Quantcast
Channel: JA U KUHINJI...
Viewing all 1310 articles
Browse latest View live

Orli smuđ

$
0
0

Danas jedan sasvim jednostavan i klasičan recept. 
Uz par kvalitetnih sastojaka do vrhunskog obroka.
Ponekad treba "zažmureti" na prženje u dubokom ulju i teške sosove i častiti sebe (i drage ljude) jednim ovakvim savršenstvom :)

Potrebno je:

1,5 kg svežeg smuđa (2 manja ili jedan veći)
1 limun
so

za orli masu:
2 jaja
200 ml ledenog Staropramen piva
4 pune kašike (oko 100 g) brašna
malo soli


i još:
ulje za prženje

za umak:
200 ml milerama
100 g majoneza
1 čen belog luka
2 šalot luka
sok jednog limuna
malo morske soli, bibera
sitno seckan vlašac


Način pripreme:
Ribu sam očistila od krljušti, oprala pa izvadila utrobu i škrge. Opet je dobro oprala a onda filetirala na sledeći način: prvo sam zasekla ribu iza škrga a zatim duž kičme, provukla nož i isekla filet. Istu stvar sam ponovila i sa druge strane i sa drugom ribom.



Dobijene filete sam onda očistila od eventualnih koščica (isčupala ih pincetom), pa skinula kožu i isekla na trakice (kockice).
Ribu sam dobro oprala, nalimunisala i ostavila pola sata da odmori a onda valjala u brašno pa u orli smesu i pržila u dubokom ulju na jačoj vatri dok nije porumenela sa obe strane. Vadila sam je na kuhinjski papir da upije višak ulja a kasnije servirala sa pripremljenim umakom.



Priprema orli smese: Ovde je jako bitno da sve namirnice budu što hladnije da bi omotač oko ribe bio što hrskaviji. Znači umutila sam jaja, dodala soli, bibera, pivo (držala sam ga u frizu oko 40 minuta) i na kraju brašno (sve sam mešala žicom za mešanje da se ne bi stvorile grudvice). Smesu sam dok se jedna tura ribe prži držala u frižideru da ostane što hladnija.
Priprema umaka: U posudicu sam stavila mileram, dobro ga umutila viljuškom da bude gladak a onda dodala majonez, malo soli, rendan beli luk, sitno seckan šalot luk, sok limuna i na kraju sitno seckan vlašac.


Serviranje: Na tanjire za serviranje stavila sam s jedne strane pripremljenu ribu, sa druge sosić i servirala uz čašu Staropramen piva.


Ovaj post je nastao u saradnji sa Staropramen pivom. A još recepata sa pivom kao sastojkom možete pronaći na tagu pivo.

Pileće rolnice punjene pestom sa komoračem

$
0
0

Koliko često jedete komorač tj. da li ga uopšte jedete ;)? Ima finu aromu, jako je zdrav i mislim da mu trebate dati šansu...

Potrebno je:

za rolnice:
1 veće pileće grudi
par kašika pesto sosa
malo maslinovog ulja + malo putera
2-3 čena belog luka


za prilog:
1 kg mladih krompirića
2 komorača
malo maslinovog ulja + malo putera
kašičica tucane-ljute paprike
20-ak grama parmezana


Način pripreme:
Priprema rolnica: Meso sam isekla na tanke šnicle, dobro ih izlupala čekićem za meso, namazala pestom i umotala kao rolnice te vezala kanapom i posolila.
Na malo maslinovog ulja + kockici putera propržila sam meso sa svih strana a onda na laganoj vatri, poklopljeno, dinstala 10-ak minuta (dodala sam i listiće belog luka). Po potrebi stavite "mrvicu" vode... a pred kraj otklopite da ispari eventualna tečnost.
Ostavila sam meso par minuta da odmori a onda isekla i servirala.


Priprema priloga: Mladi krompir sam oljuštila i obarila. U pleh stavila malo maslinovog ulja + putera, poređala komorač sečen na osmine i krompir pa pekla na 200 stepeni oko 30 minuta a onda od gore posula malo tucane, ljute, paprike i parmezana pa pekla dok sve fino nije porumenelo.
Serviranje: Na tanjire za serviranje sa jedne strane sam stavila pripremljeno povrće a sa druge pileće rolnice.


Pizza sa grilovanim komoračem

$
0
0

Još jedna ideja s komoračem, ovog puta lagana, integralna, pizza...


Potrebno je:
(za 2 osobe)

za testo:
250 g integralnog, pšeničnog, brašna
pola kesice suvog kvasca
kašičica smeđeg šećera
prstohvat soli
30 ml maslinovog ulja
oko 200 ml tople vode
po potrebi još malo običnog, belog, brašna


za nadev:
200 g kisele pavlake
1 čen belog luka
1 kašičica ljute-tucane paprike
malo soli
1 veći komorač
200 g šampinjona
50 g crnih maslina
malo suvog origana
100 g topljivog sira
malo maslinovog ulja
malo sveže rukole


Način pripreme:
Priprema testa: U činiju za mešanje stavila sam brašno, kvasac, so, šećer a onda dodala vodu i ulje. Sve sam dobro promešala i onda dodavajući malo po malo brašna zamesila kompaktno testo (količina vode zavisi od vrste integralnog brašna tako da ne mogu dati baš preciznu količinu ali ja obično dodam malo više pa onda dodajem brašna koliko treba da se dobije fino testo).


Ostavila sam testo da naraste a posle ga podelila na 4 dela, rastanjila u obliku pravougaonika i stavila na dva pleha - na papir za pečenje.
Pomešala sam kiselu pavlaku, rendan beli luk, ljute (tucanu) papriku i malo soli pa tom smesom premazala sva testa. Od gore sam onda stavila šampinjone seckane na listiće i komorač koji sam predhodno ispekla na gril tiganju sa obe strane.
Stavila sam još malo crnih maslina od gore, posula sa malo suvog origana i stavila u rernu zagrejanu na najjače na 15-ak minuta.


Kada su pizze već bile gotove od gore sam stavila malo rendanog sira (koji se fino topi) i pekla minut tj. tek dok je sir krenuo da se topi.
Izvadila sam pizze iz rerne, prelila sa malo maslinovog ulja, posolila i servirala sa malo rukole.



