Quantcast
Channel: JA U KUHINJI...
Viewing all 1311 articles
Browse latest View live

Bruschetta sa haringom

$
0
0

Ako volite sardinu (onu iz konzerve) sa lukom onda ćete voleti i ove bruskete jer su oni kao neka nadograđena verzija tog ukusa... Dodaci su doduše stvar vašeg ukusa ali svakako osnova tipa haringa + luk treba ostati...



Potrebno je:
(za 4 osobe)

8 filetiranih haringi (svežih)(oko 700 g)
2 baget hleba
1 veza peršun lista
3 čena belog luka
60-100 ml maslinovog ulja
himalajska so
2 glavice crvenog luka
50 g zelenih maslina
50 g crnih maslina
kašika kapra
svež ruzmarin
šareni mini paradajz
mlada blitva


Način pripreme:
Haringe sam dobro oprala pa filete presekla na dve polovine. (To što ćete pod rukom osetiti koščice kriz sredinu fileta neka vas ne brine jer se pečenjem sve te koščice "istope").
Peršun list sam dobro usitnila, dodala sitno seckan beli luk, malo himalajske soli i maslinovog ulja dovoljno da sve bude onako polu retko.


Haringe sam stavila u pleh, kožom na papir za pečenje, prelila pripremljenim umakom i stavila u rernu na 200 stepeni na 15 minuta.
Paralelno s tim u drugi pleh sam stavila kriške bageta i isto pekla 15 minuta.


U međuvremenu sam sitno iseckala crveni luk, posolila i prelila sa malo maslinovog ulja pa ostavila da odstoji 15-ak minuta (otpusti ljutinu).


Masline sam iseckala na kolutiće, ljutu papričicu na kockice...
I onda sam slagala sendvičiće na sledeći način: Svako parče hleba sam natrljala belim lukom, zalila sa malo maslinovog ulja i sad ređala malo kolutova crvenog luka, stavila po file haringe, od gore malo sitno seckanog crvenog luka, po koji kolut masline, kapar, malo seckanog ruzmarina, ljute papričice... 


I sve to servirala sa malo mini paradajza i sveže mlade blitve.


Grilovani arbuni sa salsom od paradajza

$
0
0

Pod morem meni ne treba da gledam ribice i "razna čudesa" da bih bila srećna... Dovoljno mi je da vidim NJIH kako izvode razne "vratolomije" i srce mi je puno i prepuno...Ipak ove godine, na moru, ne znam zašto baš ove, najčešća rečenica, kada sam u moru, bila je :"Mama ajde zaroni...". 



Mislim ja sa svojih 43 godine NIKADA nisam ronila i ne umem da ronim, nisam doduše ni pokušavala... A kada sam pokušala moja "pozadina" jednostavno je odbijala da potone ;)...
Ali ne, ONI ne odustaju, objašnjavaju mi šta i kako trebam da uradim i... posle dana i dana pokušaja... USPELA SAM!!!! I nisam ja sad bila presrećna jer sam uspela da zaronim... bila sam PRESREĆNA jer su ONI bili PRESREĆNI što sam JA uspela da zaronim :)... Zato što su me oni naučili da zaronim...Što sam konačno mogla i ja da budem deo njihovih vratolomija pod morem...



I mogu vam reći da mi je jako žao što pre nisam savladala tu tehniku... jer biti duboko pod vodom je tako leeepoooo...Sa njima posebno...


Potrebno je:
(za 4 osobe)

4 sveža arbuna (oko 1 kg ribe)

za umak za ribu:
pola veze peršun lista
2 čena belog luka
100 ml maslinovog ulja
grančica ruzmarina
2-3 kašike aceto balsamica
himalajska so

za salsu od paradajza:
1 velika glavica crvenog luka
2 narandžasta paradajza
4 duguljasta paradajza
pola veze peršun lista
maslinovo ulje
himalajska so



Način pripreme:
Priprema ribe: Prvo sam očistila ribu. Navukla gumene rukavice, ribu po ribu stavljala u kesu i tako u kesi skidala krljušt (da što manje leti po okolini), zatim oprala ribu, pa makazama zasekla stomak od analnog otvora do visine škrga, izvadila unutrašnjost, dobro oprala, odstranila i škrge i opet sve dobro oprala a zatim i dobro prosušila kuhinjskim papirom.



Priprema umaka za ribu: U čaši sam pomešala sitno seckan peršun list, sitno seckan beli luk, dodala malo himalajske soli, par kašika aceto balsamica i dosta maslinovog ulja (da dobijem onako ređi umak), ubacila sam i celu grančicu ruzmarina (koja će služiti kao četkica kasnije pri pečenju).
Gril tiganj sam dobro zagrejala, premazala sa malo ovog umaka a onda stavila ribe (nisam ih predhodno ni solila, ni uljila... ništa). Krenula sam da ih premazujem pripremljenim umakom (onom grančicom od ruzmarina) i svako malo okrećem (da se ne zalepe).
Kada su fino porumenele sa svih strana bile su gotove.



Priprema salse: Crveni luk sam sitno iseckala, posolila i prelila maslinovim uljem pa ostavila da odstoji 15-ak minuta a onda dodala obe vrste paradajz sitno seckanog (predhodno sam ih oljuštila i odstranila semenke) i peršun list.



Serviranje: Na tanjire za serviranje stavila sam po jednog arbuna, obilato ga posula pripremljenom salsom i poslužila sa kriškom limuna i malo maslina i kapra. Da, stavili smo i po malo one mešavine kojom smo "mackali" ribe dok smo ih pekli...
Uz ovo možete poslužiti krompir salatu ili nešto slično...


Džem od smokvi

$
0
0

Imala sam smokve koje su bile suviše zrele da se ovako jedu, suviše zrele i za neki kolač a i za slatko. Međutim samim tim bile su idealne za džem... 
Tražeći na netu recept naišla sam na ovaj koji mi se posebno svideo jer za razliku od ostalih gde se stave smokve i šećer pa kuvaju ili napravi šećerni sirup pa dodaju smokve ovde se šećer prvo karamelizuje pa se onda ubace smokve i kuvaju... Savršeno...


Potrebno je:
(za teglu od 1 l)

1,5 kg svežih smokvi
650 g šećera
1 manji limun
malo svežeg ruzmarina (opciono) ili 50 ml ruma ako više volite


Način pripreme:
Smovke sam dobro oprala, oljuštila i isekla na četvrtine.
U šerpu sam stavila šećer i na laganoj vatri često mešajući "pretvorila" u karamel. (Ako vam šećer brzo tamni smanjite vatri). Kada se sav šećer istopio i postao boje svetlog karamela šerpu sam sklonila sa vatre i dodala smokve pa pažljivo sve promešala a onda vratila na ringlu i na laganoj vatri kuvala nekih sat vremena.


