Quantcast
Channel: JA U KUHINJI...
Viewing all 1310 articles
Browse latest View live

Hrana za najmlađe: Piletina sa povrćem i pirinčem

$
0
0

Vreme je mladog povrća... Treba to iskoristiti i ponuditi deci što češće... Uz malo dužu pripremu povrća iz njega možete izvući maksimalnu slast...



Potrebno je:
(za 2 deteta od godinu dana i više)

pola pilećih prsa (oko 250 g) (+ 100 ml mleka)
3 stabljike mladog crnog luka
1 veća mlada šargarepa
200-300 g mladog graška
malo maslinovog ulja
oko 100 ml pirinča
malo svežeg peršun lista ili vlašca
himalajska so (po ukusu)



Način pripreme:
Belo meso sam iseckala na sitne kockice, prelila mlekom i ostavila par sati da odstoji.
U šerpici. na malo maslinovog ulja, na tihoj vatri prodinstala sam sitno seckan mladi luk (da pusti slast) a onda dodala šargarepu (takođe sitno seckanu) i nastavila sa laganim dinstanjem da i ona pusti slast. Kada je povrće omekšalo dodala sam piletinu (koju sam prethodno procedila i obrisala) i dinstala dok nije pobelela i omekšala. 



Paralelno sam u dosta vode, malo posoljene, skuvala pirinač s tim da sam 5 minuta pred kraj dodala i grašak. Sve sam to procedila i znači s jedne strane tanjira servirala pripremljen pirinač a sa druge strane meso.
Možete pred kraj i sve zajedno spojiti, dodati eventualno malo putera, ili slatke pavlake i od gore posuti sa parmezanom... Sve zavisi od uzrasta i navika deteta.


Proso sa blitvom i punjeni patlidžan - tikvice - DARIVANJE

$
0
0

Organski proizvodi dobijaju se primenom metoda organske proizvodnje u svim fazama proizvodnje. Proizvodnja bez upotrebe insekticida, pesticida, fungicida i veštačkih đubriva, regulatora rasta, hormona, antibiotika i genetski modifikovanih organizama. 

U vremenu u kome živimo, mislim, da je postalo sve potrebnije voditi računa o tome šta unosimo u svoje telo... Voće i povrće više nisu samo voće i povrće i iako možda na oko i ukus isti razlika postoji i to velika (a telo to vrlo dobro prepozna). 


Ako već nemate svoje parče zemlje i niste u mogućnosti da gajite svoje voće i povrće, i ako živite u Beogradu imate mogućnost da se hranite zdravim i organskim proizvodima. Ne morate ih "juriti" po radnjama u gradu ili pijacama... OrganicBg Delivery bavi se dostavom svežeg, sezonskog, ORGANSKOG povrća i voća na teritoriji grada Beograda.


U ponudi imaju korpe u tri veličine, sa po 10 sezonski dostupnih proizvoda. Sadržina korpe se menja nedeljno i prati sezonu. Tako, svake subote paket svežeg sezonskog organski gajenog povrća i voća , čija je količina prilagođena vašim nedeljnim potrebama stize na Vašu adresu. 
Izabrana i poručena korpa stiže na Vašu adresu subotom, u vreme koje je unapred dogovoreno. Vreme isporuka se precizno planira petkom, kada će Vas kontaktirati kako bi ugovorili tačno vreme isporuke. Korpu možete naručiti od ponedeljka po isticanju ponude za tu nedelju do četvrtka do kraja dana, narudžbenicom koja se nalazi na sajtu pored svake korpe ili mailom. 


Ono sto je najlepše – sve je potpuno sveže. Proizvodi izabrani sa 6 sertifikovanih organskih farmi, biće isporučeni na Vašu kućnu adresu, manje od 24 časa od branja i preuzimanja sa farme. Svi proizvodi su upakovani i deklarisani. 


U aktuelnom broju magazina MEZZE jedna od mojih rublika posvećena je organskoj hrani pa skosnite da vidite a i OrganicBg Delivery jednom čitaocu magazina MEZZE poklanja korpu organskih proizvoda tako da ako želite da to budete baš vi pratite ovaj link i uputstva na njemu :)



A ja vam ovog puta dajem ideju jednog povrtnog ručka. U letnjim danima hrana poput ove baš prija i oporavlja i dušu i telo. 

Potrebno je:
(za 2 osobe)

1 veći patlidžan
4 male, šarene, okrugle tikvice

za punjenje:
100 ml prosa
1 veza blitve (ili 2 ako su manje)
1 glavica crnog luka
2 šargarepe
malo maslinovog ulja
1 čen belog luka
himalajska so, biber


za zelenu salatu:
par listova zelene salate puterice
par listova zelene salate  „Lolo Roso”
1 manja glavica crvenog luka
1 veći paradajz
malo maslinovog uljaž
himalajska so


Način pripreme:
Patlidžan sam presekla na pola i izvadila unutrašnjost, tikvice sam izdubila. Obe povrćke stavila sam u pleh, nasolila, prelila sa malo maslinovog ulja i ubacila u rernu da se peku na 200 stepeni na 30 minuta.