Narandžasta piletina

$
0
0

A evo i recepta za narandžastu piletinu koju ste prvo hteli da vidite na blogu (u ovom postu). Recept je od  Gorice Nešović i u originalu glasi ovako:

"Narandžasta piletina
Pola kilograma pilećeg belog mesa iseći na kockice veličine krupnije trešnje. Na ulju pržiti meso, posoliti i kad ispari sva voda a ono počne da dobija lepu boju, sipati 3 kafene kašičice aleve slatke paprike (nije greška, slobodno). Ko voli i može, može i ljuta paprika. Promešati varjačom kratko samo da se oboji meso i odmah sipati jednu neutralnu pavlaku. Paprika ne sme da izgori, ako nemate sve spremljeno, sklonite sa ringle jer će da propadne. Kad se sipa pavlaka, lepo se nežno promeša, isključi ringla i ostavi da se malo ukrčka. Od začina samo so i biber.
Ovo se jede uz bareni pirinač, klot."



A u mojoj izvedbi sve to je izgledalo za mrvicu drugačije. Svojski sam se trudila da ne izmenim sve i svašta pa sam piletinu samo malo zaljutila, dodala i malo karija i belog luka ;)


Potrebno je:
(za 3 osobe)

1 veće belo meso 
1 prepuna kašičica ljute, mlevene, paprike
1 prepuna kašičica slatke, mlevene, paprike
pola kašičice kurkume
2 čena belog luka
malo maslinovog ulja
oko 200 ml slatke pavlake
himalajska so, biber
200 ml pirinča dugog zrna
malo svežeg vlašca


Način pripreme:
Meso sam iseckala na kockice. U tiganj na malo maslinovog ulja propržila sam blago beli luk, sitno seckan, a onda dodala piletinu i stalno mešajući pržila dok blago nije pobelela. Dodala sam onda obe vrste paprike i kurkumu, sve kratko promešala (na umerenoj vatri da vam ne pregori) i dodala pavlaku pa lagano krčkala dok se nije zgusnulo. Da, dodala sam i soli i bibera.
U međuvremenu sam u dosta slane vode skuvala pirinač (kuvala ga 15 minuta).
Servirala sam tako što sam na dno tanjira stavila pirinač, na to stavila piletinu i gore iseckala malo vlašca.


I naravno posle sam sve te prljave sudove oprala sa Fairy Platinum-om u saradnji sa kojima je i nastao ovaj post ;)


 - 3X delovanje protiv masnoće: brzo čišćenje, dugotrajna sapunica, efekat natapanja
- Usudite se da kuvate zahtevna jela jer Fairy Platinum uklanja i najuporniju masnoću

Tart sa šparglama

$
0
0

Vreme ne izgleda lepo i prolećno... Ipak treba iskoristiti kratku sezonu špargli i uživati u njima u, recimo, jednom ovakvom tartu...



Potrebno je:
(za tart 19x32cm)

za testo:
150 g integralnog brašna
100 g mekog, belog, brašna
malo soli
90 g putera
oko 50 ml ledene vode

za fil:
1 glavica crvenog luka
oko 50 g pancete
200-300 g šampinjona
200 ml milerama
3 jaja
50 ml mleka
so, biber
sitno seckan vlašac
200 g špargli



Način pripreme:
Priprema testa: U činiju za mešanje stavila sam sve suve sastojke i dobro ih promešala a onda dodala puter seckan na listiće. Kada sam dobila ujednačeno, mrvičasto, testo dodala sam malo po malo vode dok se sve fino nije spojilo.
Testo sam rastanjila na papiru za pečenje na dimenziju od prilike 25x37 cm a onda stavila u pleh (sa sve papirom), lepo pritisla da se sve ivice fino nameste i isekla višak (od njega sam napravila male krekerčiće). Pleh sam onda stavila u frižider na minimum 30 minuta da se testo dobro ohladi a zatim izvadila, izbockala viljuškom i stavila u rernu predhodno zagrejanu na 200 stepeni na 20 minuta.



Priprema fila: Na malo maslinovog ulja propržila sam sitno seckan luk, dodala slaninicu i nastavila sa prženjem a onda i šampinjone seckane na listiće. Sve sam posolila, pobiberila i dinstrala dok sva tečnost nije isparila.
U činiji sam pomešala mileram, jaja, mleko, so i vlašac.
Izvadila sam testo iz rerne, na dno stavila pripremljeno dinstano povrće, od gore prelila pripremljenu mešavinu jaja i milerama i od gore poređala špargle te vratila u rernu na 30-ak minuta tj. dok od gore blago nije porumenelo.
Izvadila sam tart iz rerne, sačekala 5 minuta a onda isekla i servirala sa malo mladog, crvenog, luka.

Hrana za najmlađe: Domaći puding od vanile

$
0
0

Domaći puding uopšte nije teško napraviti i prosto je greh posegnuti za kesicom istog u čiji sadržaj i "dodatke" niste sigurni. Ovako uz par osnovnih namirnica imate savršen puding od vanile koji vam ni jedna "kesica" ne može ponuditi.



Recept je okviran a vi ga u mnogome možete prilagoditi svom ukusu i ukusu vaše dece. Ja sam recimo koristila domaće (kravlje) mleko a vi možete koje imate... u obzir dolaze i biljna tipa od kokosa, badema... Zaslađivač je isto stvar ličnog izbora, ja sam ovog puta stavila kokosov šećer a može i svaki drugi... Ili umesto šećera u mleko možete staviti jednu izgnječenu bananu kao "zaslađivač"...
Žumance isto nije najneophodnije ako ga želite izbeći (samo malo povećajte količinu skrobnog brašna u tom slučaju) ali daje savršeno lepu žutu boju (ovo domaće posebno...) tako da...



Potrebno je:
(za 2 osobe)

400 ml domaćeg mleka
30 g skrobnog brašna
1 žumance (domaćeg jaja)
1 kašika (kokosovog) smeđeg šećera, (ili meda ili nekog drugog zaslađivača koji koristite)
pola šipke vanile (ili vanilin šećer, vanilin ekstrakt...)



Način pripreme:
U šoljicu sam stavila žumance, skrobno brašno i 50 ml mleka (od onih 400) pa sve dobro promešala.
U šerpicu sam stavila ostatak mleka, šećer i vanilu pa na laganoj vatrei zagrevala do vrenja. Stalno mešajući dodala sam mešavinu žumanca i skrobnog brašna i nastavila sa mešanjem (žicom za mućenje, da nebi bilo grudvica) dok se smesa nije vidno zgusnula.
Raspodelila sam puding u šoljice i ostavila da se ohladi a onda pred serviranje od gore dodala seckane jagode (ili može i neko drugo sezonsko voće).