Posle tog vremena dodala sam limun sečen na kolutove i malo sitno seckanog ruzmarina (a možete i rum umesto ruzmarina). Nastavila sam sa kuvanjem... Kada su one bobice krenule da se skupljaju na površini sklanjala sam ih kao što bi kod klasičnog džema penu...
Posle nekih 2 sata kuvanja džem se poprilično zgusnuo i proglasila sam ga gotovim.
Dužina kuvanja poprilično zavisi od količine koju pravite, šerpe u kojoj kuvate i jačine vatre tako da se morate osloniti na osećaj a on je kada balončići koju su sve vreme mali i ujednačeni počnu da postaju veliki, "gusti" i onako da lagano puckaju...


Pazite i tokom kuvanja kad mešate džem jer iako ovako slabo i ujednačeno vri kad krenete da mešate počeće da prska i mnogo jače da vri tako da je možda dobro i šerpu sklanjati sa ringle, sačekati koji minut, promešati pa vratiti na ringlu.
Kada se džem skuvao sipala sam ga u sterilnu teglu i dobro zatvorila. A kada se ohladio odložila na hladno i tamno mesto.

Pileća prsa u slanini

$
0
0

Klasično jelo uz par opet klasičnih dodataka postaje sasvim posebno :)

Potrebno je:
(za 4 osobe)

4 polovine pilećih grudi
4 kašike zrelog kajmaka
oko 150 g tankih i dugačkih listova slanine
300-500 ml vode + 1 kašičica morske soli


i još:
1 kg krompira
300 g šampinjona
300 g šarenog mini paradajza
2-3 glavice crvenog luka
1 ljuta papričica
100 g sveže rukole
par grančica svežeg origana
malo putera
himalajska so


Način pripreme:
Meso sam očistila od žilica i masnoća pa stavila u posudu i prelila mešavinom vode i soli. Poklopila sam i stavila u frižider na par sati.
Krompir sam oljuštila, isekla na krupnije i kuvala 15 minuta u dosta slane vode a onda ocedila tečnost, prebacila u vatrostalnu posudu, stavila malo putera od gore i u rernu na 200 stepeni na 30 minuta.


Meso sam izvadila iz salamure, obrisala salvetom, svako parče isekla iznutra (kao džep) i napunila kajmakom a onda umotala u slaninicu.
Na krompir sam stavila pripremljeno meso, pored dodala šampinjone sečene na pola i vratila u rernu na 30 minuta s tim da sam poslednjih 10 minuta uključila program grilla.


Serviranje: Na tanjire za serviranje stavila sam kolutove crvenog luka, polovine šarenog mini paradajza, kolutove ljute papričice, malo rukole a onda dodala i iseckano meso, krompir i šampinjone. Preko mesa sam prelila malo moče koja se stvorila i pobacala malo svežeg origana.

Dodatak: Ja uvek, kad stignem, suvlja mesa (kao što su pileća prsa) držim u mešavini vode i soli par sati jer kasnije tokom pripreme budu sočnija i mekša.

Pečeno pile sa svežim šljivama

$
0
0

Ako volite da eksperimentišete sa ukusima, ako volite kombinaciju mesa i voća ova će vam se sigurno svideti jer blaga piletina i kiselkasta šljiva se super slažu i dopunjuju... Slobodno stavite i neku šljivu više...

Potrebno je:
(za 4 osobe)

1 pile od 1,5 kg

za marinadu:
3 kašičice krupne morske soli
1 l vode
2 čena belog luka
par zrna bibera

i još:
1 narandža
5-6 svežih, većih, šljiva
kašičica meda
malo svežeg ruzmarina
morska so
maslinovo ulje


Način pripreme:
Vodu sam zagrejala, dodala so, biber i beli luk pa kad se sve dobro rastopilo prohladila.
Pile sam dobro oprala, stavila u lonac i prelila pripremljenom marinadom (da celo bude prekriveno vodom) te poklopila i stavila u frižider preko noći.
Sledećeg jutra pile sam izvadila iz parinade i dobro prosušila te ostavila par sati na sobnoj temperaturi nepokriveno.


U pleh sam stavila pile (u unutrašnjost sam stavila jednu narandžu sečenu na pola), premazala ga sa malo maslinovog ulja, posolila i stavila u rernu predhodno zagrejanu na 250 stepeni na 20 minuta (temperaturu sam odmah po stavljanju pileta smanjila na 200 stepeni).


Posle tog vremena temperaturu sam smanjila na 180 stepeni i nastavila da pečem još nekih 50 minuta s tim da sam 30 minuta pred kraj dodala šljive sečene na pola, polivene medom i posute seckan ruzmarinom.
Pred sam kraj pečenja uključila sam program grila i toplog vazduha da pile fino porumeni.
Izvadila sam ga iz rerne, sačekala 10-ak minuta da odmori a zatim ga sekla i servirala.


Badem torta

$
0
0

"...Ništa zaista vredno ne nastaje zbog ambicije ili pukog osećaja dužnosti, već potiče iz ljubavi i odanosti prema ljudima i stvarima..." 
(Albert Einstein)



Potrebno je:
(za kalup prečnika 22 cm)

za koru:
4 jaja
120 g šećera
200 g mlevenih badema

za fil:
4 jaja
100 g šećera
100 g čokolade za kuvanje
70 ml slanog karamel sosa (malo gušće ukuvanog)
200 g putera


Način pripreme:
Priprema kore: Mikserom sam umutila belanca u čvrst sneg, dodala šećer pa kada se i on dobro umutio jedno po jedno žumance. A onda sam ručno, blago, mešajući dodala mlevene bademe.


Testo sam izlila u papirom obložen okrugli kalup prečnika 22 cm i pekla u rerni predhodno zagrejanoj na 180 stepeni 45 minuta. (Čačkalicom proverite da li je kora gotova - ako izađe suva kada probodete testo gotova je).
Ostavila sam koru da se skroz ohladi a onda je po dužini presekla na pola (da dobijem dve kore).


Priprema fila: U lonac za kuvanje na pari stavila sam jaja i šećer pa stalno mešajući žicom za mešanje kuvala dok se jaja poprilično nisu zgusnuča. Onda sam dodala čokoladu i još kratko sve prokuvala, preručila u činijicu i kada se ohladilo stavila u frižider da se dobro ohladi.


Slaganje: Ohlađeni, kuvani, deo fila dobro sam umutila mikserom, posebno sam puter sobne temperature umutila mikserom a onda te dve stvari spojila, dodala i sos od karamela i sve dobro umutila.


Koru sam premazala polovinom pripremljenog fila, stavila drugu koru a zatim i od gore premazala filom. Stavila sam tortu u frižider da se dobro ohladi a onda sa ostatkom fila napravila od gore ukrase, posula malo mlevenog grilijaša od badema i opet sve dobro ohladila do serviranja.

Punjene pasta školjke / Stuffed pasta shells

$
0
0

Za mene ovo je pravo mediteransko jelo krcato mediteranskim ukusima, začinima... U suštini to je nadograđena verzija ovog jela ali prosto je toliko fino da sam morala iskucati recept ...