Za to vreme sam pripremila fil. Proso sam stavila u 200 ml vode i kuvala 15-ak minuta (na umerenoj vatri) tj. dok nije omekšao i upio svu tečnost.
Na malo maslinovog ulja prodinstala sam luk pa kada je omekšao dodala šargarepu sitno seckanu (bez ljuštenja) i nastavila sa dinstanjem. A paralelno sam i na pari kuvala blitvu (predhodno očišćenu i grubo iseckanu) oko 5 minuta tj. dok nije svenula. Onda sam je prelila ledenom vodom, dobro ocedila i iseckala što sam sitnije mogla.


Pomešala sam proso, dinstano povrće, blitvu, dodala jedan rendan beli luk, soli i bibera pa sve dobro promešala.
Patlidžan i tikvice napunila sam ovom smesom, prelila sa malo maslinovog ulja i pekla još nekih 20-ak minuta.


Patlidžan i tikvice servirala sam sa zelenom salatom koju sam napravila na sledeći način: U činiju za salatu stavila sam iskidane listiće obe vrste zelene salate, dodala malo sitno seckanog crnog luka koji sam prethodno nasolila i prelila sa malo maslinovog ulja pa držala 15-ak minuta tako da pusti "ljutinu", i dodala sam po koju krišku paradajza. Sve sam dobro posolila i prelila sa malo maslinovog ulja, posula sa malo peršuna i servirala.


Povrće pečeno u rerni

$
0
0

U letnjim danima samo ovako spremljeno povrće sa nekom finom salaticom sasvim nam je dovoljno za lagani ručak (dobro mogli bi dodati i neku ribu pečenu na grilu)... Još kad znam da je sve organsko uživanje je nekako i veće jer često i kad jedem voće i povrće uvek se zapitam koliko je u stvari ono zdravo a koliko ne... 
OrganicBg delivery

Recimo svako jutro zdravo je pojesti jabuku a onda naletim na masu članaka gde kažu da u njoj ima najviše otrova (?!)...I uvek zažalim što nemam svoju baštu, svoje voćke... Ali kad već nemam svoju baštu ima ljudi koji su, kao i ja, svesni bitnosti kvaliteta hrane i ne pristaju ni na kakve kompromise zarad količine, brzine, izgleda, profita (i skidam im kapu na tome)... 



Volela bih da se sva hrana uzgaja kao pre stotine godina jer po meni "razvoj" civilizacije dovešće do njenog izumiranja... Pohlepa za parama koje su samo "virtuelna stvarnost" uništiće ovaj svet... Industriji sve manje postaje bitan čovek i njegovo zdravlje a sve više samo da proda svoj proizvod, da postanemo zavisni od njihovih proizvoda, da ih što više i češće konzumiramo (pa često i potpuno "smeće" predstavljajući kao nešto "zdravo" i "dobro za naše telo")... 



Ali mi smo ti koji trebamo imati svest o svemu tome, koji trebamo odoleti "šarenoj laži" i hraniti se što izvornijim i manje prerađenim namirnicama... Ulagati u svoje zdravlje dok smo još zdravi a ne kada dotaknemo dno i hodamo ivicom ponora...



Ovaj recept je samo ideja, povrće možete menjati i kombinovati prema sezoni i svom ukusu... i ako ste sigurni u njegovo poreklo ništa nije potrebno ljuštiti već samo dobro oprati...

Potrebno je:
(za 2 osobe)

500 g mladog, crvenog, krompira
4 šargarepe
1 veća crvena paprika
1 manji patlidžan
1 glavica crvenog luka
200 g mini paradajza
1 kašika kapra
1 veza peršun lista
maslinovo ulje
himalajska so

i još:
1 mala glavica crvenog kupusa



Način pripreme:
U pleh sam stavila luk seckan na rebarca, krompir seckan na sitnije (nisam ga ljuštila već samo dobro oprala), papriku seckanu na kockice, patlidžan seckan na četvrtine koluta, šergarepu seckanu na pola...Sve sam prelila sa malo maslinovog ulja, posolila i prekrila alu folijom pa stavila u rernu na 200 stepeni na 30 minuta.



Posle tog vremena otklopila sam, malo promešala povrće i nastavila da ga pečem još nekih 20 minuta  (tj. dok fino nije porumenelo) na 250 stepeni.
Kada je povrće bilo gotovo izvadila sam pleh iz rerne, dodala kapar, sitno seckan peršun list i mini paradajz (seckan na pola) te servirala sa kupus salatom.



Salatu od crvenog kupusa napravila sam tako što sam kupus isekla na tanke "rezance", posolila i prelila maslinovim uljem.

Kajmak kiflice sa suncokretom

$
0
0

Ponekad lepi i prelepi pogledi i predeli izazivaju neviđenu bol, gotovo revolt... 
Kada smo u velikom bolu, kada se suočimo sa konačnošću svega (nečijeg života), sve postane besmisleno... ili baš nasuprot svaki sekund potpuno beznačajan postane neprocenjivo vredan... 


Svaki trenutak biće onakav kakvog ga mi učinimo, imaće značaj koji mu mi damo... 
I zato svakog trenutka ŽIVITE, trudite se da se radujete i uživate uprkos i u inat svemu... 
Ja to upravo pokušavam...