Povlen I deo - Valjevski cimbur

$
0
0

Naša Zemlja je lepa i prelepa... Mislim na našu planetu Zemlju jer ostale granice baš i ne priznajem... Gde god da živite i ma kako sumorno izgledalo to mestu (ja često imam običaj da kažem da živim u "konzervi") u blizini sigurno ima lepe, netaknute, prirode... ima neko rajsko meštašce tu blizu vas, samo ga trebate pronaći i POGLEDATI na pravi način. I čini mi se da što je umešanost čoveka manja to je mesto lepše ;)



Ovog puta vodimo vas na Povlen. Par sati puta od Beograda a osećaj je kao da smo otputovali ko zna gde... Mada i ono što je nama tako blizu nekome i jeste "ko zna gde"... Stvar je u pogledu... "...Lepota je u oku posmatrača..."


Elem jednog sasvim lepog i sunčanog aprilskog dana uputili smo se na Povlen sa idejom da šetamo zelenim livadama i da upijamo prve lepe i sunčane - tople dane a tamo nas je sačekao sneg do struka (na pojedninim mestima). I tako sasvim nenadano uživali smo u idelanom snežnom danu. Dole sneg dovoljno čvrst da se lepo hoda (doduše tu i tamo noga propadne, ponekad i CELA) a gore greje sunce i hodam u kratkim rukavima... Idealno... Dobro na kraju dana noge su mokre da cedimo čarape ali ipak srce i duša su puni do maksimuma...


Istražujući net u potrazi za receptom tog podnevlja kojim ću upotpuniti  priču naletela sam na Valjevski cimbur... Nikad pre ni čula ni videla ali sad probala i baš je fino ;). Nešto između kajgane i poširanih jaja... poznate namirnice, nepoznata priprema i fin doručak ;)


Potrebno je:
(za 2 osobe)

4-6 jaja
2-3 kašike kajmaka
500 ml vode
malo soli
tost hleb + ljuta tucana paprika + mini paradajz (za serviranje)


Način pripreme:
U šerpicu sam sipala oko pola litre vode, malo posolila i sačekala da provri. Onda sam dodala jaja, sačekala nekih 30 sekundi do minut pa odlila svu vodu, stavila kajmak, vratila na ringlu i na laganoj vatri mešala nekih minut. Ne treba prepeći jer jaja trebaju ostati meka i vazdušasta.


Jaja sam stavila na tost hleb a od gore sam posula malo tucane, ljute, paprike i origana i servirala sa po kojim mini paradajzom.

Povlen II deo - Čorba od livadskog zelja

$
0
0

A vrag nam nije dao mira da na Povlen ne odemo opet i da šetamo tim zelenim livadama (o kojima smo maštali kada nas je sačekao sneg), da obiđemo još neke "stvarčice" koje nismo mogli od snega a i vala toliko toga obići u danu, koliko smo hteli, malo je nemoguće...



Mene zaista oduševljava ta priroda, te raštrkane kućice i ljudi koji žive u potpuno drugom "univerzumu" od ovog gradskog... Pravi pravcati Hobiti... Zaista se vidi taj spoj sa prirodom, to prostranstvo, zelenilo, čistota, divljina...Prelepo. 



Od Valjeva smo vozili putem koji vodi do manastira Ćelije i Lelić i onda tako tim puteljkom do mesta Mravinci gde smo ostavili kola i gde je avantura krenula. Doduše mesta koja ću vam danas pominjati mogli ste obići i ako dođete iz pravca Debelog Brda, pa idete do planinarskog doma i onda u obilazak vrhova (Mali, Veliki, Srednji Povlen), Ploče, vodopadi... Mi smo doduše hteli da obiđemo par mesta koja su bliža sa ove strane (o tome u sledećem postu) a i da malo istražimo i ovu stranu planine jer smo sa one išli prošli put.



I pošto smo vrhove obišli po snegu ovog puta pažnju smo obratili na Ploče (mesto koje je zaista jako specifično u odnosu na okolinu i baš simpatično i lepo) i na po neki vodopad... Dobro kada su vodopadi u pitanju baš i nismo našli šta smo tražili ali nebitno... Bilo je lepo i zanimljivo... I taj procvetali sremuš od koga se cela šuma belela... nešto nedoživljeno do sada, potpuno čarobno...



Recept koji sam odabrala da prati ovaj post je čorbica od zelja karakteristična za taj kraj. Prvo mi se učinila "siromašna" a onda malo kada sam razmislila baš priliči nekom takvom terenu... malo slaninice, jaja, kajmaka i zelja... Vrlo logično... A čorbica je fina i okrepljujuća posebno kad joj dodate malo limuna pri serviranju ;)



Potrebno je:
(za 4 osobe)

4 veze zelja
50-100 g pancete
malo (maslinovog) ulja
1 kašika brašna
2 čena belog luka
1 jaje
1 puna kašika kajmaka
so, biber
limunov sok



Način pripreme:
Zelje sam očistila od središnjeg, zadebljanog, dela, dobro oprala (u par voda) i iseckala na rezance.



U šerpu sam stavila oko 1,5 l vode, dodala slaninicu seckanu na kockice a kada je voda provrila i zelje. Kuvala sam sve zajedno oko 20 minuta.



Posle tog vremena u mali tiganj sam stavila malo maslinovog ulja, dodala sitno seckan beli luk a kada je zamirisao i brašno, malo sam ga propržila a onda stalno mešajući dodala u čorbicu. Kuvala sam još par minuta pa sklonila s vatre i dodala jaje umućeno sa kajmakom. 



Po potrebi sam posolila i pobiberila, poklopila i ostavila 5 minuta a onda servirala sa po kojom kriškom limuna.



Povlen III - Škotska jaja / Scotch Eggs

$
0
0

(Povlen I)(Povlen II)(Povlen III)

A najzanimljiviju i najintrigantniju priču vezanu za Povlen ostavila sam za kraj, a to su Povlenske kugle... Njih smo u stvari najviše hteli da vidimo, dodirnemo, fotografišemo... Tek tako "razbacane" po koritima rečica... Jako zanimljivo...




Neki ljudi Povlenskim kuglama daju magična svojstva, pripisuju ih vanzemaljcima ili čemu već ali činjenica je da ih ima zaista dosta (na neke smo naleteli i slučajno) i da su baš fora... A kako su nastale i otkud baš tu zaista vam ne bih znala reći...
Ko želi malo više može pročitati ovde...



Kada smo želeli da obiđemo kugle teško smo našli neki trek gde se tačno nalaze ili nešto tako pa ću vam ja dati koordinate nekih ako želite da ih obiđete :)... Kolima dođete do  mesta Mravinci a onda pešice u potragu za kuglama ;)



Prva Povlenska kugla: Latitude 44°8'49.88"N, Longitude 19°46'32.97"E
Draga (grupacija) Povlenska kugla: Latitude 44°8'13.64"N , Longitude 19°45'43.78"E



A današnji recept nema veze sa podnevljem nego je asocijacija baš kugla ;) i to što kamenje tamo kada pukne izgleda tako slojevito i baš ko ovo škotsko jaje ;) a pošto sam ovaj recept odavno htela napraviti eto mi prilike... 
Izazov mi je bio tečno žumance u sredini (koje sam uspela da postignem)...a već sam dugo znala da će kobasica biti sveža od mangulice.