Potrebno je:
(za 4 osobe)

za ćuftice od mesa:
500 g mešanog, mlevenog, mesa
10-ak svežih listova bosiljka
1 jaje
1 kašika kapra
1 čen belog luka
himalajska so, biber
hlebnih mrvica (prezle) po potrebi
100-150 g mozzarelle (za punjenje)

za paradajz sos:
1 glavica crvenog luka
1 kg svežeg paradajza
2 kašike koncentrovanog paradajza
500 ml soka od paradajza
2 čena belog luka
malo šećera (po potrebi)
malo maslinovog ulja
himalajska so, biber



za bešamel sos:
50 g putera
2 ravne kašike brašna
oko 400-500 ml mleka
malo muskatnog oraha
himalajska so, biber

i još:
100 g mozzarelle
10-ak zelenih maslina
1 ljuta papričica
malo pecorino sira
listovi svežeg bosiljka



Način pripreme:
Priprema ćuftica od mesa: U činiju sam stavila mleveno meso, sitno seckan bosiljak, sitno seckan kapar, rendan beli luk, jaje, so, biber i sve dobro promešala pa dodavala malo po malo prezli koliko mi je trebalo da se sve fino poveže (par kašika). Ostavila sam smesu na 15-ak minuta a onda je podelila na 26 delova (toliko sam i pasta školjkica pripremila) i u sredinu svake ćuftice stavila kockicu mozzarela sira, dobro oblikovala i uvaljala u prezle.
Na malo maslinovog ulja, na jačoj vatri, propržila sam ćuftice tek da blago porumene spolja (ne trebaju skroz da se isprže jer idu posle u rernu pa će se skuvati) i ostavila ih da se ohlade.



Priprema paradajz sosa: Na malo maslinovog ulja propržila sam sitno seckan luk (posoljen) pa dodala koncentrat paradajza a malo kasnije i seckani paradajz (oljušten i bez semena). Začinila sam solju, biberom i krčkala sve zajedno poklopljeno oko pola sata, dodala sam i sok od paradajza i još kratko sve zajedno krčkala, ubacila i sitno seckan beli luk pred kraj. (Po ukusu dodajte i malo šećera ako vam je sos kiseo).(Sos ne treba skroz da se ukuva i zgusne već onako da bude ređi jer će se "skoljkice" u njemu skuvati do kraja).
Priprema bešamel sosa: U šerpici sam otopila puter, dodala brašno i stalno mešajući malo propržila a onda dodala malo po malo mleka stalno mešajući žicom za mućenje. Kada se sos vidno zgusnuo dodala sam malo muskatnog oraha, soli i bibera.



Priprema pasta školjki: U dosta slane, ključale, vode kuvala sam pastu 8 minuta a onda je izvadila na tacnu i razdvojila te sačekala da se malo prohladi, da mogu da je držim.
Slaganje: Na dno posude stavila sam 2/3 paradajz sosa a onda ređala pasta školjke koje sam punila sa po kašičicom bešamela i ćufticom.
Kada sam poređala sve školjkice preko sam prelila ostatak paradajz sosa a i ostatak bešamela. Između školjkica tu i tako stavila sam i po koju maslinu i kolutove ljute paprike.



Pečenje: Posudu sam prekrila alu folijom i stavila u rernu na 200 stepeni na 30 minuta. Posle tog vremena odklopila sam i nastavila sa krčkanjem dok se sos vidno nije zgusnuo. Pred kraj sam tu i tako stavila kockice mozzarelle koje su mi ostale od punjenja ćuftica.
Kada sam pastu izvadila iz rerne ostavila sam 10-am kinuta da "odmori" a onda od gore naseckala malo pecorino sira i pobacala svežeg bosiljka te servirala.

Minestrone supa i foccacia sa paradajzom

$
0
0

Polako nam pristiže hladnije vreme, vreme idealno za ovako guste i bogate supice koje mogu biti i kompletan obrok, uz jedan ovakav tanak hleb krcat maslinovim uljem nama više ne treba ;)


A kad sam već kod maslinovog ulja sasvim neočekivano i potpuno nenadano dobili smo paket od Olitalia Srbija i ovom prilikom im se iskreno zahvaljujem na pažnji i predivnom paketu...


Minestrone supa

Potrebno je:
(za 4 osobe)

1 glavica crvenog luka
oko 100 g pancete
3-4 šargarepe
1 koren peršuna
pola srednje glavice celera
2 manja krompira
400 g zelene, okrugle, boranije
400 g (1 konzerva) crvenog pasulja
200 ml sitne testenine
2 kašike koncentrovanog paradajza
200 ml paradajz pirea
50 ml maslinovog ulja
himalajska so, biber
1 čen belog luka
pola veze svežeg peršun lista
oko 1-1,5 l pilećeg bujona ili vode
oko 100 g pecorino sira


Način pripreme:
U šerpu sam stavila sitno seckan luk, pancetu, malo maslinovog ulja i soli pa na umerenoj vatri dinstala dok luk nije omekšao. Dodala sam zatim na kockice seckanu šargarepu, peršun i celer, poklopila, i dinstala dok povrće nije omekšalo (oko 15 minuta). Otklopila sam posudu, pojačala vatru da namerno malo "zagori" tj. krene da rumeni, smanjila vatru, dobro promešala, dodala seckan krompir i koncentrovani paradajz, sve dobro promešala, nalila supom, dodala boraniju (seckanu na manje štapiće), poklopila i kuvala oko 20-ak minuta tj. dok boranije nije bila skoro kuvana.


Dodala sam zatim soli, bibera i paradajz pirea, oceđen pasulj i sitnu pastu te beli luk i nastavila sve zajedno da kuvam još nekih 10 minuta tj. koliko treba da se pasta skuva.
Sklonila sam supu sa vatre, ostavila par minuta da odmori a zatim dodala peršun list i servirala sa dosta pecorino sira od gore i foccacia-om sa paradajzom.


Foccacia sa paradajzom

Potrebno je:
(za okrugli kalup prečnika 30 cm)

za testo:
400 g brašna
200 ml tople vode
1 kesica suvog kvasca
1 kašičica šećera
malo soli
2 kašike maslinovog ulja

i još:
maslinovo ulje
krupna morska so
suvi origano
oko 150 g mini paradajza


Način pripreme:
U činiju za mešanje stavila sam brašno, kvasac, so, šećer, sve dobro promešala pa dodala vodu i zamesila testo te na kraju i malo maslinovog ulja. Prekrila sam testo krpom i ostavila da naraste (oko sat vremena) a onda ga prebacila u tepciju koju sam obilato polila maslinovim uljem. Prstima sam rastanjila testo do ivica i ostavila oko 30 minuta da naraste a onda dodala polovine paradajza, još malo maslinovog ulja i krupne soli od gore i stavila u rernu zagrejanu na 220 stepeni na 30 minuta tj. dok testo od gore nije fino porumenelo.


Izvadila sam foccacia-u iz rerne, sačekala da se malo prohladi i servirala sa minestrone supicom.


Domaće krofne / Homemade donuts

$
0
0

Svako ima svoju neku viziju kako savršena krofna treba da izgleda. Negde ako je šuplja krofna nije uspela a negde baš suprotno... ako nije šuplja onda nije to-TO. Neko insistira na belom prstenu a nekoga baš briga za taj "vizuelni" detalj... 
Bilo kako bilo mi težimo tome da dobijemo šuplju krofnu, a za prsten nas baš briga ;) Doduše i u istoj "turi" nekada neke ne narastu i nemaju ni prsten nit su šuplje dok su neke druge potpuno "savršene"... Razlog ne znam... ali tako je...


