa svih stara (na malo maslinovog ulja) a onda dodala malo vode, poklopila i dinstala oko pola sata s vremena na vreme okrećući i dodavajući tečnost. Pred kraj pripreme mesa otklopila sam ga, posolila i kada je tečnost isparila dodala malo putera.


Priprema krompira: Krompir sam oljuštila i isekla na veće "kockice" te barila u dosta slane vode 15-ak minuta (dok ne bude tek mekan). ocedila sam ga i ostavila malo da se prohladi.
Na malo maslinovog ulja propržila sam luk seckan na rebarca a onda dodala i krompir i sve zajedno pržila 10-ak minuta tj. dok krompir nije krenuo da poprima boju. pred kraj sam dodala soli, kockicu putera i malo sveže seckanog peršun lista.


Serviranje: Na tanjir za serviranje s jedne stane sam stavila krompir a sa druge po jednu rolnicu presečenu na pola i prelivenu sa malo sosa koje se stvorilo od pečenja mesa.

Ovaj, recept, možete naći i u januarskom broju magazina MEZZE na strani 28-29.

Čoko-karamel mini tart

$
0
0

Za koju priliku su pravljene ove korpice i gde su završile pisaću vam krajem meseca a za sada vam mogu reći samo da su se svidele svima koji su ih probali ;)...


I jeste da nije baš jednostavno napraviti ih jer je svaka faza "pipava" na svoj način ali ponekad se isplati uložiti malo više truda, strpljenja i ljubavi u nešto ovako ;)


Možete ih praviti u formi mini tartova, velikog tarta, srcastog tarta... kako vam je volja. Sada su "aktuelna" srca pa sam ih zato napravila i u tom obliku a još srcastih ideja (slanih i slatkih) možete naći na tagu srca :)


Potrebno je:
(za 12 mini tartova prečnika 7-8 cm + 3 srcolika prečnika 10 cm)

za testo:
100 g mlevenih badema (oljuštenih)
200 g mekog brašna
75 g šećera u prahu
125 g putera
1 jaje
kesica vanilin šećera
na vrh noža sode bikarbone


za karamel krem:
250 g šećera
250 ml slatke pavlake
30 g putera
60 g meda
1 vanilin šećer


za čokoladni krem:
200 g čokolade za kuvanje
100 ml slatke pavlake
50 ml Baileys Irish Cream-a


za dekoraciju po želji:
pecan orah
kokice amaranta
pečeni,neslani, kikiriki
mleveni lešnik


Način pripreme:
Priprema korpica: U činiju za mešanje stavila sam mlevene bademe, brašno, sodu bikarbonu i prah šećer , promešala pa rukama umešala kockice putera. Kada je postalo prilično mrvičasto dodala sam jaje i umesila glatko testo, umotala u foliju i stavila u frižider da se ohladi.


Namazala sam kalup za muffins, u svaki otvor stavila po lopticu testa i prstima oblikovala korpice, viljušom izbockala testo  i stavila u frižider da se opet ohladi a onda u rernu predhodno zagrejanu na 180 stepeni na 15 minuta. Kad sam ih izvadila iz rerne, posle minut-dva lagano sam ih izvadila iz kalupa i stavila na rešetku da se potpuno ohlade. (u slučaju da narastu tokom pečenja uzmite neki odgovarajući predmet i čim ih izvadite iz rerne pritisnite sredinu da se "vrati" a onda posle minut-dva izvadite iz kalupa).


Priprema karamel krema:U šerpicu sa teškim dnom stavila sam šećer, pavlaku, puter, med i vanilu pa na laganu vatru dok se sve fino nije istopilo. Pojačala sam vatru do temperature taman da vri ali da nije suviše jako i neprestano mešajući kuvala jedno 15-ak minuta. Kada se već vidno zgusnulo i dobilo karamel boju izvršite probu da vidite da li je gotovo (ne treba biti potpuno tvrdo već onako gumičasto... u čašicu sa hladnom vodom stavite par kockica leda i sipajtela malo karamela... Ako se odmah stvrdne a ne istopi gotov je). Preručila sam karamel u drugu posudu i mešala par minuta da se malo prohladi a onda ga sipala u svaku korpicu do polovine i ostavila da se ohladi.


Priprema čokoladnog krema: U šerpicu sam stavila pavlaku i Baileys pa kada je tek provrilo dodala seckanu čokoladu, sklonila sa vatre i neprestano mešala dok se sve nije spojilo u gladak krem.  Sipala sam krem u svaku korpicu do vrha i opet ostavila da se ohladi.


Ukrašavanje: Kada se čokoladni krem malo prohladio ukrasila sam svaku korpicu sa po nekim pecan orahom ili malo grilijaša, kokica amaranta, kikirikija ili već prema želji...