Potrebno je:
(za 4 osobe)

100 g sirovog, oljuštenog, semena suncokreta
500 g brašna + oko 100 g
40 g svežeg kvasca (jedna kockica)
1 kašičica smeđeg šećera
1 ravna kašičica soli
200 ml kisele pavlake
1 jaje
150 ml mleka
150 ml vode


i još:
3 pune kašike mladog kajmaka
oko 100 g putera
1 žumanca + malo mleka
sirove semenke suncokreta
krupna morska so


Način pripreme:
U činiju za mešanje stavila sam samlevene semenke suncokreta, brašno i so pa sve dobro promešala.
U šoljicu sam stavila kvasac, kašičicu šećera i malo toplog mleka (od onih 150 ml). Kada je kvasac kranuo da radi dodala sam ga u brašno zajedno sa jednim jajetom, mlekom, vodom, kiselom pavlakom. Sve sam dobro promešala a onda dodavala malo po malo brašna dok nisam dobila fino, srednje mekano testo.


Testo sam prekrila krpom i ostavila da naraste a onda ga premesila, podelila na 4 dela i svaki deo tanjila u veliki krug, sekla na 16 delova i svaki trouglić premazivala celom dužinom tankim slojem mladog kajmaka, motala kiflice i ređala u pleh na papir za pečenje (ova količina je za 3 pleha kiflica).


Kada sam napravila sve kiflice premazala sam ih mešavihom žumanca i mleka, posula semenkama suncokreta i sa malo krupne morske soli a onda sam na svaku kiflicu stavila vrlo malu kockicu putera i stavila u rernu zagrejanu na 200 stepeni na nekih 25-30 minuta tj. dok fino nisu porumenele.


Ostavila sam kiflice par minuta u plehu a onda ih premestila u posudu za serviranje i poslužila.

Kukuruzni kolač sa borovnicama

$
0
0

"...Ono što može i biti i ne biti uvek se, na kraju krajeva, pokori onome što mora biti..."


Kolač koji se jako brzo pravi a zgodan je i za poneti u prirodu, na plažu... ili gde god...

Potrebno je:
(za srcasti kalup 26,4 cm x 24 cm)

300 g brašna
70 g palente
150 g šećera
1/2 kašičice praška za pecivo
1/4 kašičice sode bikarbone
1/4 kašičica soli


2 jaja
250 ml slatke pavlake
60 g meda
100 ml hladnog mleka

200 g svežih borovnica


Način pripreme:
U jednoj činiji za mešanje pomešala sam brašno, palentu, šećer, prašak za pecivo, sodu bikarbonu i so a u drugoj blago umutila jaja, pavlaku, med i mleko.
Zatim sam u suve sastojke dodala vlažne i blago mešala tek dok se nisu spojili (ne preterujte sa mešanjem da kolač ne bi bio tvrd).


Srcasti kalup za kolače obložila sam papirom za pečenje a ivice namazala puterom i posula brašnom. Izlila sam pripremljenu smesu a onda od gore "pobacala" sveže borovnice.
Rernu sam zagrejala na 180 stepeni i kolač pekla oko 40-ak minuta tj. dok nije fino porumeneo od gore.


Izvadila sam ga iz rerne a posle 10-ak minuta i iz pleha, ostavila sam ga na žici da se ohladi a onda servirala posuto prah šećerom.
Po želji možete servirati sa malo svežih borovnica, šlaga, sladoleda...

Bruschetta sa kruškama i brie sirom

$
0
0

Voće u slanim kombinacijama nekima je potpuna egzotika ali nama je to često jako fina kombinacija ;)

Potrebno je:
(za 2 -3 osobe)

1 integralni baget hleb
2 kruške
200 g brie sira
1 čen belog luka
malo maslinovog ulja
himalajska so
svež majoran ili majčina dušica
malo meda


Način pripreme:
Kruške sam isekla na ploške, stavila na papir za pečenje, malo posolila, poprskala maslinovim uljem i pekla u rerni na 200 stepeni oko 20 minuta.


Posle tog vremena kruške sam izvadila na tanjir a u pleh stavila kriške bageta, pa vratila u rernu na 10 minuta. Posle tog vremena natrljala sam beli luk na svako parče, poprskala malo maslinovog ulja, stavila malo brie sira, kriške kruški, opet malo brie sira i vratila u rernu na 5-10 minuta tj. dok se sir fino nije rastopio.


Izvadila sam bruskete iz rerne, polila sa malo meda, još malo posolila himalajskom solju, stavila malo svežeg majorana od gore i servirala.


Bruschetta sa dimljenim lososom

$
0
0

Još jedna brzinska varijanta bruschetta... i super fina kombinacija sastojaka...


Potrebno je:
(za 2 osobe)

1 baget (rustični od kukuruznog brašna u ovom slučaju)
200 g kozijeg mladog sira za mazanje
2 čena belog luka
2-3 šalot luka
malo himalajske soli 
maslinovo ulje
100 g dimljenog lososa
sveža mirođija
ukiseljen kapar


Način pripreme:
Hleb sam isekla na kriške, stavila u pleh na papir za pečenje i pekla u rerni zagrejanoj na 180 stepeni oko 10-15 minuta tj. dok kriške blago nisu porumenele.