Potrebno je:

800 g brašna
400 ml toplog mleka
40 g svežeg kvasca
1 kašičica smeđeg šećera
prstohvat soli
2 jaja
50 ml ulja
kora pola limuna
2-3 kašike ruma


i još:
ulje za prženje
prah šećer
džem po želji


Način pripreme:
U šoljici sam izmrvila kvasac, dodala šećer i malo toplog mleka pa sve dobro promešala i ostavila da kvasac krene da radi.
U činiju za mešanje stavila sam brašno, malo soli i dobro promešala a onda dodala nadošli kvasac, ostatak mleka, ulje, jaja, koru limuna i rum pa zamesila glatko testo.


Testo sam prekrila krpom i ostavila da se duplira, onda ga premesila i opet ostavila da naraste.
Podelila sam testo na dva dela i svaki tanjila na debljinu 6 mm, vadila krugove i ostavila ih na toplom da opet narastu.


Ostatak testa sam premesila i onda možete praviti neke druge oblike i ispržiti jer ne narastu kao krofne.
U plitkoj, većoj šerpi zagrejala sam dosta ulja i pržila krofne na sledeći način: Spuštala sam ih u ulje stranom koja je bila gore (dok su se dizale), poklopila i posle 30-ak sekundi otklapala, prevrtala krofne i pržila (otklopljeno) dok i sa druge strane nisu porumenele. (pazite da vam ulje ne bude suviše vruće i krofne brzo porumene a ne stignu da se i iznutra ispeku).


Vadila sam ih na upijajući papir a onda stavljala u činiju za serviranje posute sa dosta prah šećera.

Mousse od avokada i čokolade

$
0
0

Bombastičan desert i iako u sebi nema šećera i loših stvarčica kalorična je bomba i mala količina je sasvim dovoljna da zadovolji vašu potrebu za slatkim. Doduše količinu slatkoće možete prilagoditi svom ukusu dodavajući više ili manje svežih urmi.


A kad sam već kod svežih urmi, da li ste ih probali... Ja tek nedavno i potpuno sam se oduševila... I mislim da su super zamena za šećer u raznim kolačima, mafinima... Moram malo eksperimentisati na tu temu...



Potrebno je:

1 veći avokado
100 g svežih urmi (datula)
30 g kvalitetnog kakao praha
60 g čokolade sa što većim delom kakao delova
30 ml kokosovog ulja


i još za dekoraciju:
šaka sirovih badema
listići sušenog kokosa
kakao prah


Način pripreme:
U električnu seckalicu stavila sam avokado, urme bez koščica, kakao, otopljenu čokoladu i kokosovo ulje pa pulsno miksala dok se sve lepo nije sjedinilo.
Smesu sam sipala u 3 činijice i stavila u frižider da se dobro ohladi a onda servirala sa malo seckanih badema i listića kokosa te kakao praha.

Domaći hleb sa maslinama i maslinovim uljem

$
0
0

Život čine trenuci... bezbroj vezanih trenutaka... i svaki od njih može nam preokrenuti život... kako na bolje tako, na žalost, (čini mi se mnogo češće) na gore... Često tih trenutaka nismo svesni, a ponekad kao da krenu usporedo da se odigravaju pred našim očima dok svaki atom našeg tela vapi da se ne dese... i ne dese se... i srećni i presrećni idemo dalje jer barem na kratko "prevarili" smo smrt... ali samo na kratko, ma kako to "kratko" bilo "dugo"... Kraj igre svih nas je izvestan i zato treba mnogo više pažnje posvetiti trenucima...

Jedan od onih lepih trenutaka danas delimo sa vama... Lepu prirodu, zvuke, mirise, dodire ... mediteran, more, masline... I domaći svež hleb...


Ovog puta "obogaćen" je maslinama, maslinovim uljem, ruzmarinom, belim lukom... Prosto se može jesti sam za sebe ali nije na odmet imati i malo sira, paradajza...


Potrebno je:

oko 500 g mekog, belog, brašna
100 g ovsenih pahuljica
50 ml maslinovog ulja
50 g zelenih maslina bez koščice
50 g crnih maslina bez koščice
1 grančica svežeg ruzmarina
2 čena belog luka
1 kašičica suvog kvasca
1 kašičica smeđeg šećera
1 ravna kašičica morske soli
oko 350 ml tople vode
+ još brašna po potrebi


Način pripreme:
U činiju za mešanje stavila sam brašno, ovsene pahuljice, kvasac, šećer, so i sve dobro promešala a onda dodala oko 350 ml tople vode i zamesila testo... Testo treba da bude poprilično mekano, onako da ga viljuškom možete "mesiti".



Prekrila sam ga kuhinjskom krpom i ostavila da naraste a onda dodala crne i zelene masline seckane na tanke kružiće, ruzmarin sitno seckan, beli luk (zgnječen) i maslinovo ulje pa sve dobro sjedinila i dodavala malo po malo brašna dok nisam dobila srednje tvrdo testo.


Pleh sam nauljila maslinovim uljem, stavila hleb i opet ostavila da naraste a onda ga pekla na 200 stepeni nekih 40-ak minuta tj. dok nije fino porumeneo.
Izvadila sam ga iz pleha na rešetku da se skroz ohladi a zatim ga servirala.

Juneći gulaš sa krompirom (iz rerne)

$
0
0

Kad zahladni krčkalice ovog tipa nam jako prijaju a zgodno je i što možete napraviti veću količinu pa imate za 2 dana, sledećeg je obično još i bolje...

Potrebno je:
(za 2 dana za 4 osobe)

2 kg junećeg šola
4 srednje glavica crvenog luka
2 - 3 šargarepe
2 kašike koncentrovanog paradajza
2 - 3 kašike worcester sosa
2 kašičice, ljute, mlevene paprike
1 kašičica slatke mlevene paprike
1 ljuta papričica
3 - 4 - 5 krompira
oko 1 l vode
soli i bibera po potrebi
oko 70 ml maslinovog ulja
par kockica putera

za serviranje:
malo peršun lista
mladi, crveni, luk


Način pripreme:
Meso sam očistila od žilica i iseckala na kockice (2x2 cm od prilike) a onda na naglo pržila u velikom tiganju na malo maslinovog ulja. Pržila sam u više tura a prženo meso držala poklopljeno, na toplom.


Kada sam ispržila svo meso na isto ulje sam stavila seckan luk, posolila i malo smanjila vatru pa ga dinstala 10-ak minuta a onda dodala koncentrovani paradajz i obe mlevene paprike, sve dobro promešala, vratila meso, dodala worcester i opet sve dobro promešala.
U veću i dublju šerpu (može i pliću a veću ako želite više krompira) stavila sam sitno seckanu ljutu papriku, kolutove šargarepe, meso i nalila vodom tek da ogrezne. Dodala još malo soli, bibera, sve dobro promešala a onda od gore stavila sloj deblje sečenog krompira. Na krompir sam stavila male kockice putera, poklopila (ako šerpa nema poklopac onda stavite alu foliju od gore i onako je fino ušuškajte) i stavila u rernu na 160 stepeni. U stvari prvo sam uključila na malo jače a kada je tečnost krtenula da struji smanjila na 160 i krčkala tako nekih 2 - 2,5 sata.