Korpice je pravila Nevena i jako su joj lepo ispale :)

Jagnjeći kotleti sa sosom od kupina i pireom od brokolija

$
0
0

Ljubav treba slaviti svaki dan i pronalaziti je i u malim stvarima ;)


Potrebno je:

8 jagnjećih kotleta

za marinadu:
50 ml maslinovog ulja
2 čena belog luka

za sos od kupina:
250 g zamrznutih kupina
250 ml crnog vina (bermet)
2 kašičice zlatnog sirupa (može i meda)
2 cm korena svežeg đumbira
kockica putera


za prilog pire sa brokolijem:
500 g krompira
250 g brokolija
70 g putera
50-70 ml vrelog mleka
morska so
malo maslinovog ulja


Način pripreme:
Priprema sosa od kupina: U šerpicu sam stavila smrznute kupine, vino i koren đumbira pa na umerenoj vatri kuvala dok sos nije krenuo da se zgušnjava. Tada sam dodala zlatni surup i puter i još kratko sve zajedno prokuvala.


Priprema mesa: Meso sam držala u marinadi preko noći a onda ispekla na grill tiganju po par minuta sa svih strana i posolila.


Priprema pirea: Brokoli sam iseckala na manje komade i kuvala oko 5 minuta u ključaloj vodi, zatim prelila ledenom vodom, dobro ocedila i sitno iseckala. U klasično skuvani pire (krompir seckan na kolutove barila 15-ak minuta u slanoj, ključaloj, vodi, ocedila, smiksala sa malo vrelog mleka i putera) dodala sam sitno seckan brokoli i sve dobro promešala.
Serviranje: Na tanjir za serviranje stavila sam pire, meso i sos od kupina te poslužila uz čašu crnog vina (bermeta).

Frittata sa povrćem (video recepti)

$
0
0

Već danima napolju vlada sivilo, bez zraka sunca... ovom frittatom pokušavam da "dodam svetu malo boje" i da prizovem proleće da konačno stigne u naše krajeve.



Snimili smo i video i baš me interesuju vaši utisci pošto se meni lično sviđa ;)... nekako je šaren-veseo a to smo i hteli da postignemo. Uživajte!




Potrebno je:
(za tiganj prečnika 28 cm)

po jedna crvena, žuta i zelena paprika
1 crveni luk
7 jaja
2 paradajza
1 kugla mozzarelle (125 g)
2-3 šalot luka (ili veza mladog luka)
veza svežeg peršuna
malo suvog origana
malo maslinovog ulja
malo morske soli


Način pripreme:
Sve tri vrste paprike iseckala sam na kockice kao i crveni luk. Na malo maslinovog ulja izdinstala sam crveni luk (posolila ga) a kada je postao staklast dodala paprike, opet posolila i dinstala dok paprika nije omekšala.



Kada je povrće omekšalo dodala sam ulupana jaja (posoljena), od gore stavila kolutove paradajza pa tiganj stavila u rernu na 200 stepeni na 20 minuta.


Kada je frittata fino porumenela stavila sam od gore listiće mozzarelle i sve još kratko zapekla (dok sir nije krenuo da se topi).


Gotovu frittatu od gore sam posula sa malo suvog origana, na kolutove seckanog šalot luka i peršun lista, ostavila je da odstoji 10 minuta a onda sekla i servirala. Po želji od gore možete posuti i malo parmezana.


Gulaš plus

$
0
0

Ja frittatom u prošlom postu prizivala proleće a napolju pada sneg... Ajde onda sad gulašom da se uklopim u zimu pa možda napolju konačno ogreje sunce ;)
Zašto gulaš +, pa način pripreme je u stvari kao klasičan gulaš (koliko mesa toliko luka i krčkaj do besvesti) samo što sam pola sata pred kraj kuvanja dodala i malo kukuruza i šampinjona pa još sve zajedno kuvala.... Bilo kako bilo bitno je jelo što duže na što tišoj vatri krčkati i uživanje krajnjim rezultatom je zagarantovano.


Možete deo pripremiti i predhodnog dana, uveče stavite da se krčka a sledećeg dana samo završite jelo, biće još i bolje.
Ako imate lonac sa teškim dnom super a ako ne i svaka druga šerpa vršiće posao ;)

Potrebno je:
(za 4 osobe)

4-5 velikih glavica crnog luka
700 g ribića
200 g kukuruza
200 g šampinjona
1 kašičica ljute aleve paprike
1 kašičica slatke aleve paprike
malo morske soli
malo mlevenog šarenog bibera
vode po potrebi
oko 70 ml nerafinisanog suncokretovog ulja


Način pripreme:
Na zagrejano ulje stavila sam sitno seckan luk (iseckala ga u električnoj seckalici), posolila ga i na tihoj vatri, poklopljeno, dinstala nekih 20-ak minuta povremeno mešajući. (Ako voda koju luk pusti ispari dodati po "mrvicu" vode.)