Izvadila sam hleb iz rerne, na svako parče natrljala beli luk, polila sa malo maslinovog ulja i posolila.
Zasebno sam pomešala koziji sir, izgnječen čen belog luka, sitno seckan šalot luk, malo soli i maslinovog ulja pa sam ovom smesom premazala svako parče hleba.


Od gore sam onda poređala po koji listić dimljenog lososa i stavila malo sveže mirođije i kapra... I opet sve malo prelila maslinovim uljem i servirala.

Đerdapska klisura - Smuđ pečen u rerni

$
0
0

Dunav je jako moćna reka, prelepa reka koja prolazi i kroz grad u kome mi živimo... a u sklopu sa prirodom tog kraja napravila je predivan kanjon...
Đerdapska klisura je nacionalni park I kategorije zaštite tako da je dobro da imate vodiča koji će vam pokazati put do vidikovaca sa kojih je pogled na Dunav i okolinu zaista neopisiv...
Priroda i ceo osećaj je kao da ste negde na moru, taj kamen, stene, količina vode... Fantastično i za svaku preporuku... a tu je na "dohvat ruke" tj. na par sati vožnje od Beograda...




A i "mali" i "veliki" kazan ne samo što ostavljaju bez daha nas "obične smrtnike" već su i super destinacija za ribolovce... I zato danas spremamo smuđa :)



Potrebno je:
(za 4 osobe)

2 smuđa od po oko 1 kg
3 glavice crvenog luka
50 g putera
1 limun
morska so, biber


za pirinač sa blitvom:
200 ml pirinča
1 glavica crvenog luka
2 veze blitve
malo maslinovog ulja
so, biber

za pečeni krompir:
800 g krompira
malo putera
malo peršun lista
so



za umak na bazi maslinovog ulja:
pola veze svežeg peršun lista
1 rendani čen belog luka
70-100 ml maslinovog ulja
morska so
sok pola limuna

za umak na bazi pavlake i majoneza:
pola veze svežeg peršun lista
1 rendani čen belog luka
100 ml kisele pavlake
100 ml majoneza
1 kašičica senfa
morska so, biber



Način pripreme:
Krompir sam oljuštila, stavila u dosta slane vode i kuvala 20-ak minuta tj. dok nije omekšao. Procedila sam ga, prebacila u drugu šerpicu, stavila kockice putera preko, pa u rernu na 200 stepeni i nekih 30 minuta.



Za to vreme pripremila sam ribu. Dobro je očistila, oprala, prosušila, nalimunisala i ostavila malo da odstoji a onda nasolila, pobiberila i premazala puterom spolja i iznutra. Na dno pekača stavila sam luk seckana na rebarca, posolila ga a onda preko stavila ribu, poklopila pekač i stavila u rernu pored krompira na 20 minuta. Posle tog vremena otklopila sam pekač i pekla još 10 minuta.



Dok se riba pekla pripremila sam pirinač. U jednoj šerpici sam u dosta vode kuvala pirinač 15 minuta a u drugoj na malo maslinovog ulja prodinstala sitno seckan crveni luk (posoljen), dodala sam zatim očišćenu, opranu i iseckanu blitvu i nju dinstala dok nije svenula a onda dodala proceđeni, kuvani, pirinač, sve dobro promešala i servirala.
Priprema umaka: Oba umaka sam napravila tako što sam pomešala sve sastojke koji u njih idu.
Serviranje: Na tanjir za serviranje sam stavila ribu a sa strane krompir i pirinač te oba umaka.



Čokoladni kolač (u posudicama) sa kruškama

$
0
0

Poslastica koja se jako brzo i lako pravi a efeket kako u izgledu tako i u ukusu je božanstven...



Potrebno je:
(za 4 posudice)

80 g putera
80 g šećera
2 jaja
30 g kakao praha
70 g brašna
na vrh noža praška za pecivo



4 manje kruške
4 kašičice meda
par listova sveže mente
šećer u prahu



Način pripreme:
U činiju za mešanje stavila sam brašno, kakao i prašak za pecivo pa sve dobro promešala.
Mikserom sam dobro umutila puter, dodala šećer a nešto kasnije i jedno po jedno jaje. Smanjila sam brzinu miksera na minimum i dodala mešavinu brašna te miksala tek dok se sve nije povezalo (ne preterujte sa mešanjem).



Četiri keramičke posudice namazala sam puterom i posula brašnom, raspodelila pripremljenu smesu i u sredinu svake stavila po krušku (kojoj sam odsekla vrh da bi stajala pravo).



Rernu sam zagrejala na 180 stepeni, stavila posudice i pekla 17 minuta. Posle tog vremena izvadila sam ih iz rerne i ostavila da se malo prohlade, prelila svaku sa po kašičicom meda, posula sa malo šećera u prahu i ukrasila sa po listićem mente.