Posle tog vremena otklopila sam šerpu, pojačala vatru i krčkala još kretko da se krompir malo zapeče.
Izvadila sam gulaš iz rerne, sačekala 15-ak minuta a zatim ga servirala ukrašeno sa malo peršun lista i mladog, crvenog, luka.


Dodatak 1: Ako svi ne volite jako ljuto možete gulaš pripremiti i u dve manje šerpice, kao ja, pa u jednu recimo dodati ekstra seckanu ljutu papriku a u drugu ne ili u jednoj varijanti izostaviti i ljutu mlevenu papriku a u drugoj ne... već prema ukusu ko koliko ljuto voli ;)


Dodatak 2: Ovo je količina za dva dana za 4 osobe tako da prvog dana prilog gulašu može biti krompir koji je na vrhu a drugog napravite pastu, pirinač ili već prema želji i ukusu.

Durmitor - Prevoj Samar - Domaći burek sa mesom

$
0
0

U stvari ovaj post bi se trebao zvati POKUŠAJ uspona na Bobotov kuk (najviši vrh Durmitora i Crne Gore). Ipak, u nekom trenutku uspona shvatili smo da nemamo dovoljno mentalne i fizičke snage za isti pa smo se odlučili da umesto na Bobotov kuk odemo do prevoja Samar i "gvirnemo" na Škrčko jezero za koje smo znali da je tu "iza". 


Durmitorom gde god da šetate nema greške, svuda je lepo i prelepo... 
Uživali smo u tim ogromnim stenama (na trenutke se osećate prosto klaustofobično iako ste na otvorenom), kamenju, cveću (bilo je zaista toliko raznog cveća da.... ne znam), snegu (sredinom jula, deca su odlepila za njim)... U iskonskoj, čistoj, netaknutoj prirodi.



A i sam put od "raskrsnice" gde se s jedne strane ide na Bobotov kuk a sa druge na prevoj Samar nije ni malo naivan (to je posle 1,5 sata hoda i do obe od ovih destinacija ima još po 1,5 sata hoda)... Ide se siparom tj. "kotrlja" a onda penje uz pasove (dva pasa) gotovo vertikalno, pridržavajući se za sajle tako da... Adrenalina je i te kako bilo a i lepote za videti i doživeti! 
Svakako mesto i pogled samo za odabrane tj. one koji žele 3-4-5-6 sati hodati, verati se, puzati, kotrljati... da bi ga videli, doživeli...


I pošto je slatkica ceo taj dan "sanjala" burek koji ćemo jesti to veće (doduše nismo ga jeli jer smo na odredište stigli i više nego umorni... ali zato jesmo dan posle) a ja recept za isti nemam na blogu evo prilike da ga postavim... 



I nije ga tako teško napraviti kao što izgleda, kao što šetnja Durmitorom nije tako "strašna" kao što izgleda ;) ali treba malo prakse, vežbanja... 



Kod testa bitno je da se dobro umesi, da postane onako "svilenkasto" a onda da se uroni u mešavinu ulja i masti i ostavi neko vreme da odstoji. Posle se gotovo samo razvlači, treba vam samo velika, masna, površina i nije sad neophodno "bacati" testo iznad glave.
Ako želite da vam testo svuda bude tanko onda po razvlačenju svake kore odstranite ivice (ja nisam) ili možda tako savršeno rastanjite da i nema tih debljih ivica ;)



Kada je fil u pitanju nailazila sam na dosta varijacija na temu, negde se stavlja sveže meso, negde dinsta, negde dodaju i malo mleka... Ja sam se ovog puta odlučila na neku, po meni, najklasičniju varijantu... I da, mogla sam ga napraviti masnije jer bi onda bio približniji originalu ali to je sad već stvar ukusa.


Potrebno je:
(originalan recept)
(za tepsiju prečnika 25 cm)

za testo:
500 g brašna (preporuka tip 400 meko)
oko 300 ml vode
1 ravna kašičica soli



za fil:
350 g mlevenog mesa
1-2 glavice crnog luka
so, biber
malo ulja

i još:
oko 100 ml ulja + 100 g masti (sobne temperature)



Način pripreme:
Priprema fila: U tiganju, na malo ulja (na srednjoj vatri) dinstala sam sitno seckan luk (posoljen) dok nije omekšao i počeo da se karamelizuje, onda sam pojačala vatru, dodala meso i stalno mešajući pržila nekih 10-ak minuta tj. dok sva tečnost koja se stvorila nije isparila. Sklonila sam fil s vatre, dodala još malo soli i bibera i ostavila sa strane da se ohladi.



Priprema testa: U činiju za mešanje stavila sam prosejano brašno i so, promešala pa dodala vodu i zamesila testo. Istresla sam ga na radnu površinu i mesila jedno 10-ak minuta uz minimalno dodavanje brašna, dok nije postalo gotovo svilenkasto. Podelila sam ga onda na 5 delova, svaki rastanjila u prečnik oko 10-15 cm i sad... U šerpicu malo veću od prečnika rastanjeog testa na dno sam stavila deo mešavine ulja i masti (može i samo ulje), pa jednu koru, pa opet mešavinu ulja i masti, pa koru i tako dok sve kore nisu bile "uronjene" u mešavini ulja i masti. Ostavila sam da odstoje tako oko 30 minuta.



Razvlačenje kora i slaganje bureka: Radnu površinu gde ću razvlačiti kore dobro sam nauljila (onom mešavihom iz posude gde se "namaču" kore) a onda uzela prvu koru, stavila je na sto i prvo dlanovima skroz rastanjila što više a onda "vukla" koru na sve strane da se što više rastanji. Ako ste spretniji možete je i vrteti i bacati iznad glave ;)... Na sredinu tako dobijene kore stavila sam četvrtinu fila pa preklopila sve krajeve testa kao da pakujem paketić, ka sredini (na odprilike veličinu tepsije u kojoj ćete peći burek). Odložila sam tu koru sa strane pa rastanjila drugu, na sredinu te druge kore stavila "upakovanu" prvu, na nju onda drugu četvrtinu fila, opet sve "upakovala" povlačeći krajeve testa ka sredini, opet odložila sad te dve kore i tako ponovila postupak 4 puta a peti put je jedina razlika što nisam stavljala fil već samo dodatno sve "upakovala" u koru. (Ako volite i želite sočniji (ali i masniji burek onda dodatno možete svaku koru premazivati onom mešavihom ulja i masti).



Tepsiju sam dobro nauljila onom mešavinom, stavila burek u predhodno zagrejanu rernu na 220 stepeni i pekla nekih 40 minuta tj. dok fino nije porumeneo.
Kada je burek bio gotov, okrenula sam ga u tepsiji, sačekala par minuta a onda servirala uz čašu jogurta.