Kada je luk omekšao (a sva voda isparila) dodala sam obe aleve paprike i kratko je propržila, ubacila i meso (seckano na kockice) i njega pržila dok nije porumenelo sa svih strana (stalno mešajući) a onda nalila malo vode, smanjila vatru na srednju (tek tu i tamo da pućka) i poklopljeno kuvala sat ipo. tj. dok meso nije skoro omekšalo. (povremeno mešajući)


Kada je meso skoro omekšalo dodala sam kukuruz i šampinjone (seckane na krupno) i kuvala sve zajedno još nekih pola sata a može i duže... Pred kraj sam onda dodala još soli i mlevenog bibera te servirala...


Možete ga služiti sa pire krompirom, pastom, pirinčem, palentom... kako god vam odgovara.

Scones sa kockicama čokolade

$
0
0

Došao je trenutak da vam kažem gde su završile čoko-karamel korpice iz ovog posta... "Krase" stranice martovskog ELLE-a! Kao što ste možda već videli Marija, Ana i ja nalazimo se u ELLE magazinu u okviru rublike lifestyle... 


Imala sam užasnu tremu kako će sve ispasti i s obzirom da NE VOLIM DA SE FOTOGRAFIŠEM (a ni da mi se fotke provlače javno bilo gde) bila je to "noćna mora"... Na kraju sam ipak prezadovoljna kako smo predstavljene i mogu da odahnem... U ostalom ima samo jedna moja fotka gde i ne ličim na sebe tako da je sve o.k. ;). Hvala ELLE na svemu!!


Kada su ovi "keksići" u pitanju davno su mi zapali za oko... deblji nego obični, seku se na osmine kruga i u sebi imaju sodu bikarbonu... to su im osnovne karakteristike... I da, pročitala sam da ih jedu obično za Uskršnje jutro... (na zapadu) tako da im je sada i "sezona"... 



Ipak za moj ukus suviše se oseti soda bikarbona mada kada su skroz hladni bolji su mi nego topli i mislim da bih ipak pravila dva kruga i znači manje keksiće a ne ovako velike... Da, često ih i prelivaju nečim... Ja sam imala karamel sos u frižideru pa sam ih prelila njime i mmmmm... uz šolju čaja ili kafe tada su pravi pogodak :)



Potrebno je:

350 g mekog brašna
140 g šećera
1 kašičica sode bikarbone
70 g čokolade sa 70% kakao delova
50 g putera
30 g džema od narandže ili 1 kašičica rendane korice narandže
1 jaje
150 ml slatke pavlake



Način pripreme:
U činiju za mešanje stavila sam brašno, šećer i sodu bikarbonu, promešala pa dodala kockice putera i rukama ih "utisnula" u mešavinu brašna i šećera... Dodala sam onda i čokoladu seckanu na male kockice a na kraju i mešavinu džema, jaja i pavlake. Umesila sam testo istresla na radnu površinu i rukama rastanjila u krug debljine oko 2 cm, isekla na 8 delova i stavila u pleh na papir za pečenje. Ostatkom smese (oko što je ostalo na zidovima) džema, jaja i pavlake premazala sam svaki keksić, posula sa malo smeđeg šećera i pekla na 200 stepeni oko 20 minuta tj. dok nije fino porumenelo.



Malo prohlađene keksiće posipala sam sa mrvicama čokolade i sa po malo karamel krema koji pravim tako što 125 g šećera stavim u šerpicu pa kada se istopi i poprimi boju karamela dodam 250 ml slatke pavlake i na umerenoj vatri kuvam dok se sav karamel ne istopi i još malo. Preručim smesu u teglicu i ostavim da se ohladi, držim u frižideru i koristim za prelivanje palačinki, kolača, sladoleda pa evo i keksa...