Čorba od kelerabe i blitve

$
0
0

Uh... kad vidim kelerabu ja se poprilično "nakostrešim"... Ne znam zašto ali nikako mi nije omiljena povrćka... ali kada se našla u OrganicBg Delivery korpi znala sam da je greh ne iskoristiti je... I ono što sam vremenom otkrila je da je najbolje i najlakše "zakamufliram" u čorbici i čak šta više volim čorbice sa kelerabom ;)


OrganicBg Delivery 

U čorbicu sam dodala još blitvu i par začinčića i zaista je bila jako fina i okrepljujuća... Ako želite možete dodati malo kisele pavlake od gore a i ne morate...

Potrebno je:
(za 4 osobe)

2 mlade kelerabe
1 veća veza blitve
2-3 manja, mlada, krompira
1 glavica crvenog luka
2 čena belog luka
2 cm korena svežeg đumbira
malo maslinovog ulja
himalajska so, šareni biber
vode po potrebi
par kašika kisele pavlake


Način pripreme:
U lonac sam stavila kelerabu iseckanu na listiće, krompir na kockice, crni luk, beli luk, koren đumbira, nalila vodom i stavila da se kuva dok povrće nije omekšalo. Par minuta pred kraj kuvanja na pari sam kuvala blitvu oko 5 minuta a onda je prelila ledenom vodom.


Izvadila sam koren đumbira, dodala polovinu kuvane blitve, soli, bibera i sve dobro smiksala (u blenderu) pa kuvala još svega par minuta.
Čorbicu sam servirala sa preostalom kuvanom blitvom, prelila sam je i sa malo maslinovog ulja i stavila po kašiku kisele pavlake.


Recept je objavljen u julsko-avgustovskom broju magazina MEZZE na str. 26-27.

Mediteranske bruschette

$
0
0

Ne uživaju svi ljudi u istim stvarima, pogledima, mirisima, ukusima... 
Ono u čemu mi beskrajno uživamu su mirisi, ukusi, zvuci, pogledi mediterana, prirode, maslina, mora... Bez vašarišta, bez puno ljudi, sa što manje civilizacije... 


Strpaj me u kola, pusti mi lepu muzikicu i vodi me divljim putevima mediterana i ja ću biti presrećna gledajući potporne kamene zidiće, maslinjake, čemprese, smokve, borove... kamenjar, planine, more, sunce... I onda me smesti u hlad masline, daj mi maslinovog ulja, maslina, paradajza, mozzarelle, pršute, ruzmarina i... Ja sam u RAJU... 


Još kad vidim NJIH oko mene, kako slani i mokri od mora samo na trenutak izrone iz čudesnog podvodnog sveta, zgrabe po neki brusket i vrate se u to predivno plavetnilo... Nema cenu... ta lepota, smirenost, unutrašnja sreća i titraji srca nemaju cenu...


A dok smo bili na moru saznala sam da smo osvojili nagradu u nagradnoj igri na fb stranici Olitalija maslinovog ulja (za recept pizza sa smokvama i gorgonzolom) i jako smo se obradovali :) jer ako neko koristi maslinovo ulje u svakodnevnoj ishrani onda smo to MI ;)


Potrebno je:

već gotov hleb za bruschette (ili baget pa ga tostirajte)
2 čena belog luka
250 g mini mozzarelle
100-150 g crnih maslina
2-3 veća paradajza
100 -150 g pršute
maslinovo ulje
himalajska so
sveže iglice ruzmarina


Način pripreme:
Hleb sam natrljala belim lukom i prelila sa malo maslinovog ulja a onda poređala po malo mozzarelle, paradajza, par maslina, pršute, posula iglicama ruzmarina, malo posolila i sve dodatno prelila maslinovim uljem te servirala... 
Jednostavno da jednostavnije ne može a tako prija...

Salata od pasulja

$
0
0

Salatica koja je zgodna za pakovanje i jedenje u prirodi, na plaži... 
Jedino je u tom slučaju začinite neposredno pred serviranje.

Potrebno je:
(za 3 osobe)

200 g suvog pasulja
pola glavice zelene salate puterice
pola glavice zelene salate  „Lolo Roso”
200 g mini paradajza
1 veća glavica crvenog luka
pola veze peršun lista


za preliv:
50 ml maslinovog ulja
2-3 kašike sirćeta od maline
kašičica meda
morska so, biber


Način pripreme:
Pasulj sam uveče potopila u dosta hladne vode. Sledećeg dana odlila sam tu vodu, sipala drugu, hladnu, i kuvala do vrenja... Onda odlila tu vodu, sipala drugu, vrelu, i kuvala dok pasulj nije omekšao. Pred kraj sam posolila.
Obe vrste zelene salate sam dobro oprala, prosušila i iseckala na sitnije.
U ohlađen pasulj dodala sam sitno seckan crveni luk i peršun list. Sve sam dobro posolila, prelila sa malo maslinovog ulja i ostavila da odstoji oko pola sata a onda dodala pripremljenu salatu i mini paradajz seckan na manje delove, dodala preliv (pomešala sve sastojke za preliv) i prelila preko salate, promešala i poslužila.

Vafli / Waffles

$
0
0

Klasični vafli sa "dodatkom" sladoleda, karamel preliva i malo voća postaju prava gozba...


