![]()
Mleko...Od kada nisam osetila ukus pravog mleka...Kao mala živela sam par ulica od krave koja nam je svako jutro davala mleko... još toplo mlekačija je donosio i sipao je u našu šerpicu a ja bih ga skuvala i kada se ohladi skidala "prst" kajmaka... Mama je pravila sir, kajmak, i jogurt u kome sam se "davila". Kada bi otišli na more (u Grčku) kupovala je neko "čudno" mleko koje uopšte nije imalo ukus mleka... A danas... danas sam okružena samo tim "čudnim" mlekom iz tetrapaka koje ruku na srce po meni i nije mleko... Još kad tome dodam sve afere koje trenutno vladaju na zadatu temu... Tuga... Ne, ne odričem se ja mleka iako je i njegova zdravstvena vrednost i kad je ispravno pod znakom pitanja... Volim puter, kajmak, slatku pavlaku, tvrdi sir, jogurt... ali malo se primirujem... probam i druge stvari... Jer u svetu u kome živimo sve je manje više otrovano i zatrovano pa i "zdrav" obrok pitanje koliko je to... Zato sam za to da svega treba uzimati po malo i na raznim mestima pa sad gde pokupim zdravlje gde otrov...
![]()
Bademovo mleko i ovi fini keksići koji idu u paketu sa njim su tema današnjeg posta a ne moja nostalgija za mlekom... Mada žao mi je što naša deca nisu osetila ukus mleka i smatram da ljudi koji imaju svoje krave i mleko zaista imaju blago...
Badem je jako zdrava namirnica i od njega možete napraviti super fin napitak koji možete i samo ovako popiti a možete i koristiti pri pravljenju griza, sutlijaša, pudinga od amaranta, prosa, tapioke... Ma mogućnosti su velike. Malo više o korisnosti bademovog mleka možete pročitati ovde, a ja samo da napomenem da mleko možete praviti kako od neoljuštenih tako i oljuštenih badema. Ja sam probala obe varijante. Prvi put sam pravila sa sve korom i onda je ukus malo jači tj. gorči i dobije se pulpa od badema ili ajde bademovo brašno kao nus proizvod jer se mleko mora procediti a drugi put sam ih oljuštila i sve je bilo tako fino samleveno da ga nisam ni cedila i ukus je malo blaži...
BADEMOVO MLEKO
Potrebno je:
100 g sirovih badema
600-800 ml vode
vanila, malo meda, cimeta... (po želji)
Način pripreme:
Uveče sam badem prelila sa hladnom vodom i ostavila da prenoći. Sledećeg dana dobro ga oprala, stavila u blender zajedno sa vodom i miksala par minuta. Sve sam procedila kroz gustu cediljku što sam više mogla i ono što sam dobila bilo je mleko a ostatak pulpa koju sam iskoristila za keksiće.
Po želji u "mleko" možete dodati malo meda, cimeta, vanile, kakaa ili već prema želji i najbolje ga je piti odmah i ne grejati jer tako zadržava najviše od svojih hranljivih vrednosti mada ga možete i klasično koristiti tamo gde biste obično mleko.
INTEGRALNI KEKSIĆI
Potrebno je:
(za 30-ak keksića)
100 g integralnog brašna
80 g ovsenih pahuljica
80 g brašna od spelta
10 g fino mlevenog rogača
20 g kakao praha
120 g smeđeg šećera
20 g fino mlevenog grilijaša (može se izostaviti)
1/2 kašičice praška za pecivo
1/2 kašičice sode bikarbone
35 g zlatkog sirupa (ili meda)
2 jaja
60 ml nerafinisanog suncokretovog ulja (a može i ista količina otopljenog putera)
pulpa od badema koja je ostala pri pravljenju mleka
Način pripreme:
U veću činiju sam stavila sve suve sastoje, u drugu jaja, zlatni sirup, ulje i pulpu badema pa svaku posebno promešala a onda u suve sastojke dodala vlažne i mešala dok se sve nije sjedinilo.
Vlažnim rukama sam pravila kuglice, spljošćavala ih među dlanovima i ređala keksiće na papir za pečenje, u pleh, po 16 u turi...
Pekla sam ih po 15 minuta u rerni predhodno zagrejanoj na 180 stepeni a onda vadila na rešetku da se potpuno ohlade i spremila ih u limenu kutiju do upotrebe.
Keksići su dok su još topli spolja hrskavi a unutra mekani a hlađenjem celi omekšaju i budu baš fini uz šolju bademovog mleka ;)
Još bi napomenula da će vam možda trebati mrvica više ili manje brašna jer sve zavisi koliko su vam vlažni ostaci badema ali kako god mislim da ne možete omanuti.