FBI rukavice

$
0
0
Evo mene u fbi rukavicama posle jako dugo vremena (godinu dana tačnije)... Pod istragom je Mimi's Kingdom i to nisam smela propustiti nikako. Propustila sam da je lično upoznam :( iako sam imala poziv i jako mi je žao zbog toga, htela mi je pokloniti saksijicu začina a ja sam tada bila u "kućnom pritvoru" zbog ambrozije... Kasnije se nije stvorila prilika ali biće, biće... Nekako mi je i žao da je "cimam" jer znam koliko njeno srce uvek žuri kući... i moje bi da sam na njenom mestu tako da... Sačekaću sledeće okupljanje na Adi ili nešto slično kada će "srce biti na mestu"...
Bez obzira što je lično ne poznajem davno sam osetila da spada u one osobe čiju bliskost mogu osetiti bez obzira na "nepoznavanje"... 
Mimi sve što sam probala bilo je fenomenalno i ove "stvarčice" definitivno ulaze u svakodnevni jelovnik :))




Ova peciva su me svojim izgledom davno privukla, čak sam i pirinčano brašno kupila ali nikako da ih napravim. Sada nije bilo "vrdanja" i.. baš su lepa, dekorativna i pre svega ukusna tako da toplo preporučujem da ih probate... Mere u "milimetar" savršene ;)




Čim sam pročitala naslov pri "prelistavanju" bloga stavila sam zvezdicu sa željom da recept isprobam a tek naknadno sam pročitala da se hleb peče baš onako kako sam htela probati da ispečem hleb od kako imam pekač ;)
Recept sam malo promenila tj. nisam kuvala kašu od 150 g prosa jer sam mislila da je to puno prosa za ovu količinu brašna s obzirom da mi je to mera kada kuvam ručak za dragog i mene pa sam je prepolovila i mislim da ga je bilo taman koliko treba.



Perece su super... fine, mekane, ukusne, savršene... Učinilo bi se da je pipavo provlačiti testo kroz rastvor sode bikarbone ali nije, jednostavno je... možda čak i napraviti perecu pa je provući... ako ste pažljivi nema nikakvih problema i raspadanja...i ispale su nam identično kao "sa slike" originala ;)




Već sam unapred znala da će mi se ovo svideti jer sličan umak radim za pastu... Ko nije probao ove kombinacije toplo preporučujem!




Odmah mi je zapao za oko ovaj recept i nije mi palo napamet da smanjujem količinu luka ;) jer znam kako pečenjem postaje slatkast i fin... Umak je prefin i čak ga je i slatkica jela iako ovako sir i ona nisu na TI.




Mislim da su nas ovi štapići najviše oduševili... Iz prva mi se nije svidela količina ulja koja ide ali sam ipak rešila sve odraditi po receptu i nisam se pokajala. Umesto slatke aleve paprike stavila sam ljutu i bio nam je fantastičan taj spoj testa i ljutine... Uz namaz od sira i pečenog luka fantazija. Samo što meni 1 šolja vode na 3 šolje brašna nije bila dovoljna pa sad dodala možda još nekih pola šolje.

GULAŠ OD LEBLEBIJE



Mmmm... prefino... ne znam šta drugo da kažem ;)... i da aromatični štapići su opet pravljeni... uh...

Čorbica sa bukovačom i crvenim pirinčem

$
0
0

"Bogata" čorbica koja u malo većoj količini može biti kompletan obrok ;)

Potrebno je:
(za 2-3 osobe)

1 glavica crnog luka
150 g korena celera
2 srednje šargarepe
500 g bukovača
2 velike prepune kašike crvenog pirinča
2 srednja krompira
1 l vode ili supe od povrća ili pileće supe
morska so
biber
malo peršun lista
malo maslinovog ulja

za serviranje:
malo pesto sosa


Način pripreme:
Luk sam sitno iseckala pa stavila da se dinsta na malo maslinovog ulja. Onda sam dodala na kockice seckan celer i šargarepu i nastavila sa dinstanjem s vremena na vreme mešajući. (možete ostaviti namerno malo da porumeni, lepši je ukus). Kada je povrće omekšalo dodala sam na kockice seckane bukovače i nastavila sa dinstanjem još nekih 5 minuta a onda dodala kockice krompira, beli luk, crveni pirinač, vodu, so, biber ... poklopila i kuvala nekih 20-30 minuta tj. dok krompir i pirinač nisu omekšali.


Gotovu čorbocu sam servirala sa malo sosa tipa pesto od gore (ovog puta bila je rukola, orah, beli luk, maslinovo ulje, limunov sok, morska so) i "čipsa" od bukovače (jedan veliki blobuk sam iseckala na rezance, prelila sa malo maslinovog ulja, posula sa malo soli i stavila u rernu na papir za pečenje na 200 stepeni na nekih 30 minuta).


Ovaj, moj recept, objavljen je u januarskom bpoju magazina MEZZE na stranama 68 i 69.

Zgnječen krompir / Crushed potatoes

$
0
0

Tako jednostavno a tako savršeneno... Ako niste do sada probali krompir spremljen na ovaj način obavezno probajte...