Ovo je malo "teža" hrana ali ako idete da planinarite ili ako se vraćate sa istog to je baš ono što vam treba ;)

Durmitor - Vražje jezero - Rustičan tart sa borovnicama

$
0
0

A na Durmitor ne morate doći samo da se penjete po planinama... Ima tu mnogo mesta i lepih stazica i za šetnju, laganu šetnju sa prelepim pogledima.


Danas vam predlažemo da ako se tamo nađete obavezno odete do Vražjeg jezera... Priroda je zaista prelepa, u daljini se vidi masiv, a šetnjica je lagana. Ako imate bicikle još je i bolje jer je sve manje-više ravno a za tih 30 i nešto kilometara koje bi prošli (biciklom umesto kolima) mnogo toga lepog bi videli... Na devetom kilometru od Žabljaka prema Nikšiću je skretanje za jezera (Vražje i Riblje) i Grčko groblje... Svakako svratite i uživajte u predivno čistoj-bistroj-plavo-zelenoj vodi jezera (možete se i kupati ako je toplo vreme) i blagim padinama pod niskom travom... A u daljini... masiv... lep i moćan.


Recept za danas oblikom je inspirisan jezerom ;) a sastav je pravi planinski... 
Tu su planinske borovnice koje su tako mirisne i aromatične da nemam reči i heljda koju smo videli da raste tu i tako između tih nepreglednih poljana...


Potrebno je:
(za 3 tarta prečnika 20-ak cm)

za testo:
100 g integralnog, heljdinog, brašna
200 g mekog, belog, brašna
na vrh noža praška za pecivo
prstohvat soli
malo mlevenog cimeta
100 g putera
40 g tečnog meda
oko 7-8 kašika ledene vode

za fil:
400 g svežih, planinskih, borovnica
1 kašika skrobnog brašna
2 prepune kašike smeđeg šećera


Način pripreme:
U činiju za mešanje stavila sam sve suve sastojke za testo, dobro ih promešala pa dodala puter seckan na listiće i med. Rukama sam mesila dok se nije dobilo ujednačeno mrvičasto testo a onda dodavala malo po malo vode dok se sve nije spojilo u kompaktno testo.


Testo sam podelila na 3 dela, svaki što više rastanjila u kružni oblik i na sredinu stavila po trećinu pripremljenih borovnica (borovnice sam pomešala sa skrobnim brašnom i šećerom) a onda krajeve testa preklopila ka sredini, stavila u pleh na papir za pečenje (na koji sam posula malo smeđeg šećera) i pekla u rerni zagrejanoj na 200 stepeni oko 50 minuta.


Kada sam izvadila pitice sačekala sam da se malo prohlade a onda ih servirala sa po kuglom sladoleda... Taj kontrast hladnog sladoleda i tople pite je baš super... I slobodno stavite što više borovnica da vam pita bude što sočnija... Skrobno brašno je tu da sok koji se stvori ne iscuri suviše već da stvori lep sosić.

Durmitor - Katun Lokvice - Smočani kačamak

$
0
0
Ipak ako volite planinarenje a niste baš sad "fanatik" ili u dobroj kondiciji onda vam predlažemo šetnju do Katuna Lokvice... Treba vam neka 2 sata od Crnog jezera da stignete do tamo... 


Prvo deo vodi proz šumu (uzbrdo-uzbrdo-uzbrdo), kasnije opet malo uzbrdo-nizbrdo ali na kraju se nađete u srcu planina i osećaj je zaista super... Možete tu napraviti i piknik... 




A ako osetite da imate još snage možete otići i do Ledene pećine, Oble glave... Mi smo prošle godine išli do tamo (Ledene pećine)... Sada smo kasno krenuli i nekako nam je tura do Lokvica bila taman...


Sedeli smo tako okruženi planinama na koju god stranu da pogledamo, jeli sendviče (sa lokalnim kajmakom i pršutom naravno) i posmatrali planinare koji su se vraćali sa Bobotovog kuka... Gledali ih i divili im se...


A kada je recept koji ide uz planine u pitanju danas vam predstavljamo crnogorski smočani kačamak. Iskreno prvi put sam na ovaj način pripremala kačamak i jako nam se dopao. 


Potrebno je:
(za 4 osobe)

za kačamak:
3 krompira srednje veličine
800 ml vode (+ još malo ako vam zatreba)
250 g kukuruznog brašna
malo soli


za smočanje:
2-3 velike kašike kajmaka
1 veća kriška sira


Način pripreme:
U šerpu sam stavila oljušten i na sitnije iseckan krompir i vodu pa stavila na ringlu da se kuva. Posle 20-ak minuta kad je krompir bio jako mekan dodala sam i brašno i bez mešanja kuvala na laganoj vatri oko 20 minuta (samo sam varjačom probušila brašno tu i tamo da može da pućka).


Posle 20-ak minuta krenula sam da mešam kačamak varjačom nekih 10-15 minuta tj. dok se krompir i brašno skroz lepo nisu sjedinili (ako vam je suviše gusto dodajte "mrvicu" vode).


U tiganj sam stavila kajmak i sir pa na laganoj vatri ostopila a onda dodala u kačamak i sve dobro izmešala da se u potpunosti sjedini pa servirala.


Napomena: Količina soli koju ćete dodati zavisi od slanoće kajmaka i sira tako da budite oprezni.



Beluga (crno) sočivo sa hokaido bundevom

$
0
0

Ako naletite na ovu vrstu sočiva svakako vam toplo preporučujem da ga uzmete jer je jako fino i zdravo ali svakako u receptu možete koristiti i bilo koje drugo sočivo, biće jednako hranljivo i ukusno.


Potrebno je:
(za 2 osobe)

150 ml beluga sočiva
1 manja hokaido bundeva (oko 500 g)
1 velika glavica crvenog luka
2 čena belog luka
1 veza peršun lista
himalajska so, biber
maslinovo ulje
malo kurkume (opciono)
pecorino sir za serviranje (opciono)


Način pripreme:
Bundevu sam oljuštila, očistila i iseckala na kockice približno jednake veličine. Stavila sam je u pleh, na papir za pečenje, prelila sa malo maslinovog ulja, posolila, stavila malo kurkume, bibera, promešala i stavila da se peče na 200 stepeni nekih 30 minuta tj. dok nije omekšala i blago porumenela.


Sočivo sam kuvala 15-20 minuta u dosta vode (dok nije omekšalo) a zatim ga procedila.
U tiganju, na malo maslinovog ulja, prodinstala sam sitno seckan crveni luk (posoljen). Dodala sam zatim izgnječen beli luk i sočivo pa nastavila sa dinstanjem 5 minuta. Posle tog vremena dodala sam i pečenu bundevu i još kratko sve prodinstala, po ukusu dosolila, pobiberila, stavila peršun list i servirala sa malo listića pecorino sira.


Vege burgeri od beluga (crnog) sočiva

$
0
0


Ako ne možete naći beluga sočivo možete koristiti i bilo koje drugo a možete i sočivo zameniti pasuljem. A ako vam treba postan obrok samo izostavite umak od milerama ili ga zamenite nekim posnim prelivom.