Potrebno je:
(za 2 osobe)

4 jaja
4 kobasice od mangulice
malo brašna + 1 jaje + prezla
ulje za prženje
so, biber

za prilog:
300 g mladog spanaća
1 glavica crvenog luka
2 paprike
3 paradajza
1 ljuta papričica
2 čena belog luka
maslinovo ulje
so, biber
mladi krompirići
malo putera



Način pripreme:
Priprema škotskih jaja: U šerpicu sam sipala oko 1 cm vode i kada je provrila smanjila jačinu na 4 (od 9) da onako lagano struji. Dodala sam jaja unutra, poklopila i kuvala tačno 6 minuta. Posle tog vremena jaja sam stavila pod mlaz ledene vode i držala ih tako par minuta a onda kada su se potpuno ohladila oljuštila i izbrisala o kuhinjski papir.



Kobasicu od mangulice sam izvadila iz omota. Možete koristiti i drugu po želji i malo začiniti ako hoćete ali meni je ova već samo po sebi bila savršena. Znači uzimala sam gomilice mesa kobasice veličine jaja, stavljala na providnu foliju i tanjila preko folije rukama da bude onako okruglasto, stavila onda jaja u sredinu, vlažnim rukama lepo obmotala meso ravnomerno oko jaja, sve zajedno umotala u foliju i stavila u frižider na pola sata a može i duže.
Pred prženje sam klasično kugle valjala u brašno - umućeno jaje - prezle i pržila u dubokom ulju po par minuta sa svake strane (dok fino nisu porumenele). Izvadila sam ih na papir da se ocedi višak masnoće a onda servirala na mladim listovima spanaća.



Priprema dinstanog povrća: Na malo maslinovog ulja prodinstala sam crveni luk seckan na rebarca (posoljen). Zatim sam dodala ljutu papričicu a nešto kasnije i običnu, seckanu na kockice. Kada se sve malo upržilo dodala sam i paradajz seckan na kockice (bez kore i semenkica) i sve zajedno dinstala sam još 10-ak minuta. Pred kraj sam sve dodatno malo posolila, pobiberila i dodala sitno seckan beli luk.


Priprema krompira: Krompir sam dobro oprala, kuvala u dosta slane vode 15 minuta a onda stavila u pleh sa malo putera i pekla na 200 stepeni dok fino nije porumeneo. Po potrebi ga još malo posolila.

Pileća džigerica

$
0
0

Na Fairy Platinum izazovu"najčudnije" jelo je bilo pileća džigerica... Ili barem jelo koje svako od nas najređe pravi i prema kome ima najviše predrasuda. Čak je i Gorica ispričala priču kako joj je jednom svratila prijateljica i ona joj je ponudila ovo jelo a prijateljica se nećkala i nije htela ni da proba... Ipak na Goricin nagovor da proba pa da prosudi probala je i... sledećeg dana je zvala da traži recept ;) tako da... Ako do sada niste probali nešto ovako slobodno a ako jeste (kao ja) a niste odavnoooo (kao ja) podsetite se poznatih ukusa ;)


Samo da napomenem da pri pečenju dosta prska a kao ilustracija staviću vam i par sličica sa  Fairy Platinum izazova jer su mi devojke bile baš simpatične... 
Više priče o izazovu imate ovde a slika ovde.


Nego da pređemo na recept, prvo onako kako ga je Gorica Nešović napisala a posle i onako kako sam ga ja napravila. 

"Pileća džigerica
(džigerica mora da odstoji u mleku bar jedno 2 sata)
pola kilograma
Uvaljati svako parče u brašno, a onda na vrućem ulju pržiti. Prska na sve strane, zato pažljivo. Kad porumeni, okrenuti na drugu stranu. Tek tada posoliti, pobiberiti i dodati kašičicu majčine dušice. Kratko promešati i naliti šoljicu mleka (oko 1 dcl). Čim se brašno veže sa mlekom i napravi sos, gotovo je."


Ja sam džigericu pržila na maslinovom ulju, dodala sam i malo belog luka a poslužila sa klasičnim pire krompirom. I ako imate ovu mrežicu pri prženju dobro će vam doći da bude manje prskanja...

Potrebno je:
(za 3 osobe)

500 g pileće džigerica
oko 200 ml mleka (za marinadu)
malo maslinovog ulja
2 čena belog luka
par kašika brašna
oko 150 ml mleka (za sos)
himalajska so, biber
sveža majčina dušica
pire krompir


Način pripreme:
Džigericu sam očistila od žilica i prelila mlekom te ostavila u frižideru na 3-4 sata (da mleko izvuče sve ono "negativno" iz nje). Posle sam procedila džigericu, dobro je prosušila i uvaljala u brašno.


U tiganj sam sipala maslinovo ulje, stavila sitno seckan beli luk pa kad je zamirisalo dodala džigericu i pržila je po par minuta sa svake strane. Dodala sam zatim mleko (novo-nikako ono u kome je stajala džigerica), so, biber, majčinu dušicu i sve zajedno kratko prokrčkala... dok se nije stvorio lep i gust sos.


U činije za serviranje stavila sa krompir-pire, od gore po par komada džigerice, malo sosa i sveže majčine dušice.


Post je nastao u saradnji sa Fairy Platinum:

 - 3X delovanje protiv masnoće: brzo čišćenje, dugotrajna sapunica, efekat natapanja
- Usudite se da kuvate zahtevna jela jer Fairy Platinum uklanja i najuporniju masnoću

Čokoladni kolač / Mud Cake (#Menaž)

$
0
0

Danas naš sinkić postaje tinejdžer... Viši i teži od mene, na trenutke tako veliki i zreo a na trenutke detinjast i "zelen"... Prebrzo vreme prolazi, prebrzo će mi život proći... i biće mi žao jer ih se nisam dovoljno nagledala, namazila, naljubila... Mada mislim da mi ni 100 života ne bi bilo dovoljno...