Potrebno je:

300 g brašna
2 kašike smeđeg šećera
1 burbon vanilin šećer
prstohvat soli
pola ravne kašičice praška za pecivo
2 jaja
300 ml mleka
50 g putera

i još:
sezonsko voće po želji


Način pripreme:
U jednoj činiji sam pomešala sve suve sastojke (brašno, šećer, so, prašak za pecivo) a u drugoj mleko, jaja i otopljen puter.
Zatim sam usula tečne sastojke u suve i žicom za mućenje sve promešala tek dok se nije spojilo (ne preterivati da vafli ne budu žilavi).
Ostavila sam smesu da odmori par minuta.


Uključila sam aparat za vafle i kada se zagrejao sipala po kutlaču smese, poklopila i pekla oko 3 minuta tj. dok nisu postali fino zlatno žuti. (ne otvarajte aparat u prvom minutu da vam se nebi zalepili).


Vadila sam vafle na tanjire za serviranje i poslužila sa kuglom domaćeg sladoleda od vanile, malo karamel preliva i svežih trešanja a vi možete staviti bilo koje drugo sezonsko voće, po ukusu.

Palačinke u vinskom šatou

$
0
0

Da li ste za palačinke u vinskom šatou? Još jedan od onih starih, proverenih, recepata...




Potrebno je:

za testo:
2 jaja
500 ml mleka
400 g brašna
1 burbon vanilin šećer
1 kašika šećera
prstohvat soli
oko 350 ml kisele vode

za punjenje:
100 g mlevenih lešnika (naravno da mogu i orasi ili bademi)
100 g šećera

za vinski šato:
2 jaja
2 kašike šećera
50 ml belog vina

i još:
ribizle ili neko drugo bobičasto voće



Način pripreme:
Priprema palačinki: U činiju za mućenje stavila sam jaja i žicom ih dobro umutila a zatim dodala šećer, vanilin šećer, malo soli i mleko. Kada sam sve to izmešala malo po malo sam dodavala brašno i sve vreme mutila žicom za mešanje. Kada je smesa postala ujednačena (i gusta) ostavila sam je pola sata da odmori a onda dodala kisele vode do željene gustine i pekla palačinke na uobičajen način.



Priprema fila: Lešnike sam samlela i pomešala sa šećerom.
Priprema vinskog šatoa: U lonac za kuvanje na pari stavcila sam belanca i umutila ih u čvrst sneg, dodala zatim šećer i nastavila sa mućenjem a onda i jedno po jedno žumance. Na kraju sam dodala i belog vina i na laganoj vatri kuvala sve 10-ak minuta tj. dok nije krenulo da se zgušnjava, sve vreme mešajući žicom za mešanje.
Serviranje: Palačinke sam filovala pripremljenim lešnicima, preklapala na četvrtine, prelila vinskim šatoom i ukrasila sa malo ribizli.

Salata od cvekle i jabuke

$
0
0

Salatica krcata vitaminima organskog voća i povrća... A kad sam već kod organskog voća i povrća samo da vas podsetim da OrganicBg Delivery posle letnje pauze ponovo vrši dostavu organskog voća i povrća na teritoriji grada Beograda...

Potrebno je:
(za 2 osobe)

1 velika cvekla
1 velika jabuka
2-3 manje šargarepe
sok pola narandže
50 ml maslinovog ulja
himalajska so, biber
1 čen belog luka
šaka sirovih badema


Način pripreme:
Cveklu sam oljuštila i narendala a onda dodala i rendanu jabuku (sa sve korom) i šargarepu (koju takođe nisam ljuštila već samo dobro oprala). Dodala sam zatim sok narandže, rendan beli luk, so, biber i maslinovo ulje, sve dobro promešala i ostavila pola sati u frižideru a onda pred serviranje od gore posula sa malo seckanih badema.



Salata od krastavca i pavlake - Tarator

$
0
0

Stara dobra klasika koja leti baš prija i osvežava...

Potrebno je:
(za 2 osobe)

2 veća krastavca
200 ml kisele pavlake
1 čen belog luka
so, biber
1 kašika kapra
sveža mirođija


Način pripreme:
Krastavac sam dobro oprala i sa sve korom iseckala na tanke kolutove (tj četvrtine kolutova), posolila i ostavila 15-ak minuta.
Zasebno sam pomešala sitno seckan kapar, rendan beli luk, sitno seckanu mirođiju i pavlaku pa onda sve to dodala u krastavac, pomešala i ostavila u frižider na pola sata pre serviranja.
Pred služenje ukrasila sam sa malo sveže mirođije i kapra.