Potrebno je:
(za 4 osobe)

za vege burgere:
250 ml beluga(crnog) sočiva
300 g šampinjona
1 veća glavica crvenog luka
2 čena belog luka
pola veze peršun lista
100 g crnih maslina 
himalajska so
malo kurkume u prahu
malo suvog timijana
malo maslinovog ulja
po potrebi hlebne mrvice (prezle)



za umak od milerama:
200 g milerama
kašičica-dve tucane ljute paprike
malo himalajske soli
malo maslinovog ulja

i još:
8 kajzerica
1 glavica crvenog luka
pola veze peršun lista
matovilac salata



Način pripreme:
Priprema umaka od milerama: U činiju sam stavila mileram i dobro ga viljuškom izmešala a zatim dodala ljutu tucanu papriku, malo soli i maslinovog ulja, opet sve dobro promešala i stavila u frižider do upotrebe.



Priprema burgera: Sočivo sam stavila u dosta vode i kuvala oko 20-25 minuta na umerenoj vatri (dok nije omekšalo), pred kraj sam ga posolila. A onda sam ga procedila i ostavila da se ohladi.
Dok se kuvalo sočivo u tiganju na malo maslinovog ulja prodinstala sam sitno seckan crveni luk (posoljen) a onda dodala šampinjone seckane na listiće, so, biber, jedan čen belog luka (sitno seckan) i nastavila sa dinstanjem dok sva tečnost koja se stvorila nije isparila a pečurke krenule da rumene. Sklonila sam sa vatre i ostavila da se ohladi.
U električnoj seckalici pulsno sam iseckala šampinjone (ne baš da budu pasta), preručila smesu u činiju za mešanje a onda pulsno iseckala i sočivo isto čisto malo da se usitni a ne da se pretvori u pastu i to sam stavila u činiju za mešanje. Dodala sam onda tu još malo kurkume, rendan beli luk, sitno seckane masline (isto u električnoj seckalici kratko pulsno), sitno seckan peršun list i hlebnih mrvica koliko je trebalo da se sve to dobro poveže. Tačnije prvo sam dodala neku manju količinu pa smesu ostavila oko pola sata u frižider a onda dodala još koliko je trebalo da fino formiram burgere.



I sad zavisno od veličine burgera koje želite da pravite uzimala sam smesu, formirala burgere, blago uvaljala u hlebne mrvice i stavila u frižider na pola sata a onda ih pržila na maloj količini maslinovog ulja, na umerenoj vatri, dok fino nisu porumeneli sa svih strana.
Paralelno sam u tiganju po malo prepržila i obe sečene strane kajzerica (ovog puta bile su kukuruzne).



Serviranje: Na dno kajzerice stavila sam malo matovilac salate, preko toga vege burger, preko umak od milerama, zatim par kolutova tanko sečenog crvenog luka, po koji peršun list i sve malo posula ljutom tucanom paprikom te preklopila drugom polovinom kajzerice. Postupak sam ponavljala i za ostale burgere.

Namaz (dip) od beluga (crnog) sočiva

$
0
0

Volim sočivo jer se u odnosu na neke druge mahunarke (pasulj, leblebiju...) jako brzo skuva a može se koristiti zaista na bezbroj načina. Danas vam dajem ideju za fin i zdrav namaz tj. dip od crnog sočiva.


Potrebno je:

za namaz:
200 ml beluga sočiva
1 velika glavica crvenog luka
2 čena belog luka
malo maslinovog ulja
himalajska so
50 g crnih maslina
sok od pola limuna

za "krekere":
stari hleb po izboru (u mom slučaju domaći, integralni, pravljen sa starterom)
malo maslinovog ulja
malo himalajske soli

i još:
šalot luk
kurkuma u prahu
himalajska so


Način pripreme:
Priprema namaza: Sočivo sam stavila u šerpicu, prelila sa dosta vode i kuvala 20-ak minuta tj. dok nije omekšalo.
U gitanju, na malo maslinovog ulja, na laganoj vatri, dinstala sam sitno seckan crveni luk (posoljen) dok potpuno nije omekšao i krenuo da se karamelizuje. Pred kraj sam dodala i sitno seckan beli luk.


U električnu seckalicu stavila sam sočivo, pripremljen luk, so, maslinovo ulje, masline i limunov sok pa sve dobro usitnila i preručila u činiju te stavila u frižider na par sati.
Pred serviranje dodala sam još malo maslinovog ulja, po ukusu soli i limunovog soka a možete dodati i malo kurkume ako je volite.


Priprema "krekera": Hleb sam isekla na tanke kriške a onda na "kvadratiće", poređala u pleh na papir za pečenje, premazala maslinovim ulje, posolila i pekla na 180 stepeni 15-ak minuta tj. dok nije postao hrskav.


Serviranje: U činijicu sam stavila pripremljen namaz a sa strane hleb a možete napraviti i male zalogajčiće tako što na svako parče hleba stavite malo namaza, od gore listić šalot luka, malo kurkume i himalajske soli...

Lazanje / Lasagna

$
0
0

Baš sam se iznenadila kada sam shvatila da na blogu nemam recept za lazanje, one klasične lazanje... Doduše samo jelo je podložno varijacijama na temu do besvesti i u svom osnovnom obliku... 


Tipa kako će te napraviti paradajz sos, da li ćete koristiti neku kupovnu varijantu, da li ćete ga sami praviti od svežeg paradajza, od pelata, od pasiranog... da li ćete dodati ovaj ili onaj začin, ovu ili onu povrćku... Sos od mesa isto možete napraviti sa dosta varijanti i podvarijanti... pasta može biti kupovna a i domaća... ako pravite domaću možete koristiti klasičan receptonaj sa spanaćemheljdomchilijem...
Ja vam ovog puta dajem neku našu varijantu koja je naravno često podložna nekoj od gore navedenih promena ;)


Potrebno je:
(za kalup 34x20cm)

za paradajz sos:
500 g paradajza
1 glavica crvenog luka
malo maslinovog ulja
1 kašika koncentrovanog paradajza
celerova so, biber
500 ml pasiranog paradajza

za fil:
500 g mlevene junetine
2 glavice crvenog luka
malo maslinovog ulja
so, biber
+ gore pripremljen sos od paradajza


za bešamel:
100 g putera
3 prepune kašike brašna
oko 1,5 l mleka
so, biber, muskatni oraščić

i još:
kutija od 500 g testa za lazanje
200 g trapista
svež peršun list


Način pripreme:
Priprema sosa od paradajza: U tiganju, na malo maslinovog ulja, prodinstala sam sitno seckan luk (posoljen). Kada je omekšao i krenuo da se karamelizuje dodala sam koncentrovani paradajz a posle 30-ak sekundi i seckan paradajz (oljušten i bez semenki). Dinstala sam sve zajedno 10-ak minuta a onda dodala paradajz pire, (celerovu) so, biber i eventualno malo šećera i krčkala oko 20-ak minuta.


Priprema fila: Na malo maslinovog ulja prodinstala sam sitno seckan luk dok se nije karamelizovao a onda dodala meso i na jačoj vatri, stalno mešajući, pržila 10-ak minuta tj. dok nije isparila voda koja se stvorila, posolila sam i poboberila a onda dodala pripremljen sos od paradajza i sve zajedno kratko prokrčkala. Ceo sos treba biti malo ređi.
Priprema bešamel sosa: U šerpici sam otopila puter, dodala brašno i stalno mešajući pržila par minuta a onda dodala malo po malo mleka, soli, bibera, muskatnog oraha i kuvala dok sos nije krenuo da se zgušnjava. I ovaj sos treba biti malo ređi.