Moje rođendane, u detinjstvu i mladosti, od kad pamtim obeležila je uvek jedna ista torta (jer sam je ja najviše volela i uvek tražila i sama pravila)... Njoj ću morati da posvetim zaseban post... jednom... Ovom prilikom samo da kažem da su dva neizostavna sastojka iste bile piškote i MENAŽ čokolada. Piškote sam vremenom zapostavila ali MENAŽ čokoladi sam ostala verna do dan danas. I jeste da sada postoje i razne druge čokolade za kuvanje ali ja od tih 80-tih koristim gotovo uvek MENAŽ. Jedino ako mi treba čokolada sa velikim postotkok kakao delova onda kupim drugu ali znači u 90 posto slučajeva i dan danas to je MENAŽ. I ne kažem to zato što je ovaj post nastao u saradnji sa njima već baš naprotiv prihvatila sam saradnju jer je to čokolada u koju iskreno verujem i koju često koristim...



Kolač kojim vas danas častimo je ultra čokoladan... fantastičan i bombastičan tako da se morate potruditi da budete umereni i... čik se zaustavite na jednom parčetu...


Potrebno je:
(originalni recept)
(za okrugli kalup prečnika 20 cm)

280 ml vode + 2 kašičice instant kafe
45 ml brendija
190 g putera
150 g MENAŽ čokolade za kuvanje
350 g šećera
2 kesice burbon vanilin šećera
300 g brašna
1 ravna kašičica sode bikarbone
prstohvat soli
2 manja jaja

za glazuru:
150 ml slatke pavlake
150 g MENAŽ čokolade za kuvanje

i još:
karamelizovani makadamijan orasi


Način pripreme:
U šerpicu sam sipala 280 ml vode, kada je provrila dodala sam instant kafu i puter pa ostavila da se puter skroz otopi a onda dodala i brendi.
U činiju za mešanje sipala sam sve suve sastoje tj. šećer, vanilin šećer, brašno, mrvu soli, sodu bikarbonu i sve dobro promešala.



Otopila sam čokoladu u mikrotalasnoj a posebno sam u činijici umutila blago i jaja.
U suve sastojke dodala sam polovinu mešavine sa kafom, onda otopljenu čokoladu, pa jaja i na kraju drugi deo mešavine sa kafom. Sve sam blago promešala (ručno žicom za mućenje) tek dok se nije spojilo a onda izlila u kalup obložen papirom za pečenje i pekla na 150 stepeni sat ipo vremena. (U principu pecite dok kada probodete kolač kroz sredinu štapić ne izađe suv).



Izvadila sam kolač iz rerne, sačekala da se malo prohladi a onda ga prevrnula na tanjir za serviranje. Ohlađeni kolač sam prelila glazurom i stavila u frižider do sledećeg dana da se sve dobro ohladi.
Preliv sam napravila tako što sam u šerpici zagrejala pavlaku skoro do vrenja a onda sklonila sa ringle i dodala jako sitno seckanu čokoladu. Par minuta sam ostavila tako da se čokolada otopi a onda žicom za mešanje mešala sve dok se nije stvorio lep i ujednačen, gust, krem.



Od gore sam kolač pred serviranje ukrasila karamelizovanim makadamijam orasima i MENAŽ čokoladom a vi možete po želji. Lepo ga je poslužiti sa po kojom kuglom sladoleda ili malo ulupane slatke pavlake ili nekog svežeg bobičastog voća...


Biftek sa jajetom na oko / Beef tenderloin

$
0
0

"...Svega će biti samo neće nas... Zato ne žuri sa životom, ne juri za poslom, ne takmiči se s vremenom. Ne dozvoli da jednog dana kada se pogledaš u ogledalo vidiš sasvim neko drugo, umorno i borama išarano lice i zapitaš se; Gde sam nestao? Gde je sve ono lepo o čemu sam sanjao i želeo? Gde su godine, uspomene i onaj osmeh koji je odavao snagu i radost iz srca? Ne pravi prostor u sebi za kajanje i suze u starosti. Obuci na sebe nešto što čuvaš za specijalne prilike, prošetaj, poseti prijatelja, idi na neko samo sebi znano mesto i pokušaj ponekad ne brinuti o svemu i svačemu...Ne štedi lepe reči i zagrljaj za one koje voliš. Ne slušaj i ne obaziri se na neprijatelje i ono što govore, jer govore o sebi, pusti ih, neka čine što ih volja, a ti uspravi leđa, podigni glavu i budi ponosan na sebe takvog kakav jesi jer uvek imaš razloga za to, samo ga ponekad zaboraviš... Nahrani svoju dušu ljubavlju prema sebi i drugima, daj joj razlog više da bude još lepša nego sada. Obaveze i posao će te čekati na istom mestu, ne brini, sve ćeš stići! Ne gledaj na sat, gledaj na lepotu koja ti se pruža kako bi imao snage dostojno nositi svoje breme ostatak života... Uzmi što ti se nudi i ne žali, sve ima svoje razloge zašto je tu gdje jeste..."

Potrebno je:
(za 4 osobe)

oko 1 kg bifteka u komadu

za marinadu:
1 kašičica meda
1 kašičica rendanog đumbira
1 rendani čen belog luka
2-3 kašike maslinovog ulja
malo bibera


i još:
1-1,5 kg mladih krompirića
ruzmarin
malo maslinovog ulja
malo putera
matovilac salata
klice
2 glavice belog luka
4-6 jaja
crvena, ljuta papričica
tost hleb


Način pripreme:
Meso sam dobro odvojila od suvišne masnoće i žilica, oprala, prosušila i premazala pripremljenom marinadom (pomešala sam sve sastojke za marinadu) i ostavila u frižider da odstoji 24 h.


Pred pečenje izvadila sam ga iz frižidera, malo prebrisala kuhinjskim papirom, vezala kanapom (da zadrži pravilan oblik) i ostavila na sobnoj temperaturi par sati.
Krompiriće sam stavila u pleh sa malo maslinovog ulja, putera i soli i stavila da se peku sat vremena na 180 stepeni, s vremena na vreme sam ih promešala. Stavila sam i dve glavice belog luka pri vrhu zasečene i prelivene maslinovim uljem te umotane u foliju da se peku zajedno sa krompirom.


Pred kraj isteka tog vremena meso sam na naglo zapekla u tiganju (koji može i u rernu) sa svih strana a onda stavila u rernu na 220 stepeni da se peče 25 minuta. Posle tog vremena izvadila sam ga iz rerne, prekrila alu folijom i sačekala 10 minuta da "odmori" a onda servirala sa krompirom.


Tačnije meso sam sekla na tanke listove i na tanjirima servirala sa tost hlebom koji sam namazala onim pečenim belim lukom, sa malo matovilac salate, i sa po kojim jajem pečenim na oko... sa malo ljute papričice i klica...