Potrebno je:
(za 4 osobe)

1 kg crvenog krompira (manjih i ujednačene veličine)
morska so
maslinovo ulje
suvi ili svež ruzmarin
biber
kajmak (opciono) ili još maslinovog ulja



Način pripreme:
Krompir sam dobro oprala, stavila u lonac i nalila hladnom vodom, dodala soli i kuvala na umerenoj vatri nekih 20-ak minuta (od kako je provrilo) tj. dok nije omekšao (probadala sam ga čačkalicom i lako je prolazila kroz ceo krompir).



Na pleh sam stavila paprir za pečenje, poprskala sa malo maslinovog ulja, posula malo krupne soli, poređala krompir, svaki zgnječila zadnoj stranom čaše pa posula sa malo maslinovog ulja, soli, bibera i suvog ruzmarina.



Pekla sam ga oko 40 minuta na 220 stepeni (dok nije krenuo da rumeni) a onda servirala sa malo kajmaka sa strane. Umesto kajmaka super je i kada se prelije sa još malo maslinovog ulja.
Uz neku finu salaticu ovo može biti i kompletan, lakši, obrok a naravno i prilog nekom mesu ili čemu već...



Ujedno ovo je moja ulaznica za igricu Ajme' koliko nas je gde je ovomesečna domaćica Mimi' Kingdom zadala temu ruzmarin.

Varivo od crvenog sočiva

$
0
0

Još jedno u nizu laganih jela... Nekako mi takva prijaju... 


Autorsko delo naše slatkice ;)

Potrebno je:
(za 4 osobe)

1 veća glavica crnog luka
2-3 čena belog luka
1 velika šargarepa (ili 2 manje)
150 g korena celera
2 korena peršuna
1 veliki (ili 2 manja) krompira
200 g manjih šampinjona
250 ml crvenog sočiva
2 kašike koncenrovanog paradajza
200 ml paradajz soka
1 kašičica ljute mlevene paprike
morska so
sveže mleven biber
maslinovo ulje



Način pripreme:
U šerpi, na malo maslinovog ulja, prodinstala sam sitno seckan crni luk. Kada je poprimio boju dodala sam na kockice seckanu šargarepu, peršun i celer pa na jačoj vatri pržila par minuta da povrće poprimi boju. Onda sam smanjila vatru, dodala pečurke, koncektovani paradajz, ljutu mlevenu papriku i sve zajedno kratko prodinstala a onda dodala na kockice seckan krompir i oko litar vode. Kada je provrilo i vrilo 5 minuta dodala sam crveno sočivo, sok od paradajza, soli i bibera te belog luka i poklopljeno krčkala na umerenoj vatri oko 15- 20 minuta tj. dok svo povrće nije omekšalo.


Ovaj, moj, recept objavljen je u  februarskom broju magazina MEZZE na strani 72-73
  

Bademovo mleko i integralni keksići

$
0
0

Mleko...Od kada nisam osetila ukus pravog mleka...Kao mala živela sam par ulica od krave koja nam je svako jutro davala mleko... još toplo mlekačija je donosio i sipao je u našu šerpicu a ja bih ga skuvala i kada se ohladi skidala "prst" kajmaka... Mama je pravila sir, kajmak, i jogurt u kome sam se "davila". Kada bi otišli na more (u Grčku) kupovala je neko "čudno" mleko koje uopšte nije imalo ukus mleka... A danas... danas sam okružena samo tim "čudnim" mlekom iz tetrapaka koje ruku na srce po meni i nije mleko... Još kad tome dodam sve afere koje trenutno vladaju na zadatu temu... Tuga... Ne, ne odričem se ja mleka iako je i njegova zdravstvena vrednost i kad je ispravno pod znakom pitanja... Volim puter, kajmak, slatku pavlaku, tvrdi sir, jogurt... ali malo se primirujem... probam i druge stvari... Jer u svetu u kome živimo sve je manje više otrovano i zatrovano pa i "zdrav" obrok pitanje koliko je to... Zato sam za to da svega treba uzimati po malo i na raznim mestima pa sad gde pokupim zdravlje gde otrov...


Bademovo mleko i ovi fini keksići koji idu u paketu sa njim su tema današnjeg posta a ne moja nostalgija za mlekom... Mada žao mi je što naša deca nisu osetila ukus mleka i smatram da ljudi koji imaju svoje krave i mleko zaista imaju blago...
Badem je jako zdrava namirnica i od njega možete napraviti super fin napitak koji možete i samo ovako popiti a možete i koristiti pri pravljenju griza, sutlijaša, pudinga od amaranta, prosa, tapioke... Ma mogućnosti su velike. Malo više o korisnosti bademovog mleka možete pročitati ovde, a ja samo da napomenem da mleko možete praviti kako od neoljuštenih tako i oljuštenih badema. Ja sam probala obe varijante. Prvi put sam pravila sa sve korom i onda je ukus malo jači tj. gorči i dobije se pulpa od badema ili ajde bademovo brašno kao nus proizvod jer se mleko mora procediti a drugi put sam ih oljuštila i sve je bilo tako fino samleveno da ga nisam ni cedila i ukus je malo blaži... 