Vege burgeri od pasulja sa grilovanim povrćem

$
0
0

Burgeri ne moraju uvek da budu od mesa, i ovi od pasulja su jako-jako fini i čak je i slatkica rekla da ih mogu češće praviti ;)




Potrebno je:
(za 4 osobe)

za burgere:
250 g suvog pasulja
1 crveni luk
2 manje šargarepe
pola veze (ili jedna ako su manje) blitve
malo maslinovog ulja
so, biber
1 kašika brašna (ili malo više ako treba)



za grilovano povrće:
1 patliđan
1 veća, mesnata, paprika
4-5 manjih, šarenih, okruglih tikvica

za preliv:
70 ml maslinovog ulja
1 čen belog luka
morska so
peršun list
sok pola limuna



za osvežavajući napitak od đumbira i narandže:
1,5 l izvorske vode
oko 5 cm korena svežeg đumbira
3-4 narandže
šaka sveže mente



Način pripreme:
Priprema burgera: Pasulj sam uveče potopila u dosta hladne vode. Sledećeg dana odlila sam tu vodu, sipala drugu, hladnu, i kuvala do vrenja... onda odlila tu vodu, sipala drugu, vrelu, i kuvala dok pasulj nije omekšao. Pred kraj sam posolila. Ocedila sam pasulj i ostavila da se ohladi s tim da sam sačuvala malo vode u kojoj se kuvao.
U tiganju sam, na malo maslinovog ulja, prodinstala sitno seckan luk a zatim sam dodala i sitno seckanu šargarepu (nisam je ljuštila), posolila i dinstala dok nije omekšala a onda sve prohladila.



Blitvu sam isekla na rezance i kuvala na pari 5 minuta a zatim prelila ledenom vodom i maksimalno ocedila.
U elektičnu seckalicu stavila sam pasulj, dinstano povrće i blitvu pa pulsno miksala dok se sve nije fino sjedinilo ali i dalje ostalo onako rustično.
Smesu sam prebacila u činiju i stavila u frižider pa pola sata a onda dodala soli i bibera po ukusu i kašiku brašna. Ako vam se smesa raspada dodajte mrvicu vode u kojoj se pasulj kuvao i eventualno još malo brašna.
Napravila sam burgere, uvaljala ih u brašno i pržila na malo maslinovog ulja sa svake strane, na umerenoj vatri, dok nisu lepo porumeneli.



Priprema grilovanog povrća: Povrće sam isekla na krugove, papriku na manje komade, posolila i ostavila malo da pusti vodu a onda na suvo ispekla u gril tiganju. Prelila sam ga zatim pripremljenim prelivom: u činijicu sam stavila sve sastojke za preliv i dobro ih promešala.



Serviranje: Kajzerice sam presekla na pola i na dno svake stavila po malo taratora ili već salatice po želji, od gore stavila burger a na to grilovano povrće.



Uz sve ovo poslužila sam osvežavajući napitak od đumbira i narandže koji sam napravila tako što sam u 300 ml vrele vode stavila izrendan đumbir i ostavila da odstoji oko 10 minuta a zatim procedila, dodala oko 1 l vode, isceđen sok narandži, malo listića svežeg đumbira i listova sveže mente pa sve stavila u frižider da se dobro ohladi. Ako želite možete dodati i malo meda ili šećera ali nama je i ovako baš fino...



Uspon na Trem I deo - Libum

$
0
0

Penjanje na svaku planinu (ma kako ona "mala" ili "velika" bila) nije borba sa svojim fizičkim granicama... to je mentalna borba sa samim sobom...



Često nam se u životu desi, posle nekog obavljenog "posla" da kažemo da smo u napred znali šta nas sve čeka i šta ćemo sve morati otrpeti, uraditi, da ne bi ni počinjali... 


E ovde se vidi krajnji cilj i to je ono obeshrabrujuće... 
"Nećemo valjda tamo da se penjemo"... 
"Ne, ne... ja to ne mogu... Ma šta će mi to..."



Ovde unapred znaš da ćeš crći, da ćeš imati krize, da će ti srce lupati u ušima kao ludo, da će ti liptiti znoj, nestati vazduh... da će te danima posle sve boleti... ALI... ideš... Jer isto tako znaš da će ti se srce i duša napuniti predivnim pogledima, mirisima... i da će te planina potpuno osvojiti, očarati, začarati... znaš da je sve ono loše vredno svega onoga lepog... I bitno je imati veru u sebe... znati da ti to možeš...



Ja posle svakog uspona osećam neverovatan ponos, ne zato što sam ja osvojila vrh već zato što su ONI sa svojih 13-14 godina osvojili... što nisu odustali... što vole i upijaju prirodu i što svakim korakom uče mnoge životne lekcije... upoznaju sebe, svoje granice... i uče da se bore sa "demonima" u sebi...



Inspiracija za recepte koji će ići uz priču o Tremu je Konstantin Veliki (prvi hrišćanski car) koji je rođen u tom kraju (Nišu) tj. kuhinja tog nekog vremena... 
Ovog puta recept za Rimski žrtveni hleb libum...


Potrebno je:
(za 2 hlepčića prečnika oko 20 cm)

300 g ovčjeg sira
1 jaje
oko 150 g mekog, belog, brašna
listovi lovora


Način pripreme:
Sir sam dobro izgnječila, dodala jaje i sve dobro promešala a onda dodala i brašno i zamesila tvrdo testo.
Testo sam podelila na dva dela, istanjila u obliku diskova, zasekla na osmine i stavila na lovorovo lišće pa u rernu da se peče na 200 stepeni na oko 30 minuta tj. dok nije porumenelo.
Izvadila sam hlepčiće iz rerne, sačekala da se prohlade i servirala.