Savet: Koliko dugo ćete peći meso zavisi od mnogo faktora i od toga šta želite da postignete. Ulogu igraju debljina samog komada mesa i to da li krećete da ga pečete čim ga izvadite iz frižidera ili ga prvo dovedete na sobnu temperaturu pa pečete. Možda vam i ove dve fotografije (foto1, foto2) pomognu da odredite dužinu pečenja u zavisnosti od svog ukusa.


Bruschetta sa namazom od avokada

$
0
0

Avokado je po meni prilično bezlična namirnica, kada je ukus u pitanju, ali kažu jako zdrava... Međutim dobra je osnova za dodatak ponekog sastojka "sa karakretom" (ukusom) i onda je to potpuno druga stvar...




Potrebno je:
(za 2 osobe)

1 veći avokado
2 šalot luka
1 čen belog luka
10-ak crnih maslina
1 manja, ljuta, papričica
kašičica kapra
sok pola limuna
morska so, maslinovo ulje

i još:
8 parčeta tost hleba (crnog sa semenkama)
čen belog luka
malo tucane, ljute, paprike
malo maslinovog ulja
8 mini paradajza
gusti aceto balsamico



Način pripreme:
U činiju sam stavila sitno iseckan šalot luk, posolila ga, prelila sa malo maslinovog ulja i ostavila 15-ak minuta a onda dodala sitno seckane masline, kapar, zgnječen avokado, rendan beli luk, sitno seckanu papričicu, so, limunov sok i sve dobro promešala te ostavila u frižideru na par sati.



Tost hleb sam prepekla sa obe strane, natrljala belim lukom, poslila sa malo maslinovog ulja, obilato stavila namaz od avokada, od gore stavila malo kapra, seckan mini paradajz, posula ljutom, tucanom, paprikom i prelila sa malo gustog aceto balsamica.



Recept je objavljen u junskom broju magazina MEZZE na str. 18-19.

Kad Tisa procveta - Tiski cvet - Sirnjača (namaz od sira)

$
0
0

Ništa ne može toliko da me fascinira kao priroda... Za mene ona je najveće ČUDO sveta a mi ljudi smo tu samo da je narušavamo, često mi se čini.
Prirodan fenomen cvetanje Tise dešava se baš tu, na Tisi, jedino na svetu (osim nečeg sličnog negde u Kini) i... zaista prizor je božanstven.


Obično sredinom juna kada se stvore određeni uslovi u predveče na stotine-hiljade insekata (Tiski cvet) kreće u svoj ljubavni ples posle 3 godine boravka u stadijumu larve na dnu glinovite Tise... I cela suština života im je u tom kratkom plesu, produžavanju vrste i umiranju... 


I onda me slatkica pita:"Pa koja im je onda svrha življenja kad tako brzo umiru?"... "Koja je svrha življenja svih nas?"- pitam ja nju... Svi smo tu da osećamo, uživamo, (ako možemo) ostavimo potomstvo i odemo sa ovog sveta... sve ostalo su nijanse i sitnice kojima ljudi često upropaste i zakomplikuju sve nesvesni svega onoga što imaju samim svojim postojanjem...



Tisa cveta ovih dana i mislim da vam još nije kasno da "skoknete" do Kanjiže, prošetate predveče stazom "Tiski cvet" i uživate u jedinstvenom, prirodnom, fenomenu... jer je prizor zaista nestvaran... a Tiski cvet tako lep, čudan, prosto kao neki mali zmajevi da lete oko vas i traže vašu pomoć pri "presvlaćenju" gledajući vas svojim krupnim crnim okicama... Zaista predivno...


A u Novom Bečeju prošlog vikenda bila je manifestacija posvećena cvetanju Tise i bilo je zaista lepo i romantično... Puštali smo zapaljene svećice niz Tisu sa željama... i pratili prigodan program... Sledećeg vikenda (od 19-21.6.) slična manifestacija biće u Kanjiži pa ako možete idite... jer zaista je lepo...



A recept, ovog puta, zaista potpuno u drugom planu, jer utisak Tiskog cveta je mnogo veći. Ipak pošto je Kanjiža tj. Horgoš kraj poznat po paprici recept je u tom fazonu... nešto slično urnebesu... brzo se pravi a prija u ovim vrelim letnjim danima koji dolaze...



Potrebno je:

400 g sitnog sira
1 veća glavica crnog luka
100 ml kisele pavlake
1-2 kašičice ljute, mlevene, paprike 
malo tucane ljute paprike 
so

i još:
tost hleb



Način pripreme:
Crni luk sam sitno iseckala, posolila i ostavila 15 minuta a onda dodala zgnječen sir, pavlaku, ljutu mlevenu i tucanu papriku te malo soli i sve dobro promešala pa stavila u frižider na par sati.



Pred serviranje ispekla sam tost hleb (a može i svaki drugi) i stavila po malo namaza, dodatno malo posula ljutom tucanom paprikom, solju i suvim peršunom te poslužila.
Namaz se super slaže i sa recimo pljeskavicama ili drugim mesom sa roštilja.

Jake pileće šnicle

$
0
0

Još jedan recept sa Fairy Platinum izazova. Ovog puta u pitanju su jake pileće šnicle... Klasika...  Gorica Nešović doduše u receptu kaže da se šnicle valjaju u brašno i jaja pa prže ali ja sam ih pekla u gril tiganju jer mi se tako učinilo lakše i bolje a i na izazovu su tako radili. 




Sličice pripreme će biti sa izazova jer mi je grupa koja je spremala ovo jelo bila jako simpatična, posebno kada je pravila selfi ;)


"Jake pileće šnicle
Pileće belo meso iseći na tanke šnicle, a ako treba malo ih i izlupati. Začiniti svaku stranu po volji i ostaviti da se odmore jedno 15 min. Onda na svako parče mesa staviti list suvog vrata i list nekog sira - trapist, gauda...šta se ima. Pričvrstiti čačkalicom, uvaljati u brašno pa u umućeno jaje i pržiti u tiganju.Gotovo. Ne zaboravite da izvadite čačkalice "da se neko ne bi nagrdio"


I u originalnom receptu nema priloga pa sam ja napravila ovu boraniju koja se može jesti kako topla tako i hladna s tim da ako je jedete hladnu možete dodati i malo limunovog soka pred serviranje. A šnicle, njih svakako jedite odmah dok su tople jer je meso tada najsočnije...