BADEMOVO MLEKO

Potrebno je:

100 g sirovih badema
600-800 ml vode
vanila, malo meda, cimeta... (po želji)


Način pripreme:
Uveče sam badem prelila sa hladnom vodom i ostavila da prenoći. Sledećeg dana dobro ga oprala, stavila u blender zajedno sa vodom i miksala par minuta. Sve sam procedila kroz gustu cediljku što sam više mogla i ono što sam dobila bilo je mleko a ostatak pulpa koju sam iskoristila za keksiće.
Po želji u "mleko" možete dodati malo meda, cimeta, vanile, kakaa ili već prema želji i najbolje ga je piti odmah i ne grejati jer tako zadržava najviše od svojih hranljivih vrednosti mada ga možete i klasično koristiti tamo gde biste obično mleko.


INTEGRALNI KEKSIĆI

Potrebno je:
(za 30-ak keksića)

100 g integralnog brašna
80 g ovsenih pahuljica
80 g brašna od spelta
10 g fino mlevenog rogača
20 g kakao praha
120 g smeđeg šećera
20 g fino mlevenog grilijaša (može se izostaviti)
1/2 kašičice praška za pecivo
1/2 kašičice sode bikarbone
35 g zlatkog sirupa (ili meda)
2 jaja
60 ml nerafinisanog suncokretovog ulja (a može i ista količina otopljenog putera)
pulpa od badema koja je ostala pri pravljenju mleka


Način pripreme:
U veću činiju sam stavila sve suve sastoje, u drugu jaja, zlatni sirup, ulje i pulpu badema pa svaku posebno promešala a onda u suve sastojke dodala vlažne i mešala dok se sve nije sjedinilo.
Vlažnim rukama sam pravila kuglice, spljošćavala ih među dlanovima i ređala keksiće na papir za pečenje, u pleh, po 16 u turi...


Pekla sam ih po 15 minuta u rerni predhodno zagrejanoj na 180 stepeni a onda vadila na rešetku da se potpuno ohlade i spremila ih u limenu kutiju do upotrebe.
Keksići su dok su još topli spolja hrskavi a unutra mekani a hlađenjem celi omekšaju i budu baš fini uz šolju bademovog mleka ;)


Još bi napomenula da će vam možda trebati mrvica više ili manje brašna jer sve zavisi koliko su vam vlažni ostaci badema ali kako god mislim da ne možete omanuti.


Špagete sa ćufticama (video recept)

$
0
0

Neobičan sastojak u ovom sasvim običnom jelu je komorač koji onako svež ima prilično jaku i konkretnu aromu ali kuvanjem ili dinstanjem ona gubi na jačini i daje jelu finu notu.


Potrebno je:
(za 4 osobe)

1 pakovanje špageta
malo parmezana za dekoraciju
malo peršun lista za dekoraciju

za ćuftice:
500 g mlevene teletine
40 g parmezana
1 jaje
pola veze mladog luka
1/4 komorača
pola veze peršun lista
malo morske soli
prezli po potrebi (par kašika)
maslinovo ulje (za prženje ćuftica)



za paradajz sos:
malo maslinovog ulja
pola veze mladog luka
1/4 komorača
1 ljuta papričica
4 paradajza
2 čena belog luka
1 kašika koncentrovanog paradajza
250 ml paradajz pire-a
malo morske soli
kašičica-dve smeđeg šećera


Način pripreme:
Iseckala sam vezu mladog luka, papričicu i pola komorača pa sve zajedno prodinstala na malo maslinovog ulja. Polovinu smesa sam odvojila i stavila u ćuftice a polovinu ostavila za paradajz sos.


U činiju za mešanje stavila sam meso, prezle, parmezan, so, jaje, smesu luka i komorača, peršun list i sve dobro umešala te pravila kuglice.
U međuvremenu sam u ostatak dinstane smese luka i komorača stavila oljušten i od semenki očišćen te iseckan paradajz i poklopljeno dinstala 15-ak minuta, dodavajući po malo vode. Kada je paradajz omekšao smiksala sam ga u električnoj seckalici.