Uspon na Trem II deo - Globi okruglice

$
0
0

(Uspon na Trem I)(Uspon na Trem II)

A kako stići do Suve planine i Trema? Veoma lako... Od Beograda idete auto putem do Niša, onda preko Niške Banje putem kroz Jelašnicu, Čukljenik, Donju i Gornju Studenu do planinarskog doma na Bojaninim vodama. Tu parkirate auto (posle 2,5 sata vožnje) i krenete... 



Prvo makadamskim putem jedno kilometar (ako imate adekvatno vozilo možete voziti i tu jer imate parking na početku staze) a onda desno kreće ulaz u šumu, odakle imate lepo obeleženu stazu. Na početku imate i izvor gde možete napuniti vodu i onda šumom idete do Devojačkog groba (nekih sat ipo) i onda ivicom grebena pravac Trem još nekih 2 sata laganog hoda... I jeste da vam se par puta učini da je vrh tu blizu a onda kao da vam stalno izmiče ali... tu je ne brinite...



Povratak je skroz lagan bez obzita što je sve nizbrdo ne ubijaju butine i prsti ne upiru baš previše u vrh gojzerica tako da sve u svemu lepo je i ne tako strašno kako sam se nastravila čitajući utiske drugih koji su bili u osvajanju ovog vrha...



I da, klasika je da morate poneti slojevitu odeću jer će vam hiljadu puta biti vrelo a isto toliko puta i hladno... pa sad...


Ono što smo još primetili, a jako nam je zanimljivo, mnogo srcastih oblika na planini gde je jedna drama prerasla u ljubav i ovekovečena na vrhu... Pre par dana im je bila godišnjica braka... Pa, Tanja i Nenade, želimo vam srećnu godišnjicu i lep i ispunjen zajednički život 


Recept za danas je totalna "egzotika" i nepoznanica za mene ali baš zato i izazov... da dosegnemo barem na kratko ukuse tih nekih davnih vremena... U pitanju su globi okruglice... A u suštini kad malo bolje razmislim to je jedna vrsta prženih njoka uvaljana u med i mak ;)... Jako fino i praviće se opet...


Potrebno je:

300 g sitnog, mladog, sira 
200 g pšeničnog griza
maslinovo ulje za prženje
3-4 kašike meda za valjanje
malo maka za posipanje



Način pripreme:
U činiju sam stavila sir, dodala griz i pomešala... ostavila 15-ak minuta da odstoji pa opet malo mesila da se sve fino ujednači i pravila kuglice veličine oraha.



E sad ako želite možete ih ispržiti u fritezi u dubokom ulju ali ja sam baš htela u maslinovom ulju tako da sam u tiganj stavila malo maslinovog ulja i na umerenoj vatri pržila kuglice dok fino nisu porumenele sa svih strana.



U činijicu sam stavila med i malo ga zagrejala da bude tečniji, svaku kuglicu valjala sam u med i ređala na tanjir a onda posula makom.
Slatkiš je jako fin i podjednako lep i topao i hladan.

(Uspon na Trem I)(Uspon na Trem II)

Pasta sa lignjama i kozicama

$
0
0

 "...U životu nije važno ono što vam se dogodi nego ono čega se sećate i način na koji to pamtite..." (Gabrijel Garsija Markes)



Potrebno je:
(za 4 osobe)

500 g zelene tagliatelle paste
400 g zamrznutih lignji
500 g zamrznutih kožica
1 glavica crvenog luka
5-6-7 čena belog luka
500 g paradajza
1 kašika koncentrovanog paradajza
oko 400 ml paradajz pirea
maslinovo ulje
himalajska so
malo šećera (po potrebi)
malo suvog ruzmarina



i još za serviranje:
1 kašika kapra
1 veza peršun lista
1 glavica crvenog luka
malo maslinovog ulja
malo himalajske soli



Način pripreme:
Lignje i kozice sam odmrzla, dobro oprala, očistila i prosušila (lignje isekla na kolutove).
Na malo maslinovog ulja prodinstala sam sitno seckan crveni luk (posoljen). kada je omekšao dodala sam koncentrovani paradajz a malo kasnije i seckan, oljušten i od semena očišćen, paradajz. Posle 10-ak minuta dinstanja dodala sam i paradajz pire, malo šećera, soli i nastavila sa dinstanjem dok se sos poprilično nije zgusnuo.



U drugi tiganj sam na malo maslinovog ulja propržila 2 čena sitno seckanog belog luka pa dodala kolutove lignji i na naglo ih pržila par minuta a onda dodala pripremljeni sos od paradajza i nastavila sa krčkanjem još 10-ak minuta.



U međuvremenu sam skuvala pastu prema uputstvu sa pakovanja i u manjem tiganju na malo maslinovog ulja sa 2 čena belog luka propržila sam kozice i krakove lignji, posolila i dodala malo ruzmarina.



Kada je pasta bila gotova dodala sam je u sos sa lignjama a onda i pripremljene kozice, polovinu peršun lista, čen belog luka (sitno seckan) i sve dobro promešala pa servirala.



Pri serviranju sam dodala i kapar, još malo sve prelila maslinovim uljem i servirala sa seckanim svežim crvenim lukom (posoljenim i prelivenim maslinovim uljem).


Viewing all 1310 articles
Browse latest View live