Potrebno je:
(za 2 osobe)

grudi jednog pileta (2 dela belog mesa)
7-8 listova pršute (ili suvog vrata ili šta imate)
7-8 listova topljivog sira 
so,biber
malo maslinovog ulja

za prilog:
500 g boranije
malo pancete
2-3 čena belog luka
malo maslinovog ulja
himalajska so
tucana, ljuta, paprika


Način pripreme:
Priprema mesa: Svaki komad mesa sam zasekla i rastvorila kao "leptir", dobro izlupala tučkom za meso a onda poređala listove pršute i sira, preklopila i pričvrstila čačkalicama. Gril tiganj sam zagrejala, meso namazala maslinovim uljem, posolila i pekla sa obe strane dok blago nije porumenelo (nisam preterivala da mi se ne isuši meso).
Priprema boranije: Paralelno sa tim očistila sam boraniju i kuvala je 20-ak minuta u dosta slane vode. Kada je omekšala ocedila sam vodu i malo je prohladila. U tiganj sam stavila malo maslinovog ulja i seckane pancete. Kada je slaninica porumenela dodala sam listiće belog luka a malo kasnije i boraniju. Sve zajedno dinstala sam par minuta a onda sklonila s vatre i dodala ljutu, tucanu, papriku.
Serviranje: Na tanjire za serviranje s jedne strane sam stavila pripremljenu boraniju a sa druge meso koje sam isekla na manje parčiće.


Post je nastao u saradnji sa Fairy Platinum:

 - 3X delovanje protiv masnoće: brzo čišćenje, dugotrajna sapunica, efekat natapanja
- Usudite se da kuvate zahtevna jela jer Fairy Platinum uklanja i najuporniju masnoću

Marmelada od jagoda

$
0
0

Razlika između slatka, džema i marmelade je samo u obliku jagoda ;), kada pravim slatko to su cele jagode, za džem seckane a za marmeladu skroz smiksane... Inače proporcija sastojaka ista (mada neko koristi i 1:1) a dužina kuvanja popriličmo zavisi od ukusa i toga da li volite i želite gušći ili ređi džem tj. marmeladu... Ja sam napravila neku između gustinu da je mogu prelivati preko sladoleda, krofni...


Potrebno je:

1 kg očišćenih jagoda
500 g šećera
2 burbon vanilin šećera
50 ml ruma
sok pola limuna


Način pripreme:
Jagode sam očistila, iseckala na sitnije, prelila šećerom, dodala vanilin šećer, sve dobro promešala i ostavila par sati da odstoji.


Onda sam dodala rum i limunov sok i stavila na umerenu vatru da se kuva. Penu koja se stvarala skidala sam i kuvala nekih 30 minuta. Posle tog vremena štapnim mikserom sam sve dobro umutila i nastavila da kuvam često mešajući dok nisam dobila željenu gustinu (vreme kuvanja zavisi od svega i svačega ali recimo još nekih 30-40 minuta).
Vrelu marmeladu sipala sam u sterilnu teglu, dopro je zatvorila i ostavila da se ohladi.

Reforma od badema

$
0
0

"Mnogi ljudi nikad ne odrastu... ali ostare." - Maja Angelou

Mislim da sam ja među njima :) Danas krećem da krckam svoju 44-tu godinu pa... 
Izvolite poslužite se klasikom nad klasicima... reformom... ovog puta sa oljuštenim bademima ali možete je napraviti i sa neoljuštenim bademima, pečenim lešnicima, orasima a i kokosom...



Doduše najdetaljniji i precizniji recept za reformu, ikad, naći ćete kod Maje od koje sam preuzela ovu ideju sa zasebnom glazurom (koja mi je inače božanstvena) jer mi se uvek činilo da ima malo fila a ovako sve je taman kako treba... Hvala Majo!



Potrebno je:
(za pleh 34 x 24 cm)

za kore:
2 x 5 belanaca
2 x 125 g šećera
2 x 125 g oljuštenih, samlevenih, badema

za fil:
10 žumanaca
150 g šećera
70 g čokolade za kuvanje
200 g putera

za glazuru:
10 ml mleka
1 kašika šećera
50 g putera
1 jaje
100 g čokolade za kuvanje

i još:
50 g oljuštenih, seckanih, badema



Način pripreme:
Kore sam pekla u dva navrata tako da sam zato sastojke i dala x 2, jer sam svaki put mutila posebno neposredno pred pečenje.
Pleh dimentija 34x24 cm sam obložila papirom za pečenje (ako koristite pleh od rerne onda možete ispeći sve od jednom i na kraju koru iseći na 4 dela (dužina svake kore da bude širina pleha a širina kore dužina pleha podeljena sa 4) i rernu uključila da se zagreja na 200 stepeni.



U činiji za mućenje umutila sam belanca, kada se stvorio čvrst sneg dodala šećer a nešto kasnije ručno umešala i bademe. Smesu sam izlila u pleh, dobro poravnala i pekla oko 20 minuta tj. dok kora nije blago porumenela. Izvadila sam koru iz pleha, presekla je na pola (po dužini) sa sve papirom i ponovila ceo proces sa drugom polovihom sastojaka za kore.



Dok se pekla druga kora skuvala sam fil: U šerpu za kuvanje na pari stavila sam šećer i žumanca pa stalno mešajući kuvala na umerenoj vatri dok se žumanca vidno nisu zgusnula tj. kada mešam krenuo da se pojavljuje trag na dnu šerpe. Dodala sam zatim i čokoladu pa kada se sve rastopilo fil sam presula u hladnu činiju i ostavila da se smlači a onda stavila  na par sati u frižider a iz istog izvadila puter da poprimi sobnu temperaturu.



Pred filovanje torte mikserom sam umutila zasebno puter, zasebno kuvani fil a onda u fil dodala puter i još kratko sve zajedo mutila.
Na tanjir za tortu stavila sam jednu koru, pažljivo skinula papir od pečenja, zatim raspodelila trećinu fila, stavila drugu koru, skinula papir, stavila opet fil... i na kraju kada sam stavila poslednju koru ostavila sam papir, celu tortu stavila u frižider i ostavila do sledećeg dana.



Sledećeg dana sam skinula i gornji papir, malo iskrojila tortu a onda je prelila glazurom koju sam napravila na sledeći način: U šerpicu sam stavila mleko, šećer i puter pa kada se sve fino spojilo i provrilo stalno mešajući dodala jaje koje sam prethodno blago ulupala a onda i čokoladu koju sam predhodno sitno iseckala. Kada se sve fino otopilo i sjedinilo prelila sam preko torte i ivica. Tortu sam stavila u frižider da se glazura stegne a onda na kraju ukrasila sa malo seckanih badema od gore.
Dodatak: Bademe ćete oljuštiti tako što sirove bademe prelijete vrelom vodom i ostavite 15-ak minuta i onda se kožica lako skine. Posle ih ostavite par dana na vazduhu da se osuše ili ih sušite u rerni na 100 stepeni program toplog vazduha nekih sat vremena. Ako želite možete ih i malo prepeći... kore će onda biti nešto tamnije a i ukus za mrvu drugačiji... Sve su to sad nijanse i stvar vašeg ukusa.