Ćuftice sam pržila na maslinovom ulju a onda ih izvadila na tanjir pa u istoj masnoći završila sos. Dodala sam beli luk, koncentrat paradajza i smiksani paradajz kao i paradajz pire. Sve zajedno sam krčkala par minuta, posolila, dodala malo šećera i bibera. Pred kraj sam u sos ubacila i ćuftice i sve kratko prodinstala.
U međuvremenu sam skuvala i špagete po uputstvu sa pakovanja i onda na tanjir za serviranje stavila pastu, od gore ćuftice i sos i sve posula sa malo parmezana i svežeg peršun lista.

Papula od pasulja

$
0
0

Nemam svoje parče zemlje, nemam svoju terasu, nemam svoj direktan zrak sunca u prostor gde boravim ali... imam želju da sve to imam... Nisam od onih kojima gajenje cveća ide, i ma koliko se trudila i začinsko bilje koje gajim pre ili kasnije uvene... ali sve mislim da nije do mene već do prostora...
Ipak, život je čudo :) Slatkica je imala zadatak u školi, da zasadi pasulj, čisto da vide klijanje, a meni bilo žao da ga posle bacim...već smo ga zasadile i sada se divimo kako je veliki porastao... procvetao a evo sada se i mahune stvaraju... Čudo prirode... I dok je deo tog istog pasulja (veći) završio u papuli ovih par zrnaca imala su drugačiju sudbinu... 


 „Pola kilograma pasulja otrebiti, oprati, staviti u lonac, naliti vodom i kuvati. Prvu vodu baciti, a zatim pasulj drugom, vrelom, vodom naliti. Sad tek dodati 2 glavice seckana crna luka i kuvati ga zajedno s pasuljem. Kad je pasulj mekan, ocediti ga od vode i pasurati na presu za krompir. Staviti u tiganj ulje, malo aleve paprike, ko voli i malo bela luka, sve upržiti i promešati sa propasiranim pasuljem. Udesiti po ukusu, dodati sitna bibera, soli, ako zatreba, i služiti.“ Veliki narodni kuvar str. 250 

Potrebno je:

500 g pasulja
2 glavice crnog luka
malo maslinovog ulja
1 kašičica slatke aleve paprike (ili ljute ako volite ljuto)
2 čena belog luka
malo krupne morske soli


Način pripreme:
Veče pre potopila sam pasulj u dosta hladne vode a sutra dan ocedila, nalila drugu (hladnu) vodu i stavila na se kuva. Kada je provrilo odlila sam tu vodu i sipala drugu (vrelu) te nastavila sa kuvanjem. Dodala sam sitno seckan crni luk i kuvala dok pasulj nije omekšao. Pred kraj kuvanja sam posolila.
Kada se pasulj skuvao ocedila sam vodu, stavila ga u električnu seckalicu i dobro smiksala.
Na malo maslinovog ulja propržila sam sitno seckan beli luk, dodala alevu papriku a onda i smiksani pasulj. Pržila sam ga par minuta stalno mešajući pa servirala i od gore posula još malo aleve paprike, krupne soli i/ili maslinovog ulja.


Ovaj recept objavljen je u februarskom broju magazina MEZZE na str. 26-27...

Obrok salata sa leblebijom

$
0
0

Za dobrodošlicu proleću jedna vesela, šarena, hranljiva i zasitna salatica...
Potrebno je:
(za 2 osobe)

250 g sirove leblebije
200 g rukole
200 g mini paradajza
100 g mešavine crnih i zelenih maslina
2 kašike kapra
2 salot luka


za preliv:
20 ml aceto balsamica
60 ml maslinovog ulja
1 kašičica sirupa od nara
malo morske soli
malo mlevenog bibera


Način pripreme:
Leblebiju sam uveče potopila u dosta vode (stavila i kašičicu sode bikarbone) a sledećeg dana procedila nalila svežu vodu i kuvala dok nije omekšala (oko sat vremena).


U činiju za salatu stavila sam sve sastojek za preliv i salot seckan na kružiće pa ostavila malo da odstoji a onda dodala rukolu, masline seckane na kolutove i četvrtine, kapar, paradajz seckan na četvrtine i leblebiju. Sve sam dobro promešala pa dodala po ukusu još soli, maslinovog ulja, balsamica...


Recept za varijantu salate bez kapra i šalota ali sa suvim mesom i parmezanom možete naći u januarskom broju magazina MEZZE na strani 82-83...

Varivo od zelenog sočiva i lisnate lepinjice

$
0
0

Nešto sam razmišljala o postu, o svojim posnim receptima i onima koji lako to mogu postati... I pitam se koliko od vas posti? Ono ceo post... ili samo petkom-sredom ili kad već... Ja lično ne postim ali često jedem posno ;)... Čak je i moj tag POSNO jedan od najvećih bez nekih namera da tako bude... Evo i danas vam nudim jedno posno a jako fino jelo... Dobro ove lepinjice (koje sam isprobala sa bloga MunatyCooking) nisu posne jer imaju putera ali lako to mogu postati...