Slaganje lazanje: Na dno činije stavila sam malo bešamel sosa, zatim pripremljen fil, bešamel, malo rendanog sira, opet lazanje, fil.... s tim da sam na kraju stavila lazanje, i bešamel da prekrije sve kore. I sipala sam malo vode sa strane... negde do polovine visine lazanje.


Pečenje: Prekrila sam posudu alu folijom i stavila u rernu na 220 stepeni na 30 minuta. Posle tog vremena otklopila sam, "tečnosti" je sada bilo do vrha i viljuškom sam malo pritisla lazanje koje su se iskrivile i isplivale i nastavila sa pečenjem još nekih 40 minuta tj. dok se sve vidno nije zgusnuo i lazanje krenule da rumene od gore. (pratite pečenje pa ako neka lazanja krene da "štrči" vi je viljuškom vratite u sos).
Pred sam kraj sam od gore posula preostali rendani sir i pekla još samo minut-dva tj. dok se nije otopio.
Izvadila sam lazanju iz rerne, ostavila 15-ak minuta da se malo prohladi i onda servirala.


Dodatak: Ako lazanje skuvate pre slaganja onda one tokom pečenja neće "štrčati" i onda je potrebno manje tečnosti (jer su je već upile kuvanjem) pa onda sos od mesa i paradajza i bešamel mogu biti malo gušći, a ako koristite lazanje koje nisu kuvane svakako sve malo razredite da vam krajnja lazanje ne bi bila suva.

Osnovni recept za hleb sa starterom / Sourdough Bread

$
0
0

Ovo nije običan hleb, ovo je hleb kome morate posvetiti mnogo ljubavi, odgovornosti, strpljenja, pažnje... Nije nešto što možete napraviti za čas ali je nešto što definitivno vredi uloženog truda.


Priču o pravljenju startera ovde ću preskočiti i uputiti vas na ovaj recept jer sam ga po njemu i ja napravila pre skoro 2 godine. Od tada ga gajim, hranim, čuvam, poklanjam mu svoju pažnju, vreme, ljubav... Od tada mesim svoj hleb gotovo redovno...
Međutim kada sam napravila svoj starter imala sam hiljadu i jedno pitanje na koje nisam lako uspela da nađem odgovor pa zato sada sa vama delim svoja iskustva.


Znači napravili ste starter i šta sad... Držite ga u frižideru, u zatvorenoj staklenoj, tegli i "hranite" jednom nedeljno. Zvuči jednostavno ali koliko brašna i vode dodati, šta kad hoćete da pravite hleb, kako sve to rešiti. (U suštiti dodajete iste količine svega kao i u danima dok ste pravili starter).


Ja hleb pravim jednom nedeljno, "nahranim" starter tako što odvojim polovinu startera u čistu teglu, dodam odokativno brašna i vode (bolje reći sad već iskustveno) da dobijem gusto testo a od ostatka napravim hleb. 
Ali prvo treba da razjasnite koliko često želite da pravite hleb u toku nedelje i koliko vam startera uopšte treba (da ga ne bi bacali). Postoji varijanta ako ćete više puta u toku nedelje praviti hleb da starter "nahranite" u dve tegle, jednu ne dirate cele nedelje i to vam je onaj "osnovni" starter (koji hranite iz nedelje u nedelju) a iz druge uzimate u toku nedelje kad vam zatreba... 
Ja hleb mesim jednom nedeljno i onda znači ne radim to već kad "nahranim" starter taj ostatak podelim na dva dela i napravim hleb... Od jednog dela napravim običan beli hleb o kome ću danas pisati, a od drugog dela napravim neku integralnu varijantu sa semenkama i ostalim dodacima (kao recimo iz ovog posta).


Hleb sa starterom je specifičan i po tome što može dugo da ostane svež pa je tako i beli hleb danima svež a integralni može izdržati i gotovo nedelju dana (držim ga u frižideru u papiru pa kesi).
U receptu obratite pažnju da su sve količine date u gramima, pa i vode... a i satnice nisu baš sad striktne, treba da služe samo kao orjentir šta i kad raditi...
Ako se upustite u avanturu pravljenja startera i ove vrste hleba a nešto vam nije jasno, imate neku nedoumicu, slobodno pitajte... reći ću vam sve što znam ;)


Potrebno je:
(za 2 vekne hleba sa slika)

predtesto:
1 kašičica startera
100 g brašna
90 g vode

za testo:
predtesto
280 g vode
400 g brašna

i još:
1 ravna kašičica himalajske soli
2-3 kašike maslinovog ulja


Način pripreme:
Ujutru sam u veću, staklenu, činiju za mešanje stavila kašičicu startera, 100 g brašna i 90 g vode pa sve dobro promešala, prekrila providnom folijom i ostavila na sobnoj temperaturi do nekih 15 h. (Do tada su se već po testu uveliko pojavili balončići i to je znak da je testo "živo").
Oko 15 h u to predtesto dodala sam 280 g vode i 400 g brašna i viljuškom sve dobro promešala, opet prekrila folijom i ostavila (na sobnoj temperaturi) oko sat vremena da "radi".


Posle tog vremena dodala sam so, maslinovo ulje i viljuškom sve energično promešala. Testo je vrlo lepljivo i "gumičasto" i tako treba i da bude.
U narednih 3-4 sata s vremena na vreme sam otklapala testo, promešala viljuškom i opet poklopila providnom folijom (mada ovo i ne mora, možete ga samo ostaviti da "raste").
Uveče oko 20 h pripremila sam dve duguljaste posude, mogu da budu dva pleha za hleb, obložila ih čistim kuhinjskim krpama i obilato posula brašnom. Testo sam istresla na radnu površinu koju sam isto dosta posula brašnom i podelila na dva dela, svaki deo blago pobrašnjavila, lagano preklopila par puta i stavila u pleh te opet obilato od gore posula brašnom, prekrila krpom i stavila u frižider preko noći.
Ujutru sam rernu zagrejala na najjače. 


Na veću dasku za sečenje stavila sam papir za pečenje pa okrenula hleb (poklopila pleh pa zajedno okrenula, sklonila pleh...), nežno skinula krpu i žiletom zasekla hleb tu i tamo a onda prebacila na pleh u kome ću ga peći (obe veknice jednu pored druge stavila sam u klasičan pleh od rerne).
I znači hleb sam pekla na najjačoj vatri nekih 25-ak minuta tj. dok fino nije porumeneo.
Onda sam ga izvadila iz rerne, stavila na rešetku da se skroz ohladi a zatim servirala.
Ako imate tučanu posudu sa poklopcem još je i bolje, onda je zagrejte dobro sa sve rernom pa u nju ubacite hleb, poklopite i pecite prvo 15 minuta poklopljeno a onda još 10-ak otklopljeno.

Viewing all 1311 articles
Browse latest View live