Pasta sa avokadom

$
0
0

Ovo je ubedljivo najbolje jelo sa avokadom koje sam napravila. Potpuno smo ostali oduševljeni jer sam po sebi zaista mi je bezličan ali u ovom jelu... to je savršenstvo bez mane a potrebno vam je 10-15 minuta da ga napravite (onoliko koliko treba da se skuva pasta). Toplo preporučujem da ga napravite. Umesto peršun lista možete koristiti i svež bosiljak ili bebi spanac... Ma jelo je zaista savršeno...

Potrebno je:
(za 4 osobe)

500 g paste po izboru
2 veća, zrela, avokada
1 veza peršun lista
2-3 čena belog luka
sok jedne limete ili limuna
40 g parmezana
maslinovo ulje
krupna, morska so


Način pripreme:
Pastu sam skuvala prema uputstvu sa pakovanja s tim da sam sačuvala oko 200 ml vode u kojoj se kuvala.


U elektičnu seckalicu stavila sam avokado, peršun list, limetin sok, beli luk, so, maslinovo ulje i parmezan. Sve dobro smiksala i prelila preko vrele paste, dodala malo vode u kojoj se kuvala i sve dobro promešala.


Stavila sam pastu u tanjire za serviranje i od gore prelila sa još malo maslinovog ulja i limunovog soka, dodala malo parmezana i ljute, tucane paprike, te poslužila.

Sporo pečena piletina sa leblebijom

$
0
0

Meso pečeno na nižoj temperaturi duži vremenski period bude jako sočno, mekano, savršeno... Pa i piletina pripremljena na ovaj način bude zaista posebna... a možda još bolje od mesa bude moča koja se stvori... i kada u to umešate leblebiju ... ma prefino...


Potrebno je:
(za 4 osobe)

500 g sirove leblebije
2 batka i karabatka
2-3 glavice crnog luka
malo maslinovog ulja
1-2 kašike koncentrovanog paradajza
malo ljute mlevene paprike
malo putera
morska so, biber
svež peršun list


Način pripreme:
Uveče sam potopila leblebiju u dosta hladne vode (dodala sam kašičicu sode bikarbone).
Sledećeg dana odlila sam tu vodu, sipala novu, hladnu, i stavila da se kuva. Kada je provrila odlila sam tu vodu i sipala drugu, vrelu i nastavila da kuvam na umerenoj vatri dok leblebija nije omekšala, oko 40 minuta.


Paralelno sa tim u drugi lonac tj. šerpu (koja ima poklopac i može u rernu) stavila sam malo maslinovog ulja, na to luk seckan na rebra, zatim piletinu, so, biber i po koji listić putera. Sve sam poklopila i stavila u rernu na 160 stepeni i nekih 2 sata.


Kada je meso fino omekšalo izvadila sam ga iz šerpe, tu stavila u taj sok leblebiju, koncentrat paradajza, ljutu mlevenu papriku, sve dobro promešala, vratila meso i kratko zapekla (otklopljeno da meso porumeni).
Pred serviranje posula sam sa malo svežeg peršun lista.

Pastrmka sa suvim šljivama

$
0
0

I svaki put ista konstatacija kad jedemo ribu: "Bože zašto je ne jedemo češće, moramo je jesti češće..." i svaki put to ipak ne učinimo... grrr...
Pastrmka pripremljena na ovaj način je prosto fenomenalna... 
Osnovni (okvirni) recept je od Gorice Nešović i glasi:

"Pastrmka sa suvim šljivama
Ribu oprati, osušiti, posoliti i pobiberiti.
U pleh naseći mnogo crnog luka (crvenog), da dobro pokrije dno. Šaku suvih šljiva bez koštice razmestiti po luku i na to staviti pastrmku, prethodno začinjenu solju, biberom i bosiljkom. Prekriti folijom i peći na 200 stepeni 20-ak minuta, a onda otkriti i peći dok se ne uhvati lepa korica.
(od suvih šljiva pastrmka se malo nadimi, pa je odlična)"


Doduše mi smo ga poprilično "upgrade-ovali" :). Krajnji rezultat je zaista savršena riba i deca su samo mljackala i rekla po hiljaditi put da definitivno ribu trebamo češće jesti jer je svi jako volimo.
Ako vam pak treba posna varijanta samo izostavite puter i pancetu... sve ostalo ostaje isto...


Način pripreme:
(za 4 osobe)

4 očišćenje pastrmke od po 300 g svaka
1-1, 5 kg mladog, crvenog, krompira
2 najveće glavice crvenog luka ili 3 srednje
100 g suvih šljiva
malo maslinogo ulja
oko 50-100 g pancete
oko 50 g putera
1 limun
1/2 veze svežeg peršuna

za preliv za ribu:
2 čena belog luka
oko 70 ml maslinovog ulja
1/2 veze svežeg peršuna
sok pola limuna
himalajska so


Način pripreme:
Krompir sam oljuštila, isekla na polovine i stavila da se kuva u dosta slane vode 15 minuta. Za to vreme na dno pleha stavila sam mrvicu maslinovog ulja i doooostaaa crvenog luka seckanog na rebarca, posolila ga pa dodala kuvani krompir i stavila u rernu na 200 stepeni i nekih 30 minuta.
Dok se to peklo pripremila sam pastrmke: Dodatno sam ih malo očistila, oprala, prosušila, posolila i u unutrašnjost stavila po par listova pancete, malo limuna i peršuna... i po koji listić putera...


I znači posle 30 minuta na krompir sam poređala ribu, sa strane stavila suve šljive i prekrila sve alu folijom te vratila u rernu na 20 minuta. Posle tog vremena skinula sam foliju i pekla još jedno 10 minuta a onda pažljivo ribu premestila na tanjir za serviranje (i prekrila alu folijom) a pleh sa krompirom podigla na nivo 4, uključila gril opciju i zapekla ga dok nije porumeneo.
Na tanjire za serviranje s jedne strane sam stavila po ribu a sa druge krompir, luk i suve šljive.


Uz to je fino napraviti i onaj klasični preliv za ribu: U teglici sam pomešala rendani beli luk, maslinovo ulje, himajalsku so, peršun list i limunov sok...



Post je nastao u saradnji sa Fairy Platinum:

 - 3X delovanje protiv masnoće: brzo čišćenje, dugotrajna sapunica, efekat natapanja
- Usudite se da kuvate zahtevna jela jer Fairy Platinum uklanja i najuporniju masnoću
Viewing all 1310 articles
Browse latest View live