Potrebno je:

250 g zelenog sočiva (leće)
1 glavica crvenog luka
2 šargarepe
100 g korena celera
2 krompira
300 g kukuruza
1 veza sremuša (divljeg luka)
1 kašika koncentrovanog paradajza
malo maslinovog ulja
morska so, biber


Način pripreme:
Sočivo sam uveče potopila u dosta hladne vode a sledećeg dana nalila svežom i prokuvala pa procedila.
U šerpi, na malo maslinovog ulja, propržila sam sitno seckan crveni luk pa dodala sitno seckanu šargarepu i koren celera. Sve zajedno sam dinstala na jačoj vatri dok nije porumenelo (stalno mešajući) a onda smanjila vatru, dodala koncentrovani paradajz, sočivo,krompir, soli, bibera i nalila vodom da ogrezne te kuvala oko 30 minuta tj. dok sočivo nije omekšalo. Kada je omekšalo dodala sam kukuruz i kuvala još 15-ak minuta a onda dodala i grubo seckan sremuš i sve zajedno prodinstala minut-dva te servirala uz lepinjice.


Recept za lepinjice vam neću pisati ovde jer možete otići na originalan post za Lachcha Paratha i videti video pripreme, a i naći sastojke i sve ostalo...Jako su fine, lisnate i preporučujem da ih probate.

Rebarca u pekaču

$
0
0

S obzirom na vremenske uslove odlučila sam se da vam danas predstavim ova rebarca ;)
Ako želite da vam meso sa rebarca samo otpada i da se topi u ustima potrebno ga je dugo peći na tihoj vatri u posudi prekrivenoj alu folijom ili još bolje pekaču (ako ga imate).
Sos kojim premazujem rebarca i kasnije služim kao sos za umakanje istih je ljuto-slatki i mere za ono što ide unutra su orjentacione jer se treba naštimovati po ukusu tu i tamo dodavanjem više-manje ljutine i više-manje slatkoće...



Potrebno je:
(za 4 osobe)

1,5 kg svežih rebaraca
1 velika kašika senfa
1 velika kašika smeđeg šećera
1 mala kašičica ljute mlevene paprike
2 čena belog luka (rendana)

za ljuto-slatki sos:
400 ml paradajz soka
2 kašike koncentrovanog paradajza
2 čena belog luka
2 kašike marmelade  naranče-whisky (ili može od kajsija ili neki slični)
2-3 kašike smeđeg šećera
1 kašika meda
3 kašike worcestershire sauce-a
1 kašičica ljute mlevene paprike
malo tabasco sosa

i još:
1 kg krompira
salata od rukole



Način pripreme:
Rebarca sam premazala mešavinom senfa, smeđeg šećera, ljute mlevene paprike i belog luka pa ostavila preko noći u frižider.
Sledećeg dana meso sam stavila u pekač, poklopila i onda ga u rerni pekla na 150 stepeni oko 3 sata... (Ako imate vremena stavite na 120 stepeni na 5 sati). Posle tog vremena meso je bilo fino mekano pa sam ga izvadila na pleh obloženog papirom za pečenje a u tu masnoću koju je meso pustilo stavila sam krompir iseckan na kockice i kuvan nekih 15 minuta. Sve sam fino promešala, malo posolila i stavila u rernu da se krompir zapeče.



Dok se krompir pekao rebarca sam premazala s jedne strane pripremljenim slatko-ljutim sosom pa kada sam izvadila krompir na grill programu pleh sa mesom sam stavila na nivo 4 (bliže grejaču) i pekla 5 minuta, zatim okrenula meso, premazala ga sosom i sa druge strane i zapekla 5 minuta.



Na tanjir za serviranje s jedne strane sam stavila meso, sa druge krompir a pored i malu činiju sosa te salatu od rukole.
Slatko-ljuti sos možete napraviti i unapred a evo kako sam ga ja napravila: U šerpicu sam stavila paradajz sok i koncentrovani paradajz, kada je provrilo dodala i wončester, beli luk, marmeladu, šećer, med, ljutu mlevenu papriku, soli i bibera... Sve sam dobro promešala, krčkala i s vremena na vreme probala pa dodavala po malo ljutine i slatkoće dok nisam bila zadovoljna ukusom. Sos sam krčkala dok se malo nije zgusnuo.



Ovaj, moj, recept objavljen je u februarskom broju magazina MEZZE na strani 48-49
Viewing all 1301 articles
Browse